Błędy, które skracają życie sprzętom AGD i RTV

Wielu z nas je popełnia nie wiedząc, jak bardzo szkodzą urządzeniom AGD i RTV. Mowa o popularnych błędach w użytkowaniu sprzętów domowych, które bardzo często osłabiają ich działanie, a nawet mogą prowadzić do ich zepsucia lub poważnego uszkodzenia. Które z nich popełniamy najczęściej i jak może się to skończyć? Podpowiadamy.

article cover
©123RF/PICSEL

Zapominanie o solidnym czyszczeniu odkurzacza

©123RF/PICSEL

By odkurzacz działał sprawnie, nie wystarczy od czasu do czasu wymienić w nim worek. Kurz i brud gromadzi się również w rurach i końcówkach odkurzacza, które również wymagają regularnego czyszczenia. Zapchana końcówka czy rura osłabiają działanie urządzenia. W efekcie odkurzacz szybciej się psuje.

Wkładanie naczyń z resztkami jedzenia do zmywarki

Wkładanie naczyń do zmywarki, na których są resztki jedzenia, nie wróży nic dobrego. Co ciekawe, to bardzo często popełniany błąd. Jedzenie zazwyczaj zatyka odpływ zmywarki. W konsekwencji działa ona dużo gorzej. Pamiętajmy, że przed włożeniem talerza lub garnka do zmywarki należy usunąć z nich resztki oraz delikatnie opłukać wodą.

Zapominanie o wyciąganiu drobnych przedmiotów z ubrań przed ich praniem

©123RF/PICSEL

Każdemu z nas choć raz w życiu zdarzyło się zapewne zostawić coś w kieszeniach spodni przed włożeniem ich do pralki. Niestety, u niektórych osób takie zachowanie to codzienność. Jakie są tego efekty? Jeśli były to niewielkie papierki, bilety lub chusteczki, pralce nie stanie się krzywda. Jednak, gdy w kieszeniach znajdowały się metalowe przedmioty, a co gorsza ostre, istnieje prawdopodobieństwo, że uszkodzą one pralkę. Warto pamiętać więc o żelaznej zasadzie prania w pralce: nie wkładamy do bębna ubrań, w których mogą znajdować się przedmioty mogące uszkodzić urządzenie.

Zostawianie wypranych ubrań w bębnie

To z kolei częsty nawyk leniuchów i zapominalskich. Zostawianie prania w zamkniętej pralce na dłużej niż kilkanaście minut szkodzi nie tylko wypranym ubraniom (zaczynają nieprzyjemnie pachnieć), ale i pralce. Obciążanie bębna kończy się zazwyczaj jego zepsuciem.

Wkładanie porcelany do zmywarki

Warto wiedzieć, że wkładanie porcelany do zmywarki grozi nie tylko uszkodzeniem talerzy czy filiżanek porcelanowych, ale może skończyć się wybuchem.

Mycie kabli od sprzętów mokrą szmatką

©123RF/PICSEL

Kable od sprzętów AGD i RTV często się kurzą, dlatego wymagają czyszczenia. Błąd, który często popełniamy, to usuwanie kurzu i zabrudzeń z kabli mokrą szmatką. Może i będą czyste, ale wilgoć najprawdopodobniej wpłynie negatywnie na działanie urządzenia. Kurz z kabli oraz innych elementów urządzeń AGD i RTV najlepiej zetrzeć szmatką z mikrofibry.

Włączanie pustej mikrofalówki

To kolejny bardzo często powtarzany błąd, przez który kuchenki mikrofalowe szybciej się psują. Mowa o włączaniu pustej mikrofalówki. W efekcie uszkodzeniu ulega urządzenie, które generuje mikrofale.

Podgrzewanie zbyt ciężkich produktów w kuchenkach mikrofalowych

Kuchenkom mikrofalowym nie służą również ciężkie potrawy i naczynia. Przed ich podgrzaniem warto sprawdzić, jaką maksymalną wagę może mieć danie, które wkładamy do mikrofalówki. Zbyt ciężkie produkty sprzyjają psuciu się urządzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas