Bezstresowe sposoby na czyszczenie łazienki

Utrzymanie naszej łazienki w czystości to naprawdę ciężka praca. Okazuje się jednak, że nie musi ona być ani czasochłonna, ani stresująca. Oto krótki przewodnik, który pokaże wam, jak błyskawicznie i bez wysiłku pozbyć się z łazienki zarazków i brudu.

sprzątanie łazienki
sprzątanie łazienki© Photogenica

Jak skutecznie czyścić słuchawkę prysznica?

słuchawka prysznicowa
© Photogenica

Słuchawki prysznicowe bardzo często padają ofiarami gromadzącego się przez lata kamienia. Sprawia on, że urządzenie wygląda nieestetycznie oraz blokuje przepływ wody. Dotknięta nim słuchawka możne również stać się miejscem rozwoju Mycobacterium avium, patogenu (czynnika biologicznego), który odpowiada za rozwój wielu chorób płuc. Warto dokładnie oczyścić prysznic przynajmniej raz na kilka miesięcy. Pomoże to utrzymać go w dobrej kondycji i ochroni nasze płuca przed milionami nieprzyjaznych zarazków. Warto jednak zrezygnować z środków chemicznych - mogą one uszkodzić słuchawkę prysznica i często są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Co powinieneś zrobić?

Użyj octu! Jest to naturalne rozwiązanie, które pozwoli na łatwe pozbycie się kamienia. Wystarczy wlać odpowiednią ilość octu do plastikowej torebki (tyle, aby całkowicie zanurzyć w nim słuchawkę) i całość zawiązać przy pomocy gumki. Pozwól działać substancji przez całą noc - rano resztki kamienia powinny pływać w worku. Usuń je i włącz przepływ wody, by dokładnie przepłukać słuchawkę. Sztuczka ta działa również w przypadku kranów.

Jak czyścić zasłony prysznicowe?

zasłona prysznicowa
© Photogenica

Zasłona prysznicowa może być siedliskiem wielu bakterii, zwłaszcza jeśli często jest wilgotna. Bakterie, pleśń i osad z mydła mogą być problemem, nawet gdy nasza zasłona wykonana jest z starannie wypolerowanego plastiku.

Jak temu zaradzić?

Wrzuć zasłonę prysznicową do pralki lub zmywarki i porządnie ją umyj, wykorzystując zwykłe detergenty i środki czyszczące (zadbaj, aby były one odpowiednie dla materiału, z jakiego wykonana jest zasłona). Jeśli zamierzasz skorzystać z pralki, dorzuć do zasłony kilka starych ręczników - pomogą one zeskrobać z niej wszelkie osady i pleśń.

Jak sprawić, by nasza wanna błyszczała?

mycie wanny
© Photogenica

Na szczęście wanna nie ma zbyt wielu szczelin lub ukrytych obszarów, gdzie bakterie i brud mogą potajemnie się gromadzić. Najczęściej do utrzymania jej w czystości wystarczy zwykłe szorowanie i standardowe środki czystości. Kluczowa jest tu jednak sumienność. Jeśli zaniedbamy regularnego czyszczenia wanny, plamy i odbarwienia zaczną pojawiać się bardzo szybko.

Co powinieneś zrobić?

Po każdej kąpieli weź gąbkę, przejedź nią po brudnych obszarach i całość spłucz ciepłą wodą. Nadmiar wilgoci usuń przy pomocy gąbki, ścierki z mikrowłókna lub gumowej wycieraczki . Jeśli zależy ci na lepszym efekcie, przygotuj równomierną mieszankę wody i octu i rozprowadź ją po wannie za pomocą rozpylacza. Pozwól mieszance rozpuszczać brud przez jakieś 15 minut, a następnie wszystko wyszoruj gąbką. Po dokładnym spłukaniu nasza wanna powinna świecić czystością.

Jak czyścić i dezynfekować toaletę?

czyszczenie toalety
© Photogenica

W naszych toaletach czai się mnóstwo zarazków. Z tego też powodu warto wyposażyć się w skuteczne (i dające rzeczywiste efekty) środki przeciwbakteryjne. Warto też zadbać, by pokrywa muszli była zamknięta przy każdym spłukiwaniu. Zapobiega to wyrzuceniu w powietrze zarazków (takich jak bakterie E. coli i salmonelli), które następnie osiadają na sedesie i otaczających go powierzchniach.

Co powinieneś zrobić?

Środki chemiczne mogą być szkodliwe dla naszego sedesu. Dlatego też warto postawić na sodę oczyszczoną. To naturalne, mniej drastyczne rozwiązanie pozwoli nam skutecznie pozbyć się bakterii oraz zabrudzeń. Wystarczy stworzyć specjalną pastę, mieszając 1/2 szklanki sody oczyszczonej z 3 łyżkami octu i 2 łyżkami płynnego detergentu. Mieszankę tą nałóż na szczotkę do czyszczenia WC i dokładnie wyszoruj wnętrze toalety. Pozwól substancji działać przez około 30 minut, a następnie ponownie wyszoruj i spłucz muszlę. Wszystkie pozostałe zarazki możesz uśmiercić przy pomocy wrzącej wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas