6 wskazówek jak pracować efektywniej
Dbanie o maluszka i jednocześnie swoją karierę zawodową, to prawdziwe wyzwanie. Podpowiedzi specjalistów pomogą mu sprostać.
1. Planuj każdy dzień.
Realnie oceniaj, co uda ci się załatwić, a na co może zabraknąć ci czasu i sił. Jeśli czeka cię ciężki dzień w pracy, nie planuj już wizyty w supermarkecie, u lekarza albo wielkiego prasowania.
2. Dbaj o formę fizyczną.
Ćwiczenia rozluźniają ciało, zmniejszają stres, poprawiają nastrój. Rano rezygnuj z korzystania z windy, a w ciągu tygodnia wygospodaruj 2 godziny na aerobik - to lepsze niż odpoczynek przed telewizorem!
3. Regularnie jedz posiłki.
Zacznij od śniadania - daje energię. Około południa zjedz lekki lunch, przed wyjściem z pracy - lekką przekąskę, a nie będziesz wracała do domu z wilczym apetytem (zaś po sutej kolacji nie opadniesz bez sił na fotel). Jedz 5 mniejszych porcji dziennie, dzięki temu nie tylko zachowasz potrzebną energię, ale także... szczupłą sylwetkę! Zamiast kawy, która wypłukuje z organizmu zwalczające objawy stresu magnez i potas, pij wodę mineralną.
4. Uporządkuj biurko.
W pracy posegreguj wszystko, by nie tracić czasu na szukanie ważnych dokumentów. Schowaj do szafki teczki, nad którymi teraz nie pracujesz. Pogrupuj pliki w komputerze i zaprowadź porządek na stoliku. Bałagan źle wygląda i powoduje, że zaczynasz dzień w chaosie i poczuciu, że czeka cię mnóstwo spraw. Prowadź notes, by nie umykały ci szczegóły (i nic się przypadkowo nie nawarstwiało).
5.Deleguj obowiązki.
Niektóre sprawy możesz powierzyć komuś innemu - korzystaj z tego i śmiało proś sekretarkę lub koleżankę, aby np. zrobiła dla ciebie ksero dokumentów.
6. Rób sobie przerwy.
Ciało i umysł potrzebują odpoczynku, by potem znów działać z energią - co 1,5 godziny przerwij pracę, by przez kilka minut przeciągnąć się, rozluźnić kark, popatrzeć w okno, zrobić sobie herbatę.
Liczby ważna dla każdej mamy
20 Tygodni - a dokładnie 140 dni + dodatkowo 2 tygodnie tzw. urlopu fakultatywnego - tyle obecnie wynosi urlop macierzyński na pierwsze dziecko. W przypadku urodzenia bliźniąt urlop jest dłuższy - wynosi 31 tygodni + 2 tygodnie;
3 Lata - to maksymalny czas trwania urlopu wychowawczego, który przysługuje po zakończeniu urlopu macierzyńskiego;
60 Dni - tyle czasu w roku można wykorzystać z tytułu opieki nad chorym dzieckiem - wówczas przysługuje ci zasiłek opiekuńczy (80 proc. podstawy wynagrodzenia, które było wypłacane za okres ostatnich 12 miesięcy);
2 Dni - w roku możesz wziąć na opiekę nad dzieckiem zdrowym (do 14. roku życia), a szef nie może ci odmówić ich przyznania. Dni te przysługują łącznie obojgu rodzicom. Niewykorzystane - przepadają z końcem roku.
14 Dni - nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym urlopem wychowawczym, powinnaś wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wykorzystanie tego właśnie urlopu.
1 Miesiąc - jeżeli chcesz przerwać urlop wychowawczy, powinnaś miesiąc przed datą powrotu zgłosić ten fakt swojemu pracodawcy.