Azalia: Uprawa i pielęgnacja
Azalia doniczkowa jest jedną z najczęściej uprawianych domowych roślin. Kwitnie ona praktycznie przez cały rok. Azalia występuje w odmianie japońskiej oraz indyjskiej i każda z nich wymaga indywidualnego podejścia. W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować tę roślinę, aby długo i obficie rosła.
Charakterystyka azalii doniczkowej
Azalia doniczkowa występuje w dwóch odmianach: japońskiej i indyjskiej. Różnią się one od siebie budową kwiatu oraz kolorem. Te pierwsze mogą być pojedyncze lub pełne i charakteryzować się różną barwą: bielą, różem, fioletem, purpurą lub być łososiowe. Czasami atrakcyjne kwiaty są dwukolorowe. Azalie doniczkowe osiągają wysokość od 25-50 cm. Wybierając azalię w sklepie, zwróć uwagę na to, aby krzew nie był zwiędnięty, ani nie osypywały się z niego liście czy kwiaty. Te pierwsze powinny być błyszczące i ciemnozielone - bez plam oraz oznak żerowania szkodników.
Uprawa azalii w domu
Azalie lubią jasne miejsce. Dlatego najlepiej będzie ułożyć je na parapecie od strony wschodniej lub południowej. W okresie zimowym jest wyjątkowo mało światła, dlatego szczególnie w tym czasie zadbajmy o odpowiednie nasłonecznie. Azalia nie toleruje przeciągów, ale za to niższe temperatury już tak - najlepiej czuje się w 10-12 stopniach Celsjusza (max. 15 stopni Celsjusza). Taka temperatura w mieszkaniu jest osiągalna tylko przy oknie.
Podlewanie i nawożenie
Azalia powinna mieć cały czas wilgotne podłoże. Jeśli zapomnisz o regularnym podlewaniu, to ziemia w doniczce przeschnie, a liście oraz kwiaty zwiędną i wkrótce opadną. Najprostszym sposobem nawadniania rośliny jest wstawienie doniczki do miski z wodą na godzinę. Woda powinna być przegotowana i ostudzona. Azalia doniczkowa lubi dużą wilgotność powietrza. Dlatego ustaw doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami oraz wodą. Kwitnącej azalii nie wolno zraszać, ponieważ płatki kwiatów mogą się zlepić i stracić barwę. Co 2-3 tygodnie użyj specjalnych nawozów przeznaczonych tym kwiatom. Przed zastosowaniem nawozu podlej roślinę.
Przesadzanie i przycinanie
Po okresie kwitnienia roślinę dobrze jest przesadzić. Doniczka powinna być o 1-2 rozmiary większa od poprzedniej. Azalia wymaga kwaśnego podłoża (pH 3,5-4,5). Najlepiej kupić podłoże specjalnie dla azalii. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy usunięcie przekwitłych kwiatów. Zrób to ostrożnie, wyłamując je delikatnie palcami. Po zakończeniu kwitnienia przytnij dokładnie gałązki rośliny. Skróć pędy wystające i te, które odchodzą na boki. Po etapie kwitnienia zdrowa azalia przechodzi w stan spoczynku. W tym okresie należy ograniczyć jej podlewanie.
O czym musisz wiedzieć, biorąc azalię pod swój dach?
Azalia jest podatna na choroby i atak ze strony szkodników, podobnie jak inne rośliny. W przypadku ataku szkodników roślina wymaga zastosowania oprysków. Najczęściej na liściach tej rośliny można spotkać żerujące mszyce oraz owady i larwy mącznika różanecznikowego. Szarawy nalot na liściach świadczy o ataku grzybów. Opryskaj roślinę fungicydem. Reasumując, pamiętaj o tym, że azalia potrzebuje:
stanowiska - jasnego i chłodnego,
podlewania - utrzymywania lekko wilgotnego podłoża,
nawożenia - raz na 2-3 tygodnie,
po przekwitnięciu - przycinania i ograniczenia podlewania.
Azalia doniczkowa to dość wymagająca roślina. Natomiast odpowiednio pielęgnowana będzie cieszyć twoje oczy przez wiele lat. Rozłóż poszczególne etapy jej pielęgnacji na cały rok, a rezultat będzie zdumiewający!