Aksamitki w ogrodzie: Jak je uprawiać?

Aksamitki to rośliny, których lista zasług jest imponująca. Nie dość, że ich uprawa jest bardzo łatwa, to na dodatek znoszą ekstremalne temperatury oraz susze, co sprawia, że mogą zasilać poczet tzw. żelaznych roślin. Ale to niejedyne zalety aksamitek, ponieważ w parze idzie również oszałamiający wygląd oraz zapach. Co więcej, zawierają cenne substancje, które sprawdzą się w ogrodnictwie, kosmetyce, a nawet w kulinariach. Dlatego, nawet jeśli nie przepadamy za intensywnym zapachem tych kwiatów, warto je zasadzić w swoim ogrodzie. Dlaczego warto uprawiać aksamitki? Co trzeba wiedzieć o tej roślinie? Przekonajmy się!

Aksamitki nadają się na obwódki rabat, ale pięknie prezentują się też w doniczkach
Aksamitki nadają się na obwódki rabat, ale pięknie prezentują się też w doniczkach123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o aksamitkach?

Aksamitka, zwana potocznie śmierdziuszkiem, jest jednoroczną rośliną ozdobną, którą często można spotkać w Polsce. Choć na dobre zadomowiła się w naszym klimacie, to w naturalnych warunkach znaleźć można ją w obu Amerykach oraz Afryce. Co ciekawe, doskonale rośnie w ekstremalnych warunkach, ponieważ dobrze czuje się w klimacie tropikalnym jak i umiarkowanym. U nas najczęściej służy za gatunek wyłącznie ozdobny, a jej niewygórowane warunki powodują, że często zdobi skwery, parki oraz ogrody. Aksamitka, czy też śmierdziuszek, jest niewysoką rośliną (wymiary zależą od gatunku) o przepięknych kwiatach: płatki mogą przyjąć barwę żółtą, brązową lub pomarańczową. Kwitnienie przypada na początek lata i trwa aż do połowy jesieni. Aksamitki to duża rodzina, która liczy sobie przeszło 40 gatunków. Wśród nich najczęściej uprawiane są odmiany:

  • drobna,
  • Lemmona,
  • lśniąca, 
  • rozpierzchła,
  • wąskolistna,
  • wzniesiona.

Aksamitka: Odporna roślina

Aksamitka to roślina, która sprawdzi się w każdym ogrodzie, a fakt, że pochodzi ze zróżnicowanego klimatycznie środowiska, pozwala jej się szybko zaadoptować do nawet ekstremalnych warunków. Może być - jak wiadomo - umieszczana w gruncie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić aksamitkę w doniczce i ustawić na balkonie bądź tarasie. Jeśli zapewni się aksamitce odpowiednie warunki, to wtedy nie będą jej straszne ani upały, ani susza, a także będzie wolna od większości szkodników i chorób, które dziesiątkują nasze uprawy. Zatem, co trzeba zapewnić naszej aksamitce, żeby pięknie rosła?

Warunki uprawowe aksamitki

Aksamitki idealnie nadają się jako rośliny wypełniejące klomby
Aksamitki idealnie nadają się jako rośliny wypełniejące klomby123RF/PICSEL

Co trzeba zrobić, aby aksamitka rosła przepięknie w naszych ogrodach lub w doniczkach? To roślina lubiąca słońca, więc jasne stanowisko jest niezbędne, aby była w pełnej krasie. Warto również zadbać o glebę, aby była zarówno przepuszczalna, ale także żyzna. Chociaż aksamitka jest odporna na suszę, to czasem trzeba ją podlewać: wymaga od czasu do czasu niewielkich dawek wody. Istotne jest jednak to, aby rośliny nie zalewać - to szybki wyrok na aksamitce i przyczyna tego, że szybko zgnije. Co jeszcze trzeba zrobić, aby roślina prezentowała się idealnie? Wystarczy ją odgławiać, czy usuwać karłowate i przekwitnięte kwiatostany. Ten zabieg sprawi, że aksamitka zostanie pobudzona do lepszego wzrostu i wytworzy z czasem nowe i atrakcyjniejsze kwiaty.

Wykorzystanie aksamitki

Gdzie sadzić aksamitkę? Wiadomo już, że uwielbia słońce, co można przekuć w sukces, jeśli inne rośliny nie za bardzo przepadają za upałami. Warto aksamitkę zasadzić w pobliżu naszych upraw. Jej specyficzny zapach odstraszy mrówki i mszyce, ale także będzie zaporą przed innymi szkodnikami, do których zaliczają się nornice czy krety. Warto także sadzić je w miejscach, w których w przyszłości planujemy plantacje truskawek, ponieważ w sezonie następującym po obecności aksamitek, zredukuje się naturalnie ilość nicieni, które niekorzystnie wpływają na uprawy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas