Błędy, które skracają czas użytkowania gadżetów
Bardzo często się zdarza, że nasze gadżety elektroniczne przestają działać już po kilku miesiącach od zakupu. W większości wypadków możemy za to winić samych siebie. Spójrzmy prawdzie w oczy - nie zawsze poświęcamy wystarczającą ilość czasu na zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi używania naszych urządzeń elektronicznych. W artykule przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na to, aby tablet, smartfon i laptop działały dłużej!
Ładowanie baterii
Nowoczesne baterie litowo - jonowe lub litowo - polimerowe nie wykazują efektu pamięci, a więc telefony, tablety i laptopy należy ładować, nie czekając aż bateria rozładuje się do końca. Producenci baterii mierzą ich żywotność pełnymi cyklami rozładowania (zwykle jest to około 400 - 600 cykli).
Dlatego też, aby zwiększyć żywotność baterii urządzeń elektronicznych, powinno się je ładować częściej. Najlepiej podłączać sprzęt za każdym razem, kiedy wskaźnik naładowania baterii wskazuje poziom 10 - 20 procent. Takie postępowanie może zwiększyć liczbę cykli ładowania do 1000, a nawet 1100 cykli.
Ryzyka przeładowania baterii nie ma
Nowoczesnym bateriom nie szkodzi podłączenie do gniazdka po naładowaniu do pełna. Wbudowany fabrycznie sterownik przeciwdziała pobieraniu energii w ilości większej niż to konieczne, dlatego ryzyko przeładowania baterii nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że powinno się bez przerwy ładować telefon. Bateria będzie miała dłuższą żywotność, jeśli będziemy utrzymywać ją na poziomie naładowania pomiędzy 40 a 80%.
Tanie baterie są niebezpieczne
Dlaczego kupowanie tanich baterii jest niebezpieczne? Nie możemy mieć pewności, czy spełniają wszystkie standardy i czy mają wbudowane odpowiednie sterowniki. Dlatego też najlepiej jest używać oryginalną ładowarkę zalecaną przez producenta. Należy też unikać tak zwanych "ultraszybkich" ładowarek, które mają zapewnić naładowanie baterii w czasie krótszym niż jedna godzina.
Nie przegrzewaj baterii
Jeśli smartfon przechowujemy w grubszym etui, może ono spowodować przegrzanie się baterii podczas dłuższych sesji ładowania. Przed podłączeniem sprzętu do gniazdka należy go z niego wyjąć.
Zalecane całkowite rozładowanie baterii
Zaleca się całkowite rozładowanie baterii telefonu czy laptopa co trzy miesiące. Po rozładowaniu ładujemy sprzęt do 100 procent.
Kontrolowanie temperatury
Należy unikać kładzenia laptopa na kolanach lub na łóżku. Otwory wentylacyjne urządzenia muszą pozostawać odkryte, aby mogły zapobiegać przegrzaniu się sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zaopatrzenie się w specjalną podkładkę do laptopa (niektóre z nich mogą mieć nawet wbudowane wentylatory).
Najgorszy wróg baterii
Wysoka temperatura to najgorszy wróg baterii litowo – jonowych. Dlatego też nie powinno się ich narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani stawiać blisko źródeł ciepła.
Laptop musi dostosować się do temperatury
Nie należy włączać od razu laptopa, kiedy wchodzimy z zimna do ciepłego pomieszczenia. Urządzenie musi zaadoptować się do temperatury pokojowej. Dobrze jest poczekać około godziny, zanim je włączymy.
Smartfona trzymaj w etui
Lepiej nie używać smartfona na zewnątrz podczas zimnej pogody i trzymać go w wewnętrznej kieszeni kurtki. Jeśli takiej nie mamy, warto zaopatrzyć się w ochronne etui. Niskie temperatury źle wpływają na działanie baterii.
Monitor
Monitor laptopa powinno się trzymać z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Narażenie laptopa na dłuższą ekspozycję na słońce może spowodować blaknięcie kolorów.
Obchodź się z monitorem ostrożnie
Monitor laptopa to bardzo delikatny element, dlatego należy obchodzić się z nim ostrożnie. Nie powinno się też dotykać go palcami, gdyż grozi to pozostawieniem na stałe ciemnych plam.
Nie czyść ekranów płynami z amoniakiem
Do wytarcia ekranu należy używać specjalnie przeznaczonych do tego celu ściereczek. W żadnym wypadku nie powinno się stosować płynów do czyszczenia. Zawierają amoniak, który może nieodwracalnie uszkodzić ekran.
Upewnij się, czy nic nie ma klawiaturze
Przed zamknięciem laptopa zawsze należy się upewnić, czy nic nie pozostało na klawiaturze. Nawet niewielki przedmiot może zniszczyć szklaną powierzchnię ekranu.
Zmiany napięcia
Jeśli zbliża się burza, należy wyłączyć komputer, laptop, a także odłączyć internet. To nie mit – podczas burzy urządzenia elektryczne mogą ulec całkowitemu uszkodzeniu. Filtr przeciwprzepięciowy chroni urządzenia przed skokami napięcia, ale nie jest w stanie ochronić go przed błyskawicą, której napięcie może sięgać tysięcy gigavoltów.
Kup zasilacz awaryjny
Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie zmiany napięcia często się zdarzają, oto dobra rada: następnym razem podczas kupowania komputera lub laptopa, warto dokupić zasilacz awaryjny, który pomoże chronić nowe urządzenie.
Usuwanie kurzu i zanieczyszczeń
Jeśli nosisz swój smartfon w głównej kieszeni torby, jego porty mogą się zapchać kurzem lub innymi zanieczyszczeniami. Aby je usunąć, wyłączamy telefon i delikatnie oczyszczamy je wykałaczką owiniętą miękką, cienką szmatką. Warto jednak przeznaczyć osobną kieszonkę w torbie na przechowywanie smartfona – pozwoli to zmniejszyć ilość kurzu i zabrudzeń, jakie mogą zanieczyszczać sprzęt.
Kiedy sprzęt wymaga czyszczenia?
Raz lub dwa razy do roku laptopy i komputery powinno się poddać czyszczeniu. Jeśli zauważymy, że urządzenie zaczęło głośniej pracować lub jeśli laptop robi się bardzo ciepły, oznacza to, że sprzęt wymaga czyszczenia. Choć wiele osób czyści swoje urządzenia samodzielnie, można zlecić taką usługę serwisowi.