Budleja Dawida: Motyli krzew o leczniczych właściwościach

Budleja Dawida to efektowny krzew o dużych i pięknych kwiatostanach, który wabi motyle. Świetnie komponuje się zarówno w dużych ogrodach, jak i na małych rabatach. Budleja nie jest trudna w uprawie, a przy umiejętnej pielęgnacji kwitnie od czerwca do października, roztaczając wokół piękny i intensywny zapach. To również powszechnie wykorzystywana roślina lecznicza, która pomaga zwalczyć infekcje bakteryjne i wirusowe oraz dolegliwości reumatyczne. Łagodzi stany zapalne skóry, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a przygotowany z niej napar koi nerwy i ułatwia zasypianie. Nie bez przyczyny budleję nazywa się krzewem młodości – to roślina, którą musisz mieć w ogrodzie.

Budleja Dawida wabi motyle
Budleja Dawida wabi motyle ©123RF/PICSEL

Budleja Dawida – odmiany i pielęgnacja

Pielęgnacja budlei
©123RF/PICSEL

Budleja to szybko rosnący, rozłożysty krzew ozdobny, który osiąga 2-3 metry wysokości. Charakteryzuje się jajowatymi ciemnozielonymi liśćmi i obfitymi kwiatostanami, pod którymi uginają się pędy. Kwitnie od czerwca do października i wydziela intensywny zapach wabiący motyle. Budleja występuje w kilkunastu odmianach, które różnią się barwą kwiatostanów – najpopularniejsze są fioletowo-niebieskie, fioletowo-różowe, białe, jasnoróżowe, czerwone i ciemnofioletowe. Wszystkie odmiany posiadają też charakterystyczne pomarańczowe „oczko” w środku kwiatostanu.

Budleja Dawida jest stosunkowo łatwa w uprawie. Lubi przepuszczalną, żyzną i gliniasto-piaszczystą glebę. Najlepiej rośnie w nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru miejscach. Latem należy ją regularnie, ale umiarkowanie podlewać, w trakcie suszy i upału intensywnie. W okresie wegetacji wymaga 2-3-krotnego nawożenia środkami wieloskładnikowymi. Budleja nie jest mrozoodporna, więc przed zimą powinno się ją odpowiednio zabezpieczyć – najlepiej okryć kopczykiem z ziemi, kory i liści. Wiosną krzew należy podciąć, zostawiając 5-10 cm pędy, a uszkodzone usunąć całkowicie. Dzięki temu budleja będzie obficie kwitnąć, a latem osiągnie wysokość 1-1,5 metra. Jest bardzo odporna na szkodniki i choroby.

Właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości
©123RF/PICSEL

Budleja zachwyca pięknymi kwiatostanami, ale nie jest to jej jedyny atut. Roślinę z powodzeniem wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Jej liście i kwiaty zawierają cenne dla organizmu związki, m.in. terpenoidy, flawonoidy i olejki eteryczne. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Budleję stosuje się jako środek na dolegliwości reumatyczne, schorzenia wątroby i problemy trawienne. Przygotowany z rośliny napar pomaga zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych – łagodzi uporczywy kaszel, a także objawy przeziębienia, grypy czy anginy. Pomaga też się odprężyć i zrelaksować, jest skutecznym lekiem na bezsenność. Budleja działa również antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i pierwotniakobójczo. Zawiera antyoksydanty spowalniające procesy starzenia się i chroniące przed nowotworami. Wyciąg z budlei warto stosować także zewnętrznie – łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran. Jest polecany do skóry alergicznej i trądzikowej.

Jak leczniczo stosować budleję?

Zastosowanie budlei
©123RF/PICSEL

Do przygotowania naparu potrzebne są suszone liście i kwiaty budlei – 2 łyżki suszu wystarczy zalać dwiema szklankami wrzątku, a następnie gotować przez 20 minut i przecedzić. Miksturę można spożywać do dwóch razy na dobę (po jednej szklance). Napar warto też stosować zewnętrznie, robiąc okłady na podrażnioną lub trądzikową skórę.

Z budlei można również przygotować nalewkę - susz z kwiatów należy zalać alkoholem 40% w proporcji 1:5. Do smaku warto dodać sok cytrynowy. Po 14 dniach nalewkę można spożywać po wcześniejszym przecedzeniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas