Budleja Dawida: Jakiej pielęgnacji wymaga? O czym należy pamiętać?

To popularna roślina ogrodowa, którą można posadzić do gruntu w kwietniu. Budleję Dawida wyróżniają podłużne kwiatostany, które do złudzenia przypominają bzy. Nie stanowi większych problemów uprawnych, dlatego sprawdzi się w przypadku początkujących ogrodników. Wymaga jedynie odpowiedniego traktowania, a w zamian odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.

Budleja Dawida to krzew, który idealnie wkomponuje się w każdy ogród
Budleja Dawida to krzew, który idealnie wkomponuje się w każdy ogród123RF/PICSEL

  • Budleja Dawida to roślina wymagająca odpowiedniej ilości nawożenia i regularnego podlewania.
  • Najlepszy okres na sadzenie krzewu przypada na kwiecień-maj. Roślina jednak nie lubi przesadzania.
  • Zapewnij budlei ochronę przed szkodnikami, takimi jak mszyce i przędziorki.

Jak wygląda budleja Dawida?

Roślina osiąga około trzech do pięciu metrów wysokości. Kwiatostany do złudzenia przypominają bzy, nie tylko wyglądem. Budleja Dawida przyciąga również charakterystycznym zapachem. Kwiaty są w kolorze różowym, białym oraz fioletowym czy niebieskim. To sprawia, że ogród wygląda zjawiskowo, a przy okazji przyciąga owady zapylające, w tym motyle.

Gatunek ma niskie wymagania uprawne, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu na wiosnę. Na początku usuwa się uszkodzone i porażone pędy. To zapobiegnie rozprzestrzenieniu się chorób grzybowych. Cięcie przeprowadź na wysokości około pięciu do siedmiu centymetrów. Zabieg wykonuj w czasie słonecznej pogody, a cięcie wykonaj na skos. Pamiętaj, by sekator był ostry i zdezynfekowany, by zapobiec uszkodzeniu krzewu. Zadbaj też o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, by nie zatrzymać wzrostu nowych pąków.

Kiedy sadzić budleję Dawida?

Budleja Dawida charakterystycznie pachnie i wygląda zjawiskowo
Budleja Dawida charakterystycznie pachnie i wygląda zjawiskowo123RF/PICSEL

Najlepszym okresem na sadzenie gatunku to kwiecień lub maj. Budleja dobrze znosi niskie temperatury, dlatego też przymrozki nie są dla niej szczególnie szkodliwe. Oczywiście nie zniesie dużych zmian pogodowych. Dlatego na sadzenie gatunku poczekaj, aż zimowa aura odpuści całkowicie. Stanowisko powinno być słoneczne i dobrze osłonięte od wiatru.

Zadbaj o żyzne i spulchnione podłoże, a zaraz po posadzeniu krzew obficie podlej. Unikaj częstego przesadzania budlei Dawida. To roślina mająca mięsisty system korzeniowy, ale nieodporny na tego typu zabiegi. Często przeprowadzka krzewu w inne miejsce hamuje wzrost budlei i sprawia, że z czasem obumiera.

Jakich warunków wymaga budleja Dawida?

Ważne jest, aby zapewnić kilka istotnych warunków dla budlei Dawida. Do najważniejszych należą:

  • Nawożenie: to bardzo istotny zabieg, szczególnie na wiosnę. Zadbaj, by nawóz zawierał dużą ilość azotu. To minerał, który wspiera wzrost krzewów, a także dba o ich odpowiedni rozwój.
  • Podlewanie: dbaj o to, by gleba była zawsze nawilżona. Budleja potrzebuje regularnego nawadniania, szczególnie na wiosnę, a także w okresie suszy. Wokół krzewów rozsyp cienką warstwę kory, by zapewnić prawidłową wilgotność podłoża.
  • Ochrona przed szkodnikami: w celu ochrony przed szkodnikami wykonuj opryski. Budleja Dawida narażona jest na atak mszyc, które doszczętnie plądrują roślinę. Ich obecność można zauważyć wczesną wiosną, gdyż młode liście i pędy są wyraźnie poszarpane. Uważaj również na przędziorki, znajdujące się na spodzie liści. Żerowanie insektów powoduje ich żółknięcie, co doprowadza roślinę do kiepskiej kondycji. W przypadku obu szkodników należy zastosować opryski chemiczne. Specyfiki można zakupić w sklepie ogrodniczym.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas