Astry jesienne - uprawa, rozmnażanie

Astry są wspaniałymi roślinami, kwitną od sierpnia aż do pierwszych mrozów, napełniając jesienny ogród pięknymi barwami. Są u nas powszechnie zwane marcinkami, a to przez to, że jako jedne z nielicznych kwiatów kwitną w dzień tego patrona przypadający na 24 października. Warto mieć w swoim ogrodzie te wspaniałe rośliny, napełniające ogród jaskrawymi barwami w pochmurne jesienne dni. Poniżej znajdują się przydatne informacje na temat uprawy popularnych marcinków.

Stanowisko

Astry sadzimy w pełnym słońcu, ewentualnie w lekkim półcieniu. Najlepiej rosną i kwitną na stanowiskach żyznych, przepuszczalnych, ale dostatecznie wilgotnych. Marcinki są mrozoodporne, nie musimy ich okrywać na zimę.

Uprawa

Nawozimy astry na wiosnę, nawozem azotowym w niewielkiej ilości, ponieważ łatwo jest je przenawozić, co skutkuje bujniejszym wzrostem części zielonych, ale za to słabszym kwitnieniem. W czasie suszy powinniśmy często podlewać astry, ponieważ są dość wrażliwe na dłuższe niedobory wody.

Po przekwitnięciu, uschnięte łodygi należy obciąć, ok. 5 cm od ziemi, nie warto też z tym czekać do wiosny. Zbyt gęsto posadzone astry mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, z których najgroźniejszymi są mączniak prawdziwy oraz fuzaryjne więdnięcie roślin. W obydwu przypadkach porażone rośliny należy wykopać i spalić, a pozostałe opryskać preparatami grzybobójczymi.

Zastosowanie

Same astry występują w różnych odcieniach barw od białych, przez różowy, karminowy do fioletowych. Można więc utworzyć kolorową rabatę z samych tylko marcinków. Pięknie prezentują się jesienią pośród traw ozdobnych, które również jesienią prezentują się najokazalej. Marcinki pięknie wyglądają na jesiennych rabatach bylinowych w połączeniu z innymi roślinami. Raczej nie należy sadzić ich pojedynczo, ponieważ ich zasychające liście na łodygach nie prezentują się zbyt estetycznie, dlatego lepiej wkomponować je między niższe rośliny.

Astry - marcinki są świetnymi roślinami miododajnymi, wartościowymi szczególnie z powodu późnego terminu kwitnienia. Astry nie nadają się za to na kwiaty cięte, ponieważ zaraz po ścięciu zamykają się ich koszyczki kwiatowe.

Rozmnażanie

Jest bardzo proste, wystarczy wiosną (najlepiej w kwietniu lub maju) wykopać całą bryłę korzeniową i podzielić ją, nawet przy pomocy szpadla, na mniejsze części, po czym każdą z nich posadzić oddzielnie.

Marcinki mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka sezonów. Dobrze jest jednak, co kilka lat „odmłodzić” kępę, ponieważ rozrasta się ona na boki i jednocześnie środek rośliny obumiera. Warto, więc co 3-5 lat wykonać ten zabieg, ą uzyskanych tą drogą nowych roślin wykorzystać do założenia nowej rabaty lub obdarowania znajomych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas