Bezpieczne zimowanie hortensji. Obsyp ją w ten sposób!

Dobrze wypielęgnowana hortensja staje się niekwestionowaną ozdobą ogrodu. Jak skutecznie zabezpieczyć ją przed nadchodzącymi zimnymi dniami? Jeśli chcemy, by w nowym sezonie ponownie bujnie zakwitła, już teraz przygotujmy się do właściwego zimowania hortensji.

Hortensję zabezpieczamy przed zimą już w listopadzie
Hortensję zabezpieczamy przed zimą już w listopadzie123RF/PICSEL

Kiedy zabezpieczać hortensję przed zimą?

Czynność tę warto wykonać już pod koniec listopada. Gdy gleba zacznie przemarzać na głębokość 2-4 cm, przystępujemy do dokładnego zabezpieczenia rośliny przed nadchodzącymi zimowymi mrozami. Nie warto wykonywać tego zabiegu wcześniej, gdyż zbyt wczesne okrywanie podniesie temperaturę podłoża, a to zachęci roślinę do dalszej wegetacji. Taki stan spowoduje, że w trakcie pierwszego silniejszego mrozu hortensja ulegnie zniszczeniu.

Kopczykowanie - sposób na zabezpieczenie hortensji

Zimowanie hortensji to zadanie na stałe wpisane w kalendarz ogrodniczy. Warto zabezpieczyć zarówno hortensje ogrodowe, jak i bukietowe - najczęściej sadzone z racji odporności na dość niskie temperatury. Doskonale sprawdzi się tutaj tak zwana metoda kopczykowania. Przed przystąpieniem do jej wykonania usuwamy wszystkie suche pędy oraz części uszkodzone przez choroby i szkodniki.

Kopczykowanie jest jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczania hortensji na zimę. Warto wykorzystać do tego korę drzew iglastych oraz torf. W sezonie wiosennym kora posłuży za ściółkę zabezpieczającą przed nadmierną utratą wody oraz utrudni rozwój chwastów.

Okrywanie hortensji agrowłókniną

By skutecznie zabezpieczyć hortensję przed zimą, możemy użyć agrowłókniny. Dwie lub trzy warstwy materiału owijamy wokół krzewu, a następnie zawiązujemy je sznurkiem. Najlepiej skorzystać z białej agrowłókniny, która przepuszcza wodę i powietrze.

Czy da się przezimować hortensję w donicy?

Hortensję uprawianą w donicy z powodzeniem przezimujemy w warunkach domowych
Hortensję uprawianą w donicy z powodzeniem przezimujemy w warunkach domowych123RF/PICSEL

Hortensję uprawianą w doniczce możemy z powodzeniem przygotować do przetrwania zimy. Pierwsze kroki podejmujemy w drugiej połowie lata, zaczynając od stopniowego ograniczania podlewania. Kiedy zauważymy, że roślina przestała rosnąć, a liście opadły - przenosimy ją do pomieszczenia. Ważne, by było chłodne oraz z wysoką wilgotnością powietrza. W tym okresie nie musimy roślinie zapewniać dostępu do naturalnego światła. Pamiętajmy, by dokładnie ocieplić donice z kwiatami. W tym celu wyłóżmy je słomą lub styropianem. Górne części rośliny otulamy agrowłókniną.

W tym czasie istotne jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym trzymamy hortensję doniczkową. Krzew podlewamy bardzo oszczędnie, ale staramy się nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas zimowania należy regularnie sprawdzać, czy w glebie nie zalęgły się szkodniki. Na zewnątrz hortensję w doniczce wystawiamy dopiero w połowie maja, kiedy minie zagrożenie przymrozków. Dłuższe dni oraz ciepła i słoneczna pogoda pomogą jej w szybszym wzroście.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas