Reklama

Co jeść, żeby oczyścić okrężnicę? Poznaj dietę dla zdrowych jelit

Dieta dla zdrowych jelit stosowana regularnie pozwala przyśpieszyć metabolizm, poprawić samopoczucie i sprawić, że wzrośnie nasz poziom energetyczny. Zdrowa okrężnica ma bowiem kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu organizmu. Niezwykle ważne jest, aby układając codzienny jadłospis wziąć pod uwagę pracę jelita grubego.

Okrężnica: czym jest i gdzie się znajduje?

Okrężnica  to najdłuższy odcinek jelita grubego. Ma około 1,5 metra długości i pełni szereg ważnych dla  prawidłowego funkcjonowania organizmu funkcji. Głównym i najważniejszym zadaniem okrężnicy jest magazynowanie wody i dostarczanie jej organizmowi (zdolności absorpcyjne okrężnicy dorosłego człowieka to nawet 4,5 litra wody na dobę). Ta część jelita grubego "przechowuje" także substancje odżywcze oraz składniki mineralne.

Gdzie dokładnie znajduje się okrężnica? Ze względu na swoją długość okrężnica okala większą część narządów wewnętrznych, znajdujących się w jamie brzusznej. Początek tej części jelita grubego usytuowany jest po prawej stronie, nieco powyżej pachwiny. Okrężnica wznosi się, a poniżej wątroby zagina, biegnąc poniżej żeber. Później - w okolicy śledziony -  schodzi w dół i zstępuje do jamy miednicy.

Reklama

Zobacz również: Jak prawidłowo dbać o jelita

Czytaj również: Pierwszy przypadek H3N8 wśród ludzi. Czeka nas kolejna epidemia?

Chora okrężnica - objawy

O problemach z okrężnicą świadczy szereg objawów. Większość z nich to niestety powszechne dolegliwości, charakterystyczne dla wielu chorób układu pokarmowego. To sprawia, że rozwijający się stan chorobowy w okrężnicy, trudno rozpoznać  bez konsultacji lekarskiej i stosownych badań.

Gdy jelito grube nie działa jak należy, najczęściej odczuwamy nieprzyjemny, wewnętrzny ucisk i napięcie w okolicy żołądka lub wątroby.

Częstymi objawami dolegliwości okrężnicy są także:

  • parcie na odbyt,
  • pieczenie odbytu,
  • zgaga,
  • gazy,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,  
  • zaparcia,
  • biegunki.

Choroby jelita grubego: jak leczyć okrężnicę?

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Świadczą one bowiem o stanie chorobowym, który najprawdopodobniej rozwija się w organizmie. Wyróżnia się wiele chorób okrężnicy - od niegroźnych schorzeń jelita grubego począwszy, a na nowotworach skończywszy. Prawidłowe rozpoznanie pozwala ustalić skuteczne leczenie.

Choroby dotyczące okrężnicy to:

  • zespół jelita drażliwego,
  • choroba Hirschprunga,
  • uchyłki jelita grubego,
  • nieswoiste zapalenia jelit,
  • niedokrwienne zapalenie jelita grubego,
  • mikroskopowe zapalenie jelita grubego,
  • polipy jelita grubego,
  • rak jelita grubego.

Zobacz również: Siedem zasad żywieniowych w zespole jelita drażliwego

Oczyszczanie okrężnicy: Sposoby

Wyżej wymienione objawy nie zawsze świadczą jednak o przewlekłych stanach chorobowych. Jeśli na co dzień nie odżywiamy się prawidłowo - przyjmujemy niewystarczającą ilość płynów,  a nasza dieta jest uboga w błonnik - nasze jelita najprawdopodobniej wypełniają złogi.  Możemy wówczas cierpieć na zaparcia, odczuwać zmęczenie i senność. Zalegające w okrężnicy resztki przemiany materii mogą uwalniać toksyny i powodować nieprzyjemne dolegliwości. Wówczas najlepiej jest spróbować oczyszczania jelit.

W aptekach nie brakuje preparatów wspomagających oczyszczanie okrężnicy. Domowe sposoby na przeczyszczenie także są skuteczne. Dieta dla zdrowych jelit jest znacznie zdrowsza niż tabletki czy kapsułki. Działa bowiem długoterminowo - pozwala  pozbyć się problemu i zapobiega jego ponownemu powstawaniu. 

Dieta oczyszczająca jelita wymaga jednak od nas systematyczności. Aby usprawnić pracę okrężnicy, musimy zmienić nawyki żywieniowe i trzymać się postanowień. Wytrwałość sprawi,  że zapomnimy o kłopotach z wypróżnianiem raz na zawsze - stawka jest wysoka.

Zobacz również: Złogi w jelitach. Jak się ich pozbyć?

Jak wyglądają złogi w jelitach?

Złogi zalegające w jelicie grubym to zbite masy stolca, które ze względu na swoją strukturę przypominają niewielkie kamienie. Wydalanie ich na ogół powoduje ból i dyskomfort. Jeśli złogi magazynują się w jelitach, pojawia się problem zaparć.

Zalegające w jelitach resztki negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Szacuje się, że w jelitach dorosłej osoby przeciętnie zalega od 5 do nawet 8 kg zbitej masy kałowej. W jelitach osób otyłych, u których metabolizm jest znacznie spowolniony, złogi mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów. 

Jak usunąć złogi z jelita grubego domowymi sposobami? Kluczem do sukcesu jest dieta dla zdrowych jelit. Zbilansowany i zdrowy jadłospis, bogaty w produkty wspomagające trawienie pozwala szybko oczyścić okrężnicę z resztek. Co jeść i pić, gdy w jelitach zalegają złogi?

Oczyszczanie okrężnicy ze złogów: dieta dla zdrowych jelit

Dieta oczyszczająca jelita powinna być bogata przede wszystkim w produkty zawierające  błonnik, który pobudza ruch perystaltyczny, a w związku z tym przyspiesza wydalanie zalegających mas kałowych i zapobiega zaparciom.           

Ważnym składnikiem diety dla zdrowych jelit są także surowe warzywa, takie jak: papryka, cukinia, sałata i pomidory, marchew, buraki, szparagi, soczewica lub karczochy oraz świeże owoce - szczególnie jabłka, mandarynki i bogate w potas banany. Na jelita korzystnie wpływają nie tylko świeże, ale także suszone owoce. Jeśli zastanawiamy się:  jak się przeczyścić domowym sposobem? Odpowiedzią na podobne rozterki są: suszone śliwki, figi i daktyle. Ułatwiają wypróżnienie - działają niczym miotełka na zalegające w jelitach złogi.      


Podczas stosowania diety oczyszczającej jelita bardzo ważne jest również optymalne nawodnienie organizmu. Dziennie należy pić minimum dwa litry wody. Aby wzbogacić smak, można dodać do napoju sok z cytryny. Oprócz wody na pracę jelit korzystnie wpływają także napary ziołowe. Zamiast czarnej herbaty czy też kawy poleca się pić: miętę, napar z imbiru lub pokrzywy.            

Przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej jelita powinniśmy również ograniczyć spożycie  wszelki produktów, które negatywnie wpływają na pracę okrężnicy, spowalniając ją. Dieta dla zdrowych jelit nie powinna zawierać bowiem:

  • tłustych i smażonych potraw
  • słodyczy,
  • żywności wysokoprzetworzonej.

Zobacz również: Jak się kochać, gdy chorują jelita?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kolonoskopia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL