Brunatna zgnilizna drzew pestkowych: Jak ją rozpoznać i jak zwalczać?

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroba atakująca drzewa owocowe. Do najbardziej narażonych na jej atak zalicza się wiśnie, czereśnie, śliwki czy morele. Kiedy tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy, świadczące o obecności moniliozy, działaj zdecydowanie. By poradzić sobie z tą chorobą, należy wykonać specjalistyczne opryski, ale też zatroszczyć się o profilaktyczne działania. Jak rozpoznać i zwalczyć brunatną zgniliznę drzew pestkowych? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych atakuje owoce wiśni, moreli czy śliwek
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych atakuje owoce wiśni, moreli czy śliwek123RF/PICSEL

Czym jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych?

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych, inaczej zwana moniliozą, to choroba grzybowa wywołana przez paciornicę owocową oraz pestkowcową. Patogeny te najczęściej atakują drzewa czereśni, wiśni, ale też moreli, brzoskwini czy śliwy. Najwcześniejsze objawy choroby widoczne są na wiśni, gdyż można je zauważyć już w okresie kwitnienia. Kwiaty stają się zaschnięte i brązowieją, dokładnie to samo zaczyna się dziać z liśćmi i młodymi pędami.

Jeśli chodzi o objawy chorobowe występujące u innych drzew, są one widoczne dopiero w momencie pojawienia się owoców. W tym przypadku brunatna zgnilizna drzew pestkowych charakteryzuje się brunatnymi plamami i szarymi brodawkami, pokrywającymi owoce. Typową cechą moniliozy są porażone wiśnie czy śliwki, które zasychają i stają się zmumifikowane. Co ciekawe, z biegiem czasu nie opadają one z gałęzi, lecz pozostają na niej do kolejnego roku.

Co sprzyja rozwojowi grzyba?

Objawy moniliozy występują już w okresie kwitnienia wiśni
Objawy moniliozy występują już w okresie kwitnienia wiśni123RF/PICSEL

Do zakażenia grzybem dochodzi wiosną, kiedy aktywne zaczynają być jego zarodniki. Rozwijają się one w porażonych częściach rośliny i przyczyniają się do jej zakażenia brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Podczas jednego sezonu grzyb ten jest w stanie wytworzyć kilka pokoleń zarodników, przenosząc się na sąsiadujące ze sobą drzewa. Rozwojowi moniliozy sprzyja duża wilgotność powietrza oraz wiatr, który ułatwia przenoszenie się patogenów grzyba. Aby zapobiec rozwojowi choroby, warto wybierać trwalsze odmiany drzew, a także zachować bezpieczną odległość pomiędzy nimi w czasie sadzenia nowych okazów.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Mechaniczne usuwanie zakażonych owoców

Jeśli zauważysz pierwsze objawy zakażenia brunatną zgnilizną drzew pestkowych, zacznij działać natychmiast. Na początek pozbądź się porażonych części rośliny, w tym owoców, gałązek, a także liści. To bardzo ważny zabieg, gdyż zapobiegnie on dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie pozostawić zmumifikowanych owoców do następnego sezonu. Najlepszym sposobem na zatrzymanie rozwoju moniliozy jest sprawdzanie na bieżąco wszystkich drzew owocowych. Dzięki temu porażone okazy usuwa się w trakcie ich dojrzewania, co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia innych plonów.

Naturalne opryski drzew pestkowych

W walce z moniliozą ważna jest profilaktyka i regularne opryski drzew owocowych
W walce z moniliozą ważna jest profilaktyka i regularne opryski drzew owocowych123RF/PICSEL

Najbardziej skutecznym sposobem w walce z brunatną zgnilizną drzew pestkowych są naturalne opryski. Pierwszy zabieg wykonuje się w pierwszej fazie kwitnienia, czyli wczesną wiosną. Kolejnym terminem jest okres pełnego kwitnienia drzew pestkowych, w późniejszym czasie działania te mogą nie przynieść pożądanego rezultatu.

Najskuteczniejszą metodą będzie wykonanie oprysku na bazie wywaru ze skrzypu polnego połączonego z wodą (proporcje 1:4). Sprawdzi się również wyciąg z krwawnika pospolitego, który należy połączyć z wodą w stosunku 1:10. Po chemiczne środki sięgnij dopiero wtedy, kiedy naturalne sposoby nie przyniosą pożądanych rezultatów.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas