Brudne fugi pokonasz bez szorowania. W domu zrobisz skuteczny preparat czyszczący

Odpowiednio wykonane, czyste fugi mogą cieszyć oko, ale wraz z upływającym czasem gromadzi się na nich brud, który w połączeniu z wodą może sprzyjać powstawaniu pleśni. Jeśli zaniedbamy fugi i nie będziemy ich regularnie czyścić, nie musimy od razu załamywać rąk i wydawać pieniędzy na specjalistyczne detergenty. Skuteczny specyfik do mycia przestrzeni między płytkami z powodzeniem zrobimy w domu z kilku dostępnych składników.

Czym dokładnie wyczyścić fugi?
Czym dokładnie wyczyścić fugi?123RF/PICSEL

Czego nie używać do czyszczenia fug?

Fugi, zwłaszcza białe, bardzo szybko ulegają zabrudzeniu, przez co stają mało estetyczne. Ponadto duża wilgotność w łazience powoduje częsty problem z występowaniem na nich pleśni, co z kolei może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Dobór nieodpowiednich narzędzi i specyfików do czyszczenia fug może spowodować ich uszkodzenie, a to najkrótsza droga do uszczuplenia portfela. Jeśli mamy zamiar doprowadzić fugi do idealnej czystości, powinniśmy zrezygnować z używania ostrych narzędzi typu szczotka druciana, nóż czy śrubokręt.

Idealnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po szczoteczkę do zębów z miękkim lub półtwardym włosiem, ściereczkę bawełnianą lub gąbkę kuchenną. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko uszkodzenia fugi.

 Skuteczny specyfik do mycia przestrzeni między płytkami z powodzeniem zrobimy w domu z kilku dostępnych składników.
Skuteczny specyfik do mycia przestrzeni między płytkami z powodzeniem zrobimy w domu z kilku dostępnych składników.123RF/PICSEL

Jak zrobić domowy roztwór do czyszczenia fug?

Najpopularniejszą metodą na dokładne doczyszczenie fug, jest wykonanie prostego preparatu czyszczącego. Do tego celu potrzebujemy: 100 ml octu, 100 ml wody i opakowanie sody. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w niewielkim naczyniu, aplikujemy na fugę i zostawiamy na 40 minut. Po tym czasie preparat wystarczy zmyć wodą.

Innym sposobem na brudne fugi jest użycie detergentu do mycia toalet. Należy pamiętać, by zawierał on w składzie chlor. Pół litra detergentu łączymy z pół litrem wody i wszystko dokładnie mieszamy. Szczoteczkę do zębów zanurzamy w przygotowanym roztworze i czyścimy nią fugę.

Z pomocą przyjdzie również sok z cytryny, który posiada właściwości wybielające. Wyciśnięty sok z cytryny nanosimy na zabrudzone miejsca fug, pozostawiamy na kwadrans i na koniec zmywamy wilgotną, czystą szmatką.

Wojciech Mann u Alicji Resich. W programie "5-10-15" mógł być tylko jako anonimowy głosINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas