Budleja Dawida: Malowniczy krzew, który wabi motyle
Budleja Dawida to bajkowy krzew o pięknych i okazałych kwiatostanach, przykuwający uwagę niejednej pary oczu. Stanowi ozdobę zarówno małych ogródków, jak i pokaźnych rabat. Roślina nie jest trudna w uprawie, jednak wymaga specjalnej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak pielęgnować budleję Dawida, aby cieszyć się jej pięknem!
Spis treści:
Budleja Dawida - jak wygląda krzew
Budleja Dawida, zwana również omżynem, jest pięknym i okazałym krzewem liściastym z rodziny trędownikowatych. W środowisku naturalnym występuje w Chinach i Japonii, skąd rozpowszechnił się na cały świat. Nazwa gatunkowa rośliny (Davidii) upamiętnia francuskiego badacza flory Chin Armanda Davida. Co ciekawe, budleja Dawida potocznie nazywana jest "motylim krzewem", ponieważ w okresie kwitnienia niesamowity zapach jej kwiatów przyciąga niezliczoną ilość najpiękniejszych motyli.
Czym charakteryzuje się ta niezwykła roślina? Otóż budleja Dawida jest krzewem silnie rosnącym. W swojej ojczyźnie osiąga aż 5 m wysokości, natomiast w Polsce, ze względu na niepełną mrozoodporność, dorasta zaledwie do 2,5-3 m. Roślina wytwarza długie pędy, które wyginają się pod ciężarem dużych kwiatostanów. Jajowate-lancetowate liście krzewu mają jasnozielony kolor. Mogą mieć długość do 20 cm, na spodniej stronie są szare lub pokryte drobnymi włoskami. Liście opadają na zimę, ale odradzają się bardzo wczesną wiosną. Główną ozdobą budlei Dawida są bez wątpienia wydłużone, przewieszające się wiechowate kwiatostany. Pojedyncze kwiaty są drobne i mogą mieć barwę białą, fioletową, różową lub purpurową. Roślina kwitnie od początku sierpnia aż do października.
Budleja Dawida - odmiany
Budleja Dawida cieszy się niegasnącą popularnością. Istnieje wiele odmian motylego krzewu, które różnią się między sobą zwłaszcza kolorem kwiatów. Do najpopularniejszych odmian zalicza się:
- Royal Red - odmiana o kwiatostanach karminowo-czerwonych;
- Black Knight - cechą charakterystyczną krzewu są ciemnofioletowe kwiaty, jedne z najciemniejszych spośród odmian budlei;
- Ille de France - odmiana oczarowuje bajkową urodą różowo-fioletowych kwiatów, w środku efektownych kwiatostanów znajduje się żółte oczko;
- Pink Delight - odmiana o jasnoróżowych kwiatach, zebranych w piękne kwiatostany;
- Sky Blue - odmiana karłowa, zebrana w kłosowe wierzchy o bardzo intensywnej niebieskiej barwie;
- White Profusion - krzew o pięknych białych kwiatostanach.
Budleja Dawida - uprawa i pielęgnacja
Budleja Dawida to bajkowy krzew, który odpowiednio pielęgnowany, potrafi nas zachwycać kwiatami przez bardzo długi czas. Lubi stanowisko ciepłe i słoneczne, dobrze rośnie również w półcieniu. Roślina preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko zasadowym odczynie gleby.
Ważną rolę odgrywa regularne podlewanie, szczególnie w czasie upałów, ponieważ w przeciwnym razie krzew więdnie. Zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości wody przyczynia się do dłuższego i bujniejszego kwitnienia. Budleja Dawida wymaga również nawożenia, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi. W okresie wegetacji możemy nawozić krzew nawet 2-3 razy.
Nie można zapomnieć, że budleja Dawida jest mało odporna na mróz, dlatego młode okazy na zimę trzeba okrywać kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. W zasadzie jest to roślina odporna na choroby i szkodniki, natomiast w sytuacjach stresowych (np. długotrwała susza) może być atakowana przez przędziorki, gąsienice czy ryjkowce.
Jak i kiedy przycinać budleję Dawida?
Cięcie to kolejny element pielęgnacji, który sprawi, że krzew będzie pięknie kwitnąć w naszym ogrodzie. Najlepszym terminem na przycinanie budlei Dawida jest przełom marca i kwietnia. Nie zaleca się ciąć zbyt wcześnie po zimie, ponieważ jest to roślina wrażliwa na niskie temperatury.
Przycinanie budlei Dawida polega na usunięciu wszystkich pędów na wysokość około 20-25 cm nad ziemią. Następnie warto wyciąć wszystkie pędy cienkie, martwe i przemarznięte. Po takim zabiegu krzew błyskawicznie się regeneruje i wypuszcza młode pędy, na których zawiązuje kwiaty. Warto jednak pamiętać, aby po cięciu zasilić budleję nawozem azotowym i podlać. W drugiej połowie lata warto systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, co przedłuży okres kwitnienia budlei Dawida.
Jak ciąć budleję Dawida? Zanim weźmiesz sekator lub nożyce, pamiętaj o podstawowych zasadach cięcia roślin:
- cięcie wykonuj w suche, najlepiej słoneczne dni;
- do przycinania używaj ostre nożyce lub sekator ogrodowy, tak aby nie miażdżyć pędów rośliny i pozostawić gładką powierzchnię w miejscu cięcia;
- każde cięcie wykonuje się lekko skośnie, aby wilgoć nie zalegała na przyciętych fragmentach pędów.
Budleja Dawida - kiedy sadzić?
Najlepszym momentem na sadzenie budlei Dawida jest wiosna lub jesień, aby roślina miała wystarczającą ilość czasu na rozwinięcie dobrego systemu korzeniowego. Krzewy pojemnikowe można sadzić przez cały rok, oczywiście z wyjątkiem mrozów.
Warto zaznaczyć, że roślina źle znosi przesadzanie, ma bardzo rozbudowane korzenie, które są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Zabieg ten należy wykonywać jedynie w razie absolutnej konieczności. Motyli krzew najlepiej przesadzać wiosną, podczas chłodnej pogody. Roślinę należy wykopać z całą bryłą korzeniową, starając się jak najmniej uszkodzić korzenie. Po przesadzeniu krzew trzeba obficie podlać.
Budleja Dawida - zastosowanie w ogrodzie
Budleja Dawida jest cennym urozmaiceniem każdego ogrodu. Nadaje się do sadzenia zarówno pojedynczo, jako soliter, jak i w grupach. Roślina wabi mnóstwo motyli, dlatego dobrze jest posadzić budleję Dawida w pobliżu tarasu albo na balkonie. Krzew najlepiej sadzić na rabatach kwiatowych skomponowanych z krzewów i bylin, tworzyć z nich szpalery czy roślinne ściany, będące tłem dla innych gatunków. Wyselekcjonowano również sporo odmian karłowych, które nadają się do uprawy w pojemnikach.
Czy budleja Dawida jest trująca?
Choć budleja Dawida przyciąga dużo owadów i motyli, jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych. Cała roślina, a zwłaszcza liście i nasiona, zawiera trujące glikozydy. Objawami zatrucia są bóle głowy, nudności oraz dreszcze, wymioty i biegunka. Warto również zaznaczyć, że przycięte wiosną pędy budlei Dawida nie nadają się do karmienia zwierząt ani małych, jak króliki, świnki morskie czy żółwie, ani dużych, jak krowy i konie. Zdrowe części krzewu można jednak wyłożyć na kompostownik.
Polecamy również: