Balkon utonie w morzu kwiatów. Genialny nawóz pobudzi rośliny do kwitnienia

Balkon to kapitalna namiastka ogrodu dla wszystkich osób stęsknionych za zielenią i barwnymi roślinami. Wśród kwiatów na balkon królują pelargonie, surfinie i begonie, lecz znajdujemy miejsce również dla aksamitek. Gdy zauważysz, że ich wzrost został zahamowany, a kwiaty nie są zbyt spektakularne, użyj domowej odżywki do roślin balkonowych. Na efekty nie będziesz długo czekać.

Co zrobić, gdy kwiaty na balkonie przestały rosnąć?
Co zrobić, gdy kwiaty na balkonie przestały rosnąć?123RF/PICSEL

Najpiękniejsze kwiaty na balkon

Wybór roślin, którymi możemy udekorować naszą przestrzeń, jest naprawdę duży. Prym wiodą długo kwitnące pelargonie, które znakomicie czują się na słonecznych stanowiskach. Możemy wybierać wśród odmian o wzniesionym pokroju oraz zwisających. Jeśli umiejętnie o nie zadbamy, będą kwitnąć nawet do pierwszych przymrozków. Zazwyczaj wystarczy spełnić podstawowe wymagania pelargonii, by cieszyć się ich urodą przez długi czas.

Pelargonie to królowe balkonów
Pelargonie to królowe balkonów123RF/PICSEL

Do klasyków wśród roślin balkonowych zaliczyć można także petunie. Niektórzy nazywają je surfiniami, co nie jest do końca poprawne. Surfinia jest odmianą petunii, stąd zapewne zamieszanie w kwestii nazewnictwa. Nie można jednak zaprzeczyć, że rośliny z tej rodziny jednoznacznie kojarzą się z letnimi balkonami. Uwielbiają słońce, nie są trudne w uprawie, a też są w stanie cieszyć atrakcyjnym wyglądem do jesieni.

Do innych roślin kwitnących, które warto zaprosić na taras lub balkon, zaliczyć można:

  • begonie,
  • lobelie,
  • aksamitki,
  • werbeny,
  • fuksje,
  • niecierpki.

Kwiaty na balkonie przestały rosnąć — co robić?

Każda roślina, nawet najmniej wymagająca i kapryśna, posiada swoje upodobania, dzięki którym może rozwijać się prawidłowo. Kwiaty na balkonie lub tarasie przestały rosnąc, a ich płatki nie wyglądają zbyt dorodnie?

Przeanalizuj ich wymagania w kontekście stanowiska. Część popularnych okazów będzie doskonale rozwijała się w pełnym słońcu, inne zaś będą wolały miejsca zacienione. Czasem zmiana umiejscowienia doniczki jest w stanie znacząco wpłynąć na stan rośliny i to, że wreszcie ruszy z miejsca i zacznie się bujnie rozwijać.

Drugą kluczową kwestią jest podlewanie roślin na balkonie. Nie rób tego hurtowo, zakładając, że wszystkie rośliny balkonowe mają identyczne wymagania. Choć wymaga to nieco uwagi, odwdzięczą się długim kwitnieniem. Trzecia sprawa to nawożenie. Bez porcji składników odżywczych rośliny zwyczajnie nie będą mieć siły, aby wydawać na świat efektowne kwiaty. Pamiętaj, że możesz bazować na odżywkach ze sklepów ogrodniczych lub wykorzystać potencjał naturalnych nawozów do roślin balkonowych.

Dzięki kwiatom balkon zamieni się w sielski zakątek
Dzięki kwiatom balkon zamieni się w sielski zakątek123RF/PICSEL

Domowy nawóz z buraka, czyli naturalna odżywka

Zgadza się. Do przygotowania domowego nawozu do pelargonii i innych kwiatów balkonowych potrzebujesz wyłącznie wody i popularnego warzywa. Obejdzie się bez dużych wydatków i otaczania się chemią na balkonie.

  • Do zrobienia jednej porcji nawozu z powodzeniem wystarczy średniej wielkości warzywo.
  • Nie obieraj ze skórki. Możesz jednak pokroić buraka na kilka mniejszych kawałków.
  • Wrzuć go do blendera i zalej litrem wody. Miksuj przez około dwie minuty.
  • Mieszankę odcedź na sitku.

W ten sposób uzyskasz odżywczy płyn, idealny do podlewania kwiatów na balkonie. Zabieg wykonuj raz w miesiącu, a twoje pelargonie, surfinie czy begonie będą kwitły długo i obficie. Zastanawiasz się, co zrobić z resztkami, które zostały po odcedzeniu? Nie marnuj ich! Możesz zakopać je w doniczce, mieszając z wierzchnią warstwą ziemi. Dzięki temu składniki odżywcze będą uwalniane stopniowo, co również przełoży się na kondycję roślin.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas