Błędy popełniane podczas używania zmywarki

Wiele osób twierdzi, że zmywarka jest dla nich wybawieniem od znienawidzonej czynności, jaką jest mycie naczyń. To urządzenie potrafi uratować z opresji, ale też może przysporzyć kłopotów. Przede wszystkim narażona jest na szwank. Dlaczego? Ponieważ popełniamy rażące błędy podczas jej używania, co szybko prowadzi do jej uszkodzenia i niedokładnej pracy.

Używając zmywarki często popełniamy mnóstwo błędów
Używając zmywarki często popełniamy mnóstwo błędów123RF/PICSEL

Nie przeładowuj urządzenia

Przeładowana zmywarka nie pracuje prawidłowo
Przeładowana zmywarka nie pracuje prawidłowo123RF/PICSEL

Tak samo, jak w przypadku pralki, najczęstszym błędem jest przeładowywanie zmywarki. W efekcie działa niedokładnie: na naczyniach pozostają resztki jedzenia albo są pokryte zaciekami i smugami. Aby zmywarka działała bez zarzutu, należy trzymać się informacji producenta dotyczących jej ładowności. Poza tym zbyt duża ilość naczyń może spowodować ich uszkodzenie, a także sprawić, że zmywarka będzie ulegała częstszym awariom.

Zaschnięte resztki

Zmywarka ma za zadanie odciążyć nas z domowych obowiązków i dokładnie wymyć naczynia. Często jednak dzieje się tak, że po zakończonej pracy urządzenia talerze i garnki są nadal brudne, ponieważ zostają na nich resztki jedzenia. Aby ułatwić pracę zmywarki warto naczynia opłukać, aby je zmiękczyć było ich jak najmniej. Poza tym trzeba unikać sytuacji, kiedy urządzenie jest załadowane przez kilka godzin, ponieważ z nagromadzonym i zaschniętym brudem nie poradzi sobie nawet najlepsza zmywarka.

Zmywarkę też trzeba czyścić

O ile wnętrze urządzenia nie wymaga częstego czyszczenia, to znajdujące się w różnych zakamarkach zmywarki części już tak. Przede wszystkim większą troską należy otoczyć filtr i minimum raz w miesiącu odkręcać go i dokładnie oczyścić. To na nim znajdują się często resztki jedzenia, które mogą dostać się do dalszej części zmywarki i osłabić lub całkowicie zniszczyć pompę odprowadzającą wodę.

Nieprzyjemny zapach

Każdy chce, aby jego naczynia po wyciągnięciu ze zmywarki były nie tylko nieskazitelnie czyste, ale także ładnie pachniały. Niestety, często efekt jest odwrotny, ponieważ po zakończeniu zmywania z urządzenia wydostaje się nieprzyjemna woń. Dlaczego? Winą można obarczyć brak albo niedokładne mycie zmywarki, w której zakamarkach gromadzą się zabrudzenia. Aby je wyczyścić po wyciągnięciu naczyń można przetrzeć newralgiczne miejsce gąbką z płynem do mycia naczyń. A co zrobić, kiedy mimo wszystko zmywarka brzydko pachnie? Jest na to patent: do dozownika na tabletkę wystarczy wsypać sodę oczyszczoną, a do komory myjącej wlać szklankę octu. Następnie puste urządzenie włączyć na program o najwyższej temperaturze działania.

Tego do zmywarki nie wkładaj

Niektórzy rezygnują z detergentów
Niektórzy rezygnują z detergentów

Niektóre z naszych naczyń nie powinny być myte w zmywarce, ponieważ mogą być one bardzo szybko uszkodzone. Niektóre rzeczy wykonane z plastiku odkształcają się w wyniku działania wysokiej temperatury, a ostre noże i tarki tracą swoje właściwości oraz się nieodwracalnie tępią. Nie warto umieszczać w zmywarce malowanej porcelany, kryształów i cyny. Wiele osób odradza także wkładania do niej przedmiotów drewnianych, takich jak szpatułki, łyżki i deski. Z czasem mogą one pęcznieć, gromadzić się na nich bakterie, a także się łamać.

Używasz nabłyszczacza?

Wiele osób w trosce o środowisko coraz rzadziej korzysta z detergentów lub ogranicza ich użycie, za to zastępuje je ekologicznymi środkami. Oczywiście takie zachowanie jest godne pochwały, ale niekiedy również może powodować, że mimo wytężonej pracy zmywarki na naczyniach nadal są obecne zacieki i brud. Dlaczego? Wszystkiemu winien jest brak nabłyszczacza. To on zmniejsza napięcie powierzchowne wody oraz pokrywa naczynia cienką warstwą "filtra", który ułatwia usuwanie plam i zacieków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas