Brzydki zapach ze zlewu: Jak się go pozbyć?
Przykry zapach unoszący się ze zlewozmywaka sprawia, że przebywanie w kuchni staje się uciążliwe? Zastanawiasz się, jak usunąć brzydki zapach ze zlewu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.
Przykry zapach ze zlewu: Przyczyny
Przyczyną przykrego zapachu ze zlewu są najczęściej resztki jedzenia, które podczas mycia naczyń i produktów żywnościowych osadzają się w odpływie i rurach. Jeśli organiczne odpadki pozostaną tam na dłużej, rozmnożą się na nich bakterie wywołujące fetor.
Nieprzyjemny zapach ze zlewu pojawia się też w mieszkaniach, których właściciele wyjechali na dłuższy czas lub stołują się na mieście i rzadko korzystają ze zlewozmywaka. W tym przypadku wystarczy wlać litr gorącej wody i smród powinien zniknąć.
Przelewanie zlewu gorącą wodą, przynajmniej raz w tygodniu, to dobry sposób, aby uniknąć powstawania nieprzyjemnego zapachu. Jednak gdy fetor się pojawi, trzeba sięgnąć po cięższą artylerię.
Nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu: Domowe sposoby
Jednym ze skutecznych sojuszników w walce z brzydkim zapachem ze zlewu jest soda. Aby pozbyć się fetoru, należy wsypać szklankę sody do odpływu, a po kilkunastu minutach wlać szklankę gorącego octu - całość pozostawić na noc. Rano wystarczy przepłukać odpływ dużą ilością wody. Jeśli nadal ze zlewu unosi się przykry zapach, wsyp kolejną szklankę sody, odczekaj dziesięć minut i wlej szklankę gorącej wody. Odczekaj piętnaście minut, po czym spłucz zlew obficie zimną wodą.
Tabletki do protez: Na przykry zapach i zatkany zlew
Nieprzyjemny zapach ze zlewu usuniesz także dzięki tabletkom do czyszczenia protez dentystycznych. Wrzuć jedną z nich do opływu, odkręć kran i obficie spłucz wodą. Ta metoda sprawdzi się także w przypadku zatkanego zlewu. Wówczas pozostaw odkręconą wodę tak długo, aż odpływ będzie drożny.
Środki do udrażniania rur
Ponieważ brzydki zapach ze zlewu to efekt resztek jedzenia, toteż można się go pozbyć dzięki środkom udrażniającym rury. Substancje w nich zawarte rozpuszczają pozostałości organiczne, które zbierają się w syfonach, dzięki czemu przywracają prawidłowy przepływ wody w rurach oraz usuwają przykre zapachy.