Banalny sposób na rozmnożenie zamiokulkasa. Bujną zieleń masz jak w banku
Atrakcyjny wygląd i małe wymagania sprawiają, że zamiokulkas jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych zdobiących nasze mieszkania. Choć kwitnie rzadko, długie łodygi oraz ciemnozielone, lśniące liście stanowią wystarczający powód, dla którego warto zainteresować się domową uprawą tej rośliny. Co trzeba wiedzieć o jej pielęgnacji? Wiosną zaplanuj rozmnażanie zamiokulkasa, które przeprowadzić można na kilka sposobów. Szczegółów dowiesz się z naszego poradnika.
Kiedy rozmnażać zamiokulkasa?
Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z tropików i nawet w polskich mieszkaniach jest w stanie wprowadzić egzotyczny klimat. Co prawda wspomnieliśmy już o tym, że wymagania rośliny nie są duże, a do tego zamiokulkas jest w stanie rosnąć w nie do końca korzystnych warunkach i wybaczyć błędy w podlewaniu, ale wiosną zadbać trzeba o niego szczególnie. Ta pora roku jest najbardziej odpowiednia do rozmnażania, zwłaszcza że można połączyć to z przesadzaniem rośliny.
Zamiokulkas: Rozmnażanie z bulwy
Gdy zauważysz, że korzenie zaczynają rozsadzać doniczkę, wzrost rośliny jest zahamowany lub liście zaczęły żółknąć, są to sygnały, że zamiokulkas potrzebuje przesadzenia. Najczęściej wykonuje się je wiosną (w marcu oraz w kwietniu) i jest to najlepsza okazja to przeprowadzenia rozmnażania przez podział kłącza. Jak się za to zabrać?
- Ostrożnie wyjmij zamiokulkasa z dotychczasowej doniczki i usuń stare podłoże z korzeni.
- Przyjrzyj się im dokładnie. Jeśli zauważysz, że jakaś część systemu korzeniowego jest sucha, nadgniła lub uszkodzona, usuń ją.
- Kłącze rozdziel rękoma. Nie spiesz się, by nie uszkodzić tych delikatnych partii rośliny.
- Każdą część umieść w nowej doniczce, w której koniecznie musi znaleźć się warstwa drenażu. Zamiokulkas wiele zniesie, ale bardzo źle reaguje na nadmiar wody i brak możliwości jej odprowadzania.
- Mimo to tuż po przesadzeniu i podziale roślin nie można zapomnieć o obfitym podlewaniu zamiokulkasów.
Jak rozmnażać zamiokulkasa z łodygi?
Przygotowanie sadzonek wierzchołkowych nie jest trudne, lecz trzeba trzymać kilku ważnych zasad, dzięki którym wyrosną z nich okazałe rośliny. To dobra opcja dla nieco roztargnionych ogrodników, ponieważ w ten sposób roślinę można rozmnażać nieco później, mianowicie od kwietnia do czerwca. Od czego zacząć?
- Odetnij łodygę tak, by zachowała cztery lub pięć listków.
- Wstaw do naczynia z letnią wodą.
- Dla sadzonek znajdź jasne miejsce, ale uważaj, by nie były one narażone na duże nasłonecznienie. Poleca się ustawiać ja na parapecie okna wychodzącego na zachód lub wschód.
- Sadzonki zamiokulkasa nie lubią gwałtownych wahań temperatury i przeciągów - to również trzeba wziąć pod uwagę!
- Codziennie wymieniaj wodę, by nie dopuścić do rozwoju szkodliwych grzybów.
- Rozwinięcie się korzeni może potrwać nawet kilka miesięcy. Dopiero wtedy roślina jest gotowa do posadzenia w doniczce.
Rozmnażanie zamiokulkasa z liścia
Prostym i skutecznym sposobem na rozmnożenie zamiokulkasa jest również ukorzenienie pojedynczych liści.
- Do doniczki wsyp żwir jako warstwę drenażu, a następnie przepuszczalne podłoże.
- Utnij kilka listków zamiokulkasa ostrym nożem i wetknij w ziemię na około 2 centymetry.
- Dla utrzymania wyższej wilgotności powietrza warto nałożyć na doniczkę woreczek foliowy, nacinając go w kilku miejscach.
- Ustaw sadzonkę w zacienionym miejscu i podlewaj wtedy, gdy podłoże zauważalnie przeschnie.
Rozmnażanie z liścia jest najlepszą metodą, jeśli zależy ci na większej liczbie roślin. Jednak należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż liście ukorzenią się po 2-3 miesiącach, a na odtworzenie całej rośliny trzeba poczekać dwa lata.
Jaką ziemię do zamiokulkasa wybrać? Najbardziej sprzyja mu gleba żyzna i próchnicza, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie.