Błędy popełniane w uprawie roślin balkonowych

Rośliny balkonowe są piękną letnią ozdobą naszych domów i ogrodów. Jednak, gdy nie pielęgnujemy ich w odpowiedni sposób, do jesieni nie wytrzymają. Niestety, wiele osób nagminnie popełnia popularne błędy, które skracają im życie. Sprawdźmy, których z nich szczególnie unikać, by letnie rośliny bez szwanku dotrwały do jesieni.

article cover
©123RF/PICSEL

Stosujemy nieodpowiednie podłoże do sadzenia

©123RF/PICSEL

To bardzo częsty błąd popełniany w pielęgnacji, a konkretnie w przesadzaniu kwiatów. Należy pamiętać, że każda roślina potrzebuje odpowiedniego podłoża, by zdrowo rosła. Dlatego przed tym aż wsadzimy konkretny kwiat do doniczki, sprawdźmy koniecznie jaki typ ziemi powinniśmy zastosować.

Podlewamy zbyt rzadko

©123RF/PICSEL

Oto jeden z kluczowych powodów, przez które rośliny balkonowe usychają. Warto pamiętać, że w okresie wyższych temperatur kwiaty balkonowe potrzebują częstego nawadniania. Powinno podlewać się je raz dziennie, najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy temperatura jest niższa. Warto wiedzieć, że rośliny często przesuszają się, gdy wsadzane są do ziemi, która zawiera dużo torfu. Najlepsza rada na podlewanie roślin: podlewaj kwiat dotąd, dopóki woda nie zacznie wyciekać z podstawki. To znak, że roślina ma już zbyt dużo wody.

Przelewamy

Kolejny popularny błąd to przelewanie roślin. Efekt? Gniją od środka. Nawet, gdy jest upalnie, nie przelewajmy kwiatów, ponieważ nie wyjdzie im to na dobre.

Niewłaściwie nawozimy

©123RF/PICSEL

Nasze piękne letnie rośliny mogą ucierpieć również przez nieodpowiednie ich nawożenie. Podobnie jak w kwestii podlewania, szkodzi im zarówno niedobór, jak i nadmiar nawozów, a także ich nieodpowiedni wybór do konkretnej rośliny.

Skutkiem może być żółknięcie lub brązowienie liści na krawędziach, zahamowanie wzrostu lub zbyt szybki wzrost roślin, osłabienie pędów. Kwiaty mogą również szybciej więdnąć, jeśli są na słońcu. Jak zapobiec tym negatywnym skutkom? Przed pierwszym nawożeniem rośliny warto dowiedzieć się, jaki nawóz stosować podczas jej pielęgnacji oraz jak często.

Brak zabezpieczenia przed szkodnikami

art
©123RF/PICSEL

Mimo że nasze balkonowe rośliny sadzimy tylko na kilka miesięcy, nie oznacza to, że nie potrzebują one ochrony przed szkodnikami. Częściową stanowi nawóz, ale czasami konieczne jest również zastosowanie specjalnych preparatów. Jeśli zobaczymy, że nasze rośliny ogrodowe atakują szkodniki, działajmy od razu. Pamiętajmy, by wybrać jak najbardziej naturalny i ekologiczny preparat, który nie uszkodzi roślin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas