Azalia: Jak pielęgnować, żeby pięknie rosła

Azalia jest rośliną ozdobną, której kolorowe kwiaty cieszą oko. Wbrew pozorom nie jest zbyt wymagająca i nawet osoby niedoświadczone poradzą sobie z jej uprawą. Kluczem do jej właściwej pielęgnacji jest trzymanie się kilku zasad. Jak dbać o azalię, żeby pięknie rosła? Cenne wskazówki znajdziesz poniżej.

Azalia
Azalia ©123RF/PICSEL
Jak poprawnie pielęgnować paprotkę w domu?Interia DIY

Forma azalii

Azalia doniczkowa
©123RF/PICSEL

Azalia uprawiana w domu może osiągnąć nawet do 50 cm. Jednak zaleca się jej regularne przycinanie: to sprzyja zagęszczaniu drzewka, a co za tym idzie zmniejszeniu jego wysokości. Zakupiona w sklepie może mieć formę nieregularną, ale dzięki cierpliwemu przycinaniu może zyskać kształt pięknej kuli lub stożka – generalnie ogranicza nas tylko inwencja.

Stanowisko

Azalia świetnie czuje się w miejscach jasnych, ale nie za gorących. Idealna temperatura w zimie to ok. 18 stopni. Stanowisko, mimo iż nasłonecznione, powinno mieć światło rozproszone – to zapewni roślinie dobre kwitnienie.

Podlewanie

Azalia doniczkowa
©123RF/PICSEL

Do podlewania azalii powinno się stosować wodę przegotowaną, odstaną i o temperaturze pokojowej. W okresie, kiedy roślina kwitnie i intensywnie rośnie, ziemia powinna być stale wilgotna. Nie wolno dopuścić do zalania rośliny, gdyż sprzyja to gniciu korzeni. Po przekwitnięciu i pojawieniu się nowych pąków można delikatnie ograniczyć jej podlewanie. Azalia preferuje wysoką wilgotność powietrza, dlatego powinno się ją często zraszać – zwłaszcza w okresie jej wzrostu. Można tez ustawić niedaleko rośliny nawilżacz.

Pielęgnacja

Po przekwitnięciu pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest usunięcie resztek wszystkich kwiatów. Jeśli po ich pozbyciu się, w głębi korony ukażą się zeschłe liście – je też trzeba wyrwać. Gdy u dołu azalii widoczne są jedynie „gołe” łodygi, można je uciąć, a całość korony skrócić o połowę. Nie należy obawiać się radykalnego przycięcia, gdyż w odpowiednich warunkach szybko się zagęści.

Przesadzanie

Roślinę należy przesadzać co dwa - trzy lata do niewiele większej od poprzedniej doniczki. Azalia preferuje glebę kwaśną o odczynie 3,5-4,5 pH, najlepiej zastosować torf ogrodniczy z mieszanką piaskową i z odpowiednim nawożeniem. Z racji intensywnego kwitnienia w okresie spoczynku należy stosować specjalne płynne preparaty dla poprawy jej kondycji.

Choroby

Azalia doniczkowa
©123RF/PICSEL

Azalia, która ma nieodpowiednie warunki albo jest nieprawidłowo pielęgnowana, bywa podatna na wiele chorób. Najczęstszymi są problemy grzybicze: szara pleśń, mączniak prawdziwy, a przy zbyt intensywnym podlewaniu, gnicie korzeni. Należy również pamiętać, że w czasie intensywnego kwitnienia nie należy zraszać rośliny, gdyż płatki kwiatów mogą się zlepiać i tracić kolor.

W domu czy ogrodzie?

Azalia uprawiana w domu może być na czas wiosenno-letni przeniesiona do ogrodu. W pierwszej kolejności należy znaleźć dla niej miejsce w półcieniu. Można wykopać dołek, do którego umieści się doniczkę i ją przysypać. Natomiast we wrześniu azalię należy przenieść np. do ganku i pozostawić tam do rozpoczęcia zimy, po czym umieścić ją w pokoju. Niestety, większość odmian azalii nie toleruje mrozów, więc nie mogą być w ogrodzie cały rok.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas