Banalny sposób na plamy. Tak szybko odświeżysz nagrobek
Przed uroczystością Wszystkich Świętych dokładamy wszelkich starań, aby nagrobki były idealnie czyste. Niestety, ich wygląd mogą popsuć plamy z wosku, które są niekiedy trudne do usunięcia - zwłaszcza wtedy, gdy zdążyły już pokryć powierzchnię płyty już jakiś czas temu. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po skuteczne i sprawdzone sposoby. Jak usunąć wosk z nagrobka?

Spis treści:
Wosk na nagrobku
Jeśli na nagrobku zauważymy plamy z wosku, to w pierwszej kolejności podejmujemy próby jego zdrapania. Oczywiście, proces może skończyć się powodzeniem, ale - w przypadku gładkich płyt kamiennych - istnieje ryzyko ich zarysowania. Aby zeskrobać wosk z nagrobka, nie powinno się do tego celu używać noża albo innych, ostrych przedmiotów. Dla bezpieczeństwa płyty lepiej sięgnąć po szpatułkę: drewnianą i plastikową. Niemniej warto być ostrożnym, aby zamiast wosku nie pojawiły się nieodwracalny rysy.
Jak usunąć wosk na nagrobku? Wypróbuj sok z cytryny
Jasne kamienie są bardzo często wykorzystywane do produkcji nagrobków. W zależności od użytego materiału i jego faktury, plamy i zabrudzenia mogą być mniej lub bardziej widoczne. Jeśli na nagrobku po zeskrobaniu nadal obecna jest plama z wosku, to pomóc może sok z cytryny. Wystarczy wyciśniętym z owocu sokiem dokładnie wyczyścić cały nagrobek, a na koniec opłukać wodą. To podwójna korzyść, ponieważ nie tylko pozbędziemy się plam (nie tylko z wosku), ale również doskonale odświeży nagrobek.
Granit: Patent na wosk!
Jeśli nagrobek jest wykonany z granitu, a na jego powierzchni pojawiały się plamy z wosku, woda z octem może skutecznie je usunąć. Wystarczy przygotować domowy specyfik: w litrze wody rozpuścić cztery łyżki octu. Taki domowy środek powinien być rozprowadzony bezpośrednio na plamę z wosku, a następnie ścierany za pomocą gąbki.
- Uwaga: przed zastosowaniem tej metody, warto przeprowadzić próbę na niewidocznej części nagrobka, czy ocet z wodą nie odbarwią albo nie zmatowią powierzchni.
Czyszczenie nagrobków - gorąca woda może być skuteczna

Jeśli nie jesteśmy przekonani do czyszczenia nagrobków za pomocą domowych specyfików, warto poczekać z czyszczeniem na ciepłe dni, kiedy promienie słoneczne delikatnie rozpuszczą rozlany wosk. W takim przypadku czasem wystarczy przetrzeć zabrudzenie za pomocą ręcznika papierowego, aby pożegnać je raz na zawsze. A co zrobić w przypadku, gdy pogoda nie sprzyja i temperatury są dalekie od idealnych? Rozwiązaniem może być gorąca woda przyniesiona na cmentarz w... termosie! Nie pozostaje nic innego, jak polać nią plamy z wosku, a później dokładnie przetrzeć.
Rozpuszczalniki
Jeśli najłatwiejsze i domowe sposoby zawodzą, a wosk nadal jest obecny na nagrobkach, może się go pozbyć za pomocą rozpuszczalników. Internauci często do tego celu polecają zwykły rozpuszczalnik, benzynę ekstrakcyjną lub chlorek metylenu! Jak je stosować? Wystarczy szmatką nasączoną specyfikiem przyłożyć do wosku i pozostawić na około kwadrans, po czym przetrzeć delikatną stroną gąbki. Jednak zawsze należy zachować ostrożność: nie tylko trzeba założyć ochronne rękawice na ręce, ale także przeprowadzić próbę chemicznego środka w mniej widocznym miejscu.
Plamy z wosku? Lepiej zapobiegać

Plamy z wosku na nagrobkach mogą być bardzo uciążliwe, a ich pozbycie - nie zawsze łatwe. Aby uniknąć sytuacji, że zawartość znicza rozleje się na kamiennej płycie, warto ustawiać je na podstawkach. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się te wykonane z plastiku, ale jeśli nie chcemy, by dominowały swoim wyglądem, tworzywo sztuczne można zastąpić szkłem.
Zobacz także: Jesienne dekoracje domu - zobacz, co poprawi ci nastrój