Bolesne ukąszenie meszki. Na te objawy musisz uważać
Sezon na meszki to zmora nie tylko dla alergików. Ugryzienie tych owadów bywa uciążliwe i drażniące. Ich ślina wywołuje świąd oraz opuchliznę, a na skórze pojawiają się bolesne rany. Wbrew pozorom ukąszenie meszki może być niebezpieczne. Na jakie objawy należy uważać?
Meszki należą do muchówek i są krwiopijne. Samice potrzebują krwi do rozwoju jaj. Ukąszenie meszki jest bolesne, ale nie jest niebezpieczne dla ludzi. Na skórze pojawiają się małe ranki, bo te niewielkie owady dosłownie rozrywają ludzką skórę.
Za świąd, opuchliznę i odczyn alergiczny odpowiedzialna jest ich ślina. U alergików może się pojawić:
- utrzymujący wiele dni obrzęk
- a także gorączka i silne reakcje uczuleniowe
Warto jednak podkreślić, że meszki nie przenoszą chorób, jak komary czy kleszcze. Mimo to lepiej unikać miejsc, w których będziemy na nie narażeni. Najczęściej występują na terenach podmokłych, blisko rzek i zbiorników wodnych.
Sprawdź: Ugryzienie przez mrówkę. Dla kogo jest niebezpieczne?
Chociaż meszki występują stosunkowo krótko, to są uciążliwe. Nie tylko gryzą, ale także wpadają do ust, nosa i oczu. Ich liczebność jest uzależniona od kilku czynników. Na przykład po łagodnej zimie meszek może być więcej. Ich występowaniu sprzyja także duża wilgotność powietrza.
Ukąszenie meszki może spowodować bardzo groźną chorobę - hararę, czyli zatrucie organizmu substancjami uwalnianymi ze śliną tych owadów. Dotyczy to jednak osób upojonych alkoholem oraz niemowląt. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do obrzęku płuc.
Po ukąszeniu może również pojawić się odczyn o charakterze guzowatym, czyli twardy i bolesny naciek zapalny, a także surowiczy pęcherz. Gdy odczyn jest duży, warto skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji może przepisać miejscowo działające sterydy.
Należy uważać, by nie rozdrapywać skóry oraz powstałego pęcherza. Zalecana jest również obserwacja, czy obrzęk się nie powiększa. Nie można zwlekać z wizytą u lekarza, gdy reakcja na ukąszenie meszki staje się silniejsza.
Drapiąc swędzącą ranę, zwłaszcza brudnymi rękami, można doprowadzić do zakażenia. By temu zapobiec, należy od razu przemyć wodą miejsce ukąszenia i posmarować się maścią zapobiegającą swędzeniu.
***
Zobacz także:
Tak skutecznie odpędzisz komary. Pięć domowych sposobów
Po tym poznasz groźne ukąszenie. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!