Boisz się turbulencji? Eksperci zdradzają, które miejsce w samolocie wybrać
Chociaż latanie samolotem stało się tak popularne jak przed laty zwykła podróż autokarem, to wciąż wiele osób odczuwa lęk na myśl o tym środku transportu. Szczególnie niepokojące wydają się nagłe turbulencje. Chociaż najsilniejsze są rzadkim zjawiskiem, to te mocne mogą wyprowadzić z równowagi nawet opanowanych pasażerów. Ekspert zdradza, jak poradzić sobie z lękiem przed lataniem i gdzie usiąść w samolocie, by ewentualne turbulencje były jak najmniej odczuwalne.

Spis treści:
Czy turbulencje są niebezpieczne?
Eksperci do spraw lotnictwa uspokajają, że turbulencje nie są zagrożeniem dla samolotu. To normalne zjawisko, które powstaje na skutek ruchu mas powietrza. Piloci są specjalnie szkoleni, jak sobie z nimi radzić. Są też informowani o możliwych strefach turbulencji na trasie lotu i mogą je omijać. Tak naprawdę największym zagrożeniem w czasie turbulencji jest brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Silne zjawisko może wtedy nawet doprowadzić do wyrzucenia pasażera z fotela, co grozi poważnymi urazami, np. złamaniami czy wstrząsem mózgu. Z tego względu załoga samolotu zaleca, by mieć zapięte pasy przez cały czas lotu.
Czasem może dojść do niespodziewanych i gwałtownych turbulencji. Tak się stało w maju 2024 r., kiedy to aż 71 z 211 pasażerów lotu z Londynu do Singapuru uległo obrażeniom, a 6 osób było w stanie ciężkim. Eksperci podsumowali wtedy, że "zapinanie pasów w samolocie to kwestia życia i śmierci".
Jakie miejsce w samolocie jest najlepsze na wypadek turbulencji?
Jeśli boisz się turbulencji albo cierpisz na chorobę lokomocyjną, warto dopłacić i wykupić konkretne miejsce w samolocie (w przypadku lotów czarterowych wystarczy pojawić się odpowiednio wcześnie i poprosić o nie obsługę linii lotniczych). Eksperci zapewniają, że turbulencje są najmniej odczuwalne na wysokości skrzydeł oraz w przedniej części samolotu. Ruchy mas powietrza są szczególnie dokuczliwe w tylnej części maszyny.

Jak radzić sobie z lękiem przed lataniem samolotem?
Jeśli czujesz lęk podczas lotu samolotem, staraj się zająć myśli czymś przyjemnym - pomocne są zwłaszcza słuchawki tłumiące odgłosy z zewnątrz i relaksująca muzyka. Warto też czytać, oglądać film lub próbować zasnąć. Warto też stosować leki ziołowe. Ważne jest też, by słuchać komunikatów załogi i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli obawiasz się startu lub lądowania, lataj w porach roku, kiedy w obu destynacjach panują korzystne warunki atmosferyczne. Unikaj też miejsc słynących z niebezpiecznych pasów startowych - jeśli zostały dopuszczone do użytku, są bezpieczne, ale wyobraźnia działa na naszą niekorzyść i może potęgować panikę.