Reklama

Reklama

Balkon na 4 strony świata

Dobierz odpowiednie rośliny na balkon. Podpowiemy, jakie gatunki kochają słońce, a które lepiej czują się w cieniu.

Nawet nieduży balkon możesz zamienić w zieloną oazę. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać rośliny. Wybór jest ogromny - masz do dyspozycji różne kwiaty, zioła, warzywa, owoce oraz małe krzewy i drzewka. Wiele z nich przywędrowało do nas z krajów południowych, jak np. okazała obsypana różowymi kwiatami bugenwilla. Warto sięgnąć też po rodzime, nieco zapomniane, róże. Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się niższe odmiany róż wielokwiatowych lub róże miniaturowe. Na słonecznym balkonie kwitną obficie przez całe lato! Bardzo dekoracyjne są także pnącza - np. groszek pachnący i fasolka. Można z nich wyczarować zieloną ścianę, która da schronienie przed słońcem.

Reklama

Balkon od południa

Warunki: Doskonałe! Przez cały dzień świeci tu słońce. To najłatwiejszy balkon do aranżacji, można na nim stworzyć bogatą kompozycję. Minus? Gdy jest upał, kwiatom grozi przesuszenie, trzeba je więc obficie podlewać.

Najlepsze warunki: Wszystkie odmiany surfinii i petunii. Najpiękniej wyglądają petunie kaskadowe, które zachwycają mocnymi kolorami, np. Scarlet i Yellow. Sprawdzą się też pnące bugenwille, które kwitną obficie całe lato, okazałe dalie oraz odporny na suszę złocień.

Pomysł na ziołowy ogródek: Na balkonie południowym świetnie rosną też zioła. W glinianych donicach (trzymają wilgoć) zasadź miętę, rozmaryn, tymianek, bazylię. Będą pachnieć całe lato!

Posadź: Petunia, bugenwilla, dalia, złocień

Balkon od zachodu

Warunki: Słońce świeci tu po południu. Latem jest ono mocne, więc balkon zachodni bardzo się nagrzewa. Panują tu więc podobne warunki jak na balkonie od południa.

Najlepsze rośliny: Pięknie wybarwione fuksje, np. California Dreamers. Wyglądają efektownie sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami. Sprawdzą się też łatwe w uprawie lobelie, np. Blue Star o delikatnych niebieskich kwiatach. Do donic stojących polecamy stokrotki afrykańskie (osteospermum)  lub pelargonie dostępne w rozmaitych kolorach. 

Posadź: Fuksja, lobielia, stokrotka afrykańska, pelargonia

Balkon od północy

Warunki: Słońce świeci tu tylko chwilę, bardzo wcześnie rano. To najtrudniejszy balkon do aranżacji, bo ze względu na chłód i brak słońca wiele kwiatów nie chce tu kwitnąć.

Najlepsze rośliny: Poradzą sobie tu niecierpki i barwinki, które dobrze czują się w cieniu. Wymagają lekko wilgotnej gleby próchniczej i kwitną przez cały sezon. Pięknie wyglądają w wiszących doniczkach. Dobrze będą się tu też czuły różne gatunki traw, np. miskanty, rozplenice, turzyce i rośliny o ozdobnych liściach jak bluszcz czy koleus. Na takim balkonie można też "zagrać" dodatkami. Kupić efektowne donice w ciekawych kształtach, które ożywią przestrzeń.

Posadź: Barwinek, trawy, bluszcz i koleus

Balkon od wschodu

Warunki: Słońce operuje na nim od rana do południa. Światła jest dość, ale trzeba pamiętać, że poranne słońce nie jest tak mocne jak to popołudniowe, więc przez większość dnia panuje tu chłód i cień. Balkon się nie nagrzewa.

Najlepsze rośliny: W tych warunkach ładnie rosną dekoracyjne, lubiące półcień i wilgotną ziemię hortensje ogrodowe, które można też uprawiać w doniczce. Najlepsza na balkon odmiana to Sybilla. Poradzą też sobie begonie, szczególnie ich odmiany różyczkowe np. Solenia, która kwitnie obficie cały sezon i pięknie prezentuje się w koszach. Od wschodu dobrze będą się też czuły różne pnącza, które nie lubią ostrego słońca, np. clematisy. Wolą stanowiska osłonięte od wiatru.

Posadź: Hortensja, begonia, clematis

Pomysł na kompozycje

Hortensje i begonie jeszcze bardziej zyskają na urodzie, jeśli stworzysz z nich kompozycję. Pięknie zaprezentują się w wiszącej skrzynce w towarzystwie zielonego bluszczu.

Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy