Marzysz o klimatyzacji, ale boisz się rachunków za prąd? Jest na to sposób

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w domu lub mieszkaniu klimatyzacji, która zwłaszcza podczas upałów doskonale schładza pomieszczenie i poprawia nasz komfort i samopoczucie. Niestety praca takiego urządzenia może wiązać się z wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Czy istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów związanych z klimatyzacją?

Jak korzystać z klimatyzatora, by rachunki za prąd nie były wysokie?
Jak korzystać z klimatyzatora, by rachunki za prąd nie były wysokie?123RF/PICSEL

Jak obniżyć rachunki za klimatyzację?

Klimatyzacja to prawdopodobnie najlepszy sposób na skuteczne schłodzenie pomieszczeń, gdy za oknem żar leje się z nieba. Bez wątpienia takie urządzenie to ogromne udogodnienie podczas upałów, dzięki któremu nie czujemy się zmęczeni i zdekoncentrowani wysoką temperaturą na zewnątrz.

Jest jednak druga strona medalu - mianowicie koszty. Rzecz jasna, już sam zakup, zamontowanie i serwisowanie klimatyzacji to niemały wydatek, ale uwagę trzeba również zwrócić na rachunki za energię elektryczną, którą klimatyzacja musi pobierać.

Okazuje się, że stosując kilka prostych zasad, koszty związane z używaniem klimatyzacji wcale nie muszą być tak wysokie, jak nam się wydaje.

Efektywność energetyczna klimatyzatora

Decydując się na zakup i zamontowanie klimatyzacji w domu lub w mieszkaniu, niezwykle istotną sprawą w kontekście zużycia energii elektrycznej, jest wybór samego urządzenia. Otóż najlepszym wyborem będzie inwestycja w urządzenie o wysokiej efektywności energetycznej.

Najniższe zużycie energii, a tym samym niższe rachunki za prąd uzyskamy, wybierając klimatyzator oznaczony klasami A++ lub A+++. Niestety takie urządzenia mogą być droższe niż klimatyzatory z niższą efektywnością energetyczną, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, które rozwiązanie jest najlepiej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Mądrze używaj klimatyzacji

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w wiele funkcji, które pozwalają efektywnie wykorzystać możliwości urządzenia. Mowa m.in. o opcji zaprogramowania konkretnej godziny automatycznego włączenia klimatyzacji.

Warto korzystać z takiej funkcji, by klimatyzacja włączyła się na kilkadziesiąt minut przed naszym przyjściem do domu. Dzięki temu po naszym przybyciu pomieszczenie będzie już odpowiednio schłodzone, a my nie będziemy musieli uruchamiać klimatyzatora na całą jego moc, co oczywiście generuje duże zużycie prądu.

Pamiętajmy, że im niższa temperatura ustawiona w urządzeniu, tym więcej prądu "pożera" klimatyzator.

Jeśli nie serwisujemy klimatyzatora regularnie, rachunki za prąd mogą być wysokie
Jeśli nie serwisujemy klimatyzatora regularnie, rachunki za prąd mogą być wysokie123RF/PICSEL

Zamknij okna w mieszkaniu

Na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura, a ty włączasz klimatyzację i otwierasz okna w pomieszczeniu? To najkrótsza droga do wysokich rachunków za prąd. Efektywność klimatyzatora jest zdecydowanie mniejsza, jeśli przez otwarte okna wpuszczamy do środka gorące powietrze.

Urządzenie musi wówczas pracować dłużej, by schłodzić pomieszczenie, wypierając rozgrzane powietrze wpuszczone przez okno. Dlatego włączając klimatyzację, należy zawsze pamiętać o dokładnym zamknięciu wszystkich okien, dzięki czemu pokój schłodzi się o wiele szybciej, dłużej pozostanie schłodzony, a ty oszczędzisz na rachunku.

Regularnie serwisuj klimatyzator

Wysokie rachunki z prąd z tytułu używania klimatyzacji mogą być również spowodowane nieodpowiednim serwisowaniem urządzenia. Jeśli jest ono zaniedbane, jego efektywność zdecydowanie spada.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu m.in. filtrów klimatyzatora. Jeśli są one zabrudzone, przepływ powietrza przez urządzenie będzie utrudniony. Klimatyzator zacznie pracować na pełnych obrotach, ale nie będzie odpowiednio schładzać pomieszczenia, narażając nas wyłącznie na wysokie opłaty za prąd. Rzecz jasna, klimatyzatory powinniśmy regularnie serwisować zgodnie z zaleceniami producenta.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas