Barwne kwitnienie przez całe lato? Oto roślina, która zniesie prawie wszystko
Jeśli ktokolwiek szuka rośliny, która będzie wdzięcznie prezentowała się na ogrodowej rabacie i równocześnie nie będzie nam sprawiała problemów w pielęgnacji, to łubin jest najdoskonalszą opcją. Nie dość, że kwitnie całe lato i zdobi ogród przepięknymi kwiatostanami, to jego uprawa należy do tych najłatwiejszych. Garść praktycznych wskazówek dotyczących łubinu i jego pielęgnacji znajdziesz poniżej.
Łubin - to trzeba o nim wiedzieć
Łubin jest rośliną znaną powszechnie na całym świecie, bo botanicy zaliczają do jego licznej rodziny ponad 200 gatunków. Czasami przepiękne kwiatostany są spotykane w polskich ogrodach, jednak ustępują miejsca innym roślinom, a szkoda. Łubin nie tylko jest oryginalną ozdobą, ale także nie wymaga przesadnej pielęgnacji. Zasadzenie go w słonecznym miejscu to klucz do sukcesu.
Łubin (łac. Lupinus) to jednoroczny przedstawiciel rodziny bobowatych, do której należą także soja, fasola, groch oraz ciecierzyca. Warto wspomnieć, że niektóre odmiany łubinu są bylinami, czyli bez przeszkód rosną przez kilka lat i mogę cieszyć oko na długo.
Jak rozpoznać łubin? Wszystko zależy od konkretnego gatunku. Przede wszystkim nie należy do roślin najmniejszych, bowiem średnio dorasta do kilkudziesięciu cm wysokości, ale niektórzy przedstawiciele zaliczani są do krzewów, co sprawia, że wyrastają nawet do dwóch metrów.
To, co wyróżnia łubin od innych roślin, są jego oryginalne kwiaty, na które składają się pojedyncze płatki zebrane w grona. Kwiatostany przyjmują żywe barwy w różnych odmianach, a dodatkowo wydzielają miłą dla nosa woń, co tylko zwiększa walory estetyczne łubinu.
Łubin i jego pielęgnacja
Pielęgnacja łubinu nie należy do najtrudniejszych, dlatego z jego uprawą może poradzić sobie nawet niedoświadczony ogrodnik czy działkowicz. Kluczem do sukcesu jednak jest wybór miejsca dla tej wyjątkowej rośliny, dlatego miejsce musi być przemyślane. Łubin najlepiej prezentuje się wtedy, gdy jest skąpany w słońcu.
Choć łubin w naturalnych warunkach rośnie praktycznie na każdej glebie, warto zadbać w naszym ogrodzie o to, aby ziemia była żyzna - to gwarant trwałych kwiatów i braku chorób grzybowych. Jeśli chcemy, aby nasz łubin prezentował się idealnie, warto zaściółkować podłoże na rabacie. Po pierwsze - zapobiegnie to rozwojowi chwastów. Po drugie - warstwa naturalnej izolacji ograniczy parowanie wody.
Sadzenie łubinu
Nasiona łubinu powinny znaleźć się w ogrodzie już w kwietniu po to, aby wraz z rozpoczynającym się latem zaczął zdobić nasze rabaty. Jeśli zaś nie udało nam się tego zrobić na czas - nic straconego. Łubin można sadzić przez cały okres wegetacyjny, co sprawia, że można cieszyć się jego widokiem przez cały okres wegetacyjny.
Jedynym trikiem, który powinien nam wejść w krew, to regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Banalny trik nie tylko wzmocni łubin, ale także sprawi, że roślina wytworzy więcej kwiatów.
Łubin i jego odmiany
Wiemy już, że rodzina łubinu liczy kilkaset przedstawicieli, ale nie wszystkie cieszą oko tak, jakbyśmy chcieli. Warto więc sięgnąć po takie, które w naszych ogrodach prezentują się najokazalej. Oto niektóre z nich.
Łubin ogrodowy - nie występuje w środowisku naturalnym, znany jest wyłącznie w uprawach. Osiąga nawet 120 cm wysokości i przyjmuje różne odmiany. Ta odmiana wybierana jest przez ogrodników najczęściej, ponieważ kwitnie od czerwca do lipca.
Łubin wąskolistny - różni się kształtem i wielkością liści oraz ogólną wysokością, ponieważ sięga maksymalnie 60 cm. Nadrabia z kolei kolorem swoich kwiatów, które przyjmują barwy: niebieską, fioletową, ale także - choć rzadziej - białą lub różową. Kwitnie od czerwca do września.
Łubin Hertwega - odmiana wyróżnia się wielkością liści i kwiatostanów, które mogą nawet liczyć sobie 50 cm. Najczęściej spotyka się płatki o kolorze białym, kremowym, a także zielonym. Jeśli zasadzimy tę odmianę w ogrodzie, to będzie kwitnąć od lipca aż do września.
Zobacz także: