Mniej niż dwa złote i gotowe. Doczyścisz fugi przed świętami

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Proszek do pieczenia przed świętami jest na wagę złota, bo za jego pomocą ciasta są pulchne i przepięknie prezentują się na stole. Sam produkt jest tani, bo mała saszetka kosztuje mniej niż dwa złote. Warto jednak mieć proszku do pieczenia nieco więcej w domowej spiżarni, bo można go wykorzystać w nieco inny sposób. Otóż okazuje się, że pomoże doczyścić fugi: nawet te, których wygląd już mocno rozczarowuje. Jak wyczyścić fugi za pomocą proszku do pieczenia? Oto złote wskazówki.

Czyste fugi? Koszt czyszczenia to kilka złotych
Czyste fugi? Koszt czyszczenia to kilka złotych123RF/PICSEL

Skompletuj potrzebne składniki

W czyszczeniu fug potrzebna będzie oczywiście proszek do pieczenia, ale tutaj nie trzeba się ograniczać i od razu kupić kilka saszetek (minimum) trzy. Drugim składnikiem będzie zwykła woda z kranu, która spowoduje, że specyfik lepiej będzie utrzymywał się na czyszczonej powierzchni. Aby fugi znów był czyste i odzyskały swój dawny kolor pomocna będzie wąska szczoteczka do fug albo stara szczoteczka do zębów. To w zasadzie tyle, jeśli chcemy doprowadzić tę część do porządku, a prostota składników sprawi, że łatwo można zapamiętać recepturę, nawet w przedświątecznej nerwówce.

Sprzątanie i dezynfekcja, czyli co robić w czasie pandemiiInteria.tv

Proszek do pieczenia: Czyste fugi w mig

Skompletowaliśmy składniki? Czas zabrać się za czyszczenie fug! Na początek proszek do pieczenia wsypujemy do miski i dodajemy niewielką ilość wody w taki sposób, by pomieszaniu utworzyła się dość gęsta pasta. Teraz nie pozostaje nic innego, jak naniesienie jej na brudne fugi, porządne wyszorowanie, odczekanie kilkunastu minut, a następnie przetarcie zwilżoną gąbką. Różnica powinna być widoczna gołym okiem.

W przypadku fug znajdujących się między płytkami na ścianie utworzoną pastę wcześniej trzeba nanieść na szczoteczkę i sprawnymi ruchami potraktować brudne powierzchnie.

Trzeba wiedzieć, że ten patent nie tylko pomoże wyczyścić fugi z nagromadzonego tam brudu, ale także pozbyć się pleśni, która na ciemnych fugach może być niezauważalna, a obecna bardzo szkodzi naszemu zdrowiu.

Białe fugi? Mogą być znów czyste!

Jeśli kolor fug nas rozczarowuje, a ich biel jest tylko wspomnieniem, to można im go przywrócić również domowymi sposobami. Tutaj pomocne będą dwa składniki:

  • ocet spirytusowy,
  • sok z cytryny i sól.

W takim wypadku postępujemy podobnie: jeden z tych produktów wlewamy lub wsypujemy do miseczki i za pomocą sprawnych ruchów szczoteczką, usuwamy brud nagromadzony na fugach. Różnica w kolorze będzie już zauważalna po pierwszym użyciu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas