Bije na głowę popularną tuję. Może osiągać nawet 15 metrów długości

Natalia Jabłońska

Natalia Jabłońska

Aktualizacja

Katalpa to drzewo, obok którego trudno przejść obojętnie. Ta egzotyczna roślina, która zwraca na siebie uwagę charakterystycznym, przepięknym wyglądem, z powodzeniem może ozdabiać ogród w polskich warunkach klimatycznych. Podpowiadamy, jak dbać o drzewo, by odwdzięczyło się zdrowym kwitnieniem.

Katalpa szybko rośnie, dlatego jest sadzona w parkach i skwerach
Katalpa szybko rośnie, dlatego jest sadzona w parkach i skwerach123RF/PICSEL

Katalpa - jak wygląda?

Katalpa, nazywana także surmią, to ozdobne, liściaste drzewo szybkorosnące, które zwraca uwagę swoim wyjątkowym, egzotycznym wyglądem. Katalpa może osiągać nawet 15 metrów długości, a jej korona, w zależności od odmiany, rozrasta się do 8 metrów, tworząc piękną, nieszablonową, ulistnioną kopułę.

A skoro mowa o liściach, to katalpa posiada je w kształcie serca. Liście mają jasnozieloną barwę i przyjemną w dotyku strukturę, ponadto mogą rozrastać się nawet do 25 cm. Liście opadają z drzewa na zimę i wówczas zauważalne są długie i cienkie owoce.

Katalpa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale jest również bardzo popularna m.in. w Chinach i Tybecie. Na całym świecie wyróżnia się 11 odmian katalpy, ale w Polsce do najczęściej spotykanych gatunków zaliczmy: katalpę zwyczajną Nana, katalpę zwyczajną Aurea, katalpę żółtokwiatową Ovata i katalpę wielokwiatową.

Katalpa zachwyca swoim wyglądem
Katalpa zachwyca swoim wyglądem123RF/PICSEL

Katalpa - kwitnienie

Kwitnienie katalpy zwyczajnej, bardzo często spotykanej w Polsce, przypada na czerwiec i lipiec. Wówczas drzewo pokrywa się liśćmi, które wydają przyjemną woń. Kwiaty posiadają biało-kremowy kolor i są pokryte niewielkimi plamkami.

Na początku jesieni drzewo zrzuca liście, w miejsce których pojawiają się długie, cienkie strąki, przypominające wyglądem owoce fasoli.

Katalpa może osiągać 15 metrów długości
Katalpa może osiągać 15 metrów długości123RF/PICSEL

Katalpa - pielęgnacja

Katalpa to roślina ciepłolubna, ale w polskich warunkach, przy odrobinie naszego zaangażowania, drzewo doskonale sobie poradzi. Idealnym miejsce dla rozwoju katalpy jest stanowisko dobrze nasłonecznione, zabezpieczone przed silnym wiatrem.

Drzewo najlepiej czuje się na żyznej i lekkiej glebie, która zapewni odpowiednią przepuszczalność i nawilżenie, o pH obojętnym lub zasadowym. Jałowa i sucha ziemia może doprowadzić do uschnięcia drzewa, z kolei katalpa rosnąca na terenie podmokłym prawdopodobnie zacznie obumierać z uwagi na przemarznięcie.

Katalpa nie jest wymagająca, kiedy mowa o przycinaniu, ponieważ sama naturalnie tworzy piękny kształt. Z rośliny należy pozbywać się suchych i chorych pędów, a taki zabieg najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Drzewo bardzo źle znosi suszę, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Rzecz jasna, roślinie należy zapewnić niezbędne do kwitnienia minerały. Jeśli mamy do czynienia z ziemią wyjałowioną, dobrym rozwiązaniem jest zasilenie jej kompostem. Jesienią warto wzbogacić ziemię o nawozy bogate w potas i magnez, ale bez zawartości azotu. To zdecydowanie pomoże drzewu lepiej znieść zimę.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas