Reklama

Wrzuć do doniczki, gdy marnieją. Paprotki uwielbiają czarne kawałki

Paprotki, które wspaniałą zielenią zdobią mieszkania, to jedne z popularniejszych roślin doniczkowych. Jednak ich uprawa może nastręczać problemów. Z jednej strony źle reagują na przesuszenie, z drugiej zbyt duża wilgotność podłoża może powodować gnicie i choroby grzybowe. Okazuje się, że jest sposób na łatwe poradzenie sobie z tym problemem, wystarczy wymieszać ziemię z czarnymi kawałkami węgla drzewnego.

  • Węgiel drzewny do roślin pomoże w uprawie paproci. Absorbuje on nadmiar wilgoci z podłoża, a w razie potrzeby uwalnia ją.
  • Węgiel drzewny do paproci sprawdzi się także ze względu na właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, które zapobiegają rozwojowi chorób, pleśni i gniciu korzeni.

Węgiel drzewny do roślin

Węgiel drzewny do roślin działa podobnie jak węgiel aktywny, który także powstaje w wyniku spalania drewna (a także torfu czy słomy). Może przybiera postać większych kawałków lub proszku i ma bardzo dobry wpływ na zielone osobniki. Okazuje się, że właściwości tego produktu doskonale sprawdzają się także w uprawie paprotek

Reklama

Zobacz również: Dodany do doniczki ze storczykiem sprawi, że kwiat zacznie rosnąć zdrowo i bujnie

Węgiel drzewny do paprotek

Aby pięknie rosły i bujnie się rozwijały, paprotki wymagają żyznej, lekko kwaśnej i przepuszczalnej gleby. Można to osiągnąć, mieszając węgiel drzewny do roślin z ziemią paprotki. Dzięki temu podłoże stanie się luźniejsze. Ponadto produkt wchłania nadmiar wilgoci i uwalnia ją w razie potrzeby, toteż zapobiega zarówno przesuszeniu, jak i przelaniu rośliny. To tylko jeden z powodów, dla których węgiel drzewny do paprotek to doskonały wybór. 

W dodatku węgiel drzewny do roślin zapobiega rozwojowi bakterii gnilnych, co może uchronić korzenie paproci przed zniszczeniem, w razie gdy dostarczymy jej nadmiernej ilości wody.

Zobacz również: Węgiel aktywny: Nietypowe zastosowania

Węgiel drzewny na pleśń i choroby grzybowe

Węgiel drzewny do paprotek sprawdza się świetnie także, jeśli zauważymy, że w doniczce zaczyna rozwijać się pleśń. Substancja wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, dlatego jeśli wymieszamy odrobinę węgla drzewnego z wierzchnią warstwą gleby, pozbędziemy się białego nalotu. 

Brązowe plamy na liściach paproci nie tylko je szpecą, ale także są objawem chorób grzybowych. W takiej sytuacji także warto zastosować węgiel drzewny do paproci. Jak wspomniano, zapobiega on rozwojowi grzybów i pomoże uporać się z chorobą rośliny. 

Węgiel drzewny do roślin, a w szczególności do paproci może znacznie ułatwić nam uprawę tych wspaniałych roślin doniczkowych.

Zobacz również: Bujne pędy i wierzchołki uginające się od kwiatów. Darmowy nawóz do lawendy czyni cuda

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy