Atakują od godziny 16.00. Ich jad może być niebezpieczny dla seniorów

Meszki to wyjątkowo uciążliwe i znienawidzone owady. W okresach wiosenno-letnich są plagą w wielu polskich miastach i wsiach. Bywają agresywne podczas spacerów, ale również w zamkniętych pomieszczeniach. Czy ugryzienie meszki jest groźne? Czym je leczyć i jak się bronić przed tymi owadami?

Ugryzienie meszki jest bolesne. Powoduje obrzęk i swędzenie
Ugryzienie meszki jest bolesne. Powoduje obrzęk i swędzenie123RF/PICSEL

Sezon na meszki

Meszki to niezwykle dokuczliwie, latające owady gryzące. Ich szaro-brązowe ciało jest niewielkich rozmiarów - ma od 1,5 do 6 mm długości. Meszki atakują już od początku maja. W upalne i deszczowe dni są mniej aktywne, a najlepiej czują się w pobliżu zbiorników wodnych, w parkach, lasach i na łąkach, gdzie dochodzi do ich wylęgu.

Mają doskonały wzrok i zdolność wyczuwania wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla, dlatego bez problemów są w stanie namierzyć swoje ofiary. Gryzą nie tylko na świeżym powietrzu, ale również mieszkaniach czy domach.

Skąd się biorą meszki w domu?

Do budynków meszki najczęściej przyfruwają z zewnętrz, wlatują przez otwarte okna czy drzwi. Podobnie jak komary i kleszcze, zwabia je zapach potu człowieka.

Czy meszki gryzą w nocy?

Meszki na szczęście nie gryzą w nocy. Żerują w dzień, w zależności od pogody. Ich szczyt aktywności najczęściej przypada mniej więcej od godziny 9:00 do 11:00 rano, a potem od 16:00 do 19:00. Wzmożoną aktywność meszek obserwuje się w wilgotne, mgliste dni, przed burzami i ulewami.

Gdy ukąszenie przez meszki jest niebezpieczne?

Ukąszenia przez meszki są przede wszystkim bolesne i krwawe. Ich jad może być niebezpieczny dla:

  • dzieci
  • osób starszych
  • osób pod wpływem alkoholu

Substancja, jaką wydzielają, rozpuszcza erytrocyty i niszczy tkanki, przez co może nastąpić obrzęk płuc, a także wstrząs anafilaktyczny.

Szczególnie groźne są samice - to właśnie one boleśnie kąsają. By złożyć jaja, potrzebują bowiem dużo białka, a jego źródłem jest ludzka krew.

Objawy po ukąszeniu meszki

Meszka nie wysysa krwi po wkłuciu się przez skórę tak jak komar, a nacina ją i miażdży tkankę aż do naczyń krwionośnych. Gdy krew wypływa, zaczyna ją zlizywać. Co więcej, po rozcięciu skóry, owad ten zabezpiecza powstałą ranę przed szybkim gojeniem - w ślinie ma toksyny, które hamują procesy krzepnięcia krwi. Niekiedy po ugryzieniu przez meszkę dochodzi do stanu zapalnego. Pojawiają się niekiedy:

  • bóle głowy
  • nudności
  • gorączka
  • powiększone węzły chłonne
  • bóle stawów

U niektórych osób po ukąszeniu przez meszkę pojawia się reakcja alergiczna organizmu - ich jad wywołuje wówczas chorobę meszkową - tzw. simuldozę.

Jak wygląda ślad po ukąszeniu meszki?

Rumień po ugryzieniu meszki zazwyczaj przypomina ślad po ukąszeniu przez komara. Jego intensywność zależy od tego, czy dana osoba jest uczulona na jad. Zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie oraz delikatna opuchlizna.

W miejscu ukąszenia prze meszkę pojawia się zaczerwienienie oraz lekka opuchlizna
W miejscu ukąszenia prze meszkę pojawia się zaczerwienienie oraz lekka opuchlizna123RF/PICSEL

Opuchlizna po ugryzienie meszki - czym leczyć?

Miejsce ugryzienia przez meszkę najlepiej jest przemyć wodą z mydłem oraz użyć maści po ukąszeniach, zapobiegającej swędzeniu. Ponadto warto też zastosować:

  • okład z cebuli, octu, cytryny lub sody oczyszczonej - łagodzą one dolegliwości po ukąszeniu przez meszkę
  • okład z szałwii lub tymianku - zmniejszają opuchliznę
  • wodę utlenioną - w celu odkażenia rany

Jeśli mimo zastosowanych środków widać obrzęk, a rana się powiększa, pojawia obrzęk, należy zgłosić się do lekarza, który być może przepisze miejscowy antybiotyk.

Jak ochronić się przed ukąszeniem przez meszki?

Aby zminimalizować ryzyko ataku ze strony meszek warto:

  • Na spacery do lasów, parków czy w miejsca, gdzie są zbiorniki zakładać długie spodnie i długi rękaw
  • Stosować preparaty odstraszające meszki - balsamy, kremy do ciała  
  • Regularnie przyjmować witaminy z grupy B, które zmieniają zapach potu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas