Budzisz się często o tej porze? To może być ważny sygnał

Regularny sen jest jedną z podstaw nie tylko dobrego samopoczucia, ale też zdrowego organizmu. Zaburzenia snu mogą wynikać ze stresu, ale bywają też ważną informacją dotyczącą naszego stanu zdrowia. Częste pobudki w nocy mogą być sygnałem, którego nie należy bagatelizować.

Nocne wybudzenia mogą być dla nas ważnym sygnałem
Nocne wybudzenia mogą być dla nas ważnym sygnałem123RF/PICSEL

Pobudki w nocy niekiedy wiążą się z trudnościami z ponownym zaśnięciem. Gdy często się budzimy, nasz rytm snu zostaje bowiem zakłócony, co wpływa bezpośrednio na gorsze samopoczucie. Okazuje się jednak, że regularne pobudki w nocy mogą być ważnym sygnałem dla naszego organizmu i lepiej go nie bagatelizować.

Nocne wybudzenia mogą być ważnym sygnałem

Nocne wybudzenia mogą występować u osób, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy, astmę lub obturacyjny bezdech senny. Inną przyczyną regularnego budzenia się w nocy może być też przyjmowanie niektórych leków m.in. tych z grupy beta-karotenów czy wybranych leków antydepresyjnych.

Często ważnym sygnałem, który nie powinien usypiać naszej czujności, są pobudki o konkretnej godzinie. Chodzi o trzecią w nocy. Wokół tej godziny narosło wiele mitów, jednak wybudzenia o tej porze mogą świadczyć o problemach z jelitami.

Częste wybudzenia o trzeciej w nocy a jelita

Mniej więcej około godziny trzeciej w nocy nasz organizm powoli przygotowuje się do pobudki i rozpoczęcia kolejnego dnia. Poziom produkowanej melatoniny wówczas spada, a nasze ciało stopniowo ma coraz wyższą temperaturę. Zwiększa się wtedy poziom wybranych hormonów stresu, których rolą jest pobudzenie ciała do działania.

Badania potwierdzają, że istnieje związek między snem a mikrobiomem. Udowodniono, że poprawa zdrowia jelit nie tylko zmniejsza uczucie zmęczenia, ale też poprawia jakość snu. Brak snu jednak działa w drugą stronę - może zmniejszać ilość pożytecznych bakterii. Jeśli więc takie wybudzenia obserwujemy regularnie, warto wykonać badanie mikrobiomu jelitowego - być może właśnie tam jest rozwiązanie problemów ze snem.

Czytaj też:

„Zdrowie na widelcu”. Paczkowane sushi. Ważny jest kolor ryżuPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas