Bywa mylona z żurawiną. Zapomniana jagoda wraca do łask

Rośnie w lasach, na podmokłych torfowiskach i wrzosowiskach, lecz nadaje się również do uprawy w ogrodzie. Na niewielkiej krzewince wraz z końcem lata pojawiają się niepozorne jagody. Borówka brusznica, znana również jako borówka czerwona, to niewielki, ale niezwykle cenny owoc, który od wieków jest stosowany zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Dawniej jej liście uznawano nawet za amulet przynoszący szczęście. Na co pomaga borówka brusznica? Przysłuży się zwalczeniu problemów na tle układu moczowego i pokarmowego.

Działanie borówki brusznicy jest imponujące
Działanie borówki brusznicy jest imponujące123RF/PICSEL

Kiedy jest sezon na borówkę brusznicę?

Bywa utożsamiana z żurawiną, lecz jest to pomyłka. Owoce borówki brusznicy są mniejsze, ale rozmiar wcale nie sprawia, że stają się mniej wartościowe. Warto sobie o nich przypomnieć, bo właśnie zaczyna się sezon! Start zwykle ma miejsce pod koniec sierpnia, a okres zbiorów trwa przez cały wrzesień. Czasem, w zależności od warunków, na owoce można trafić jeszcze na początku października.

Na co pomaga borówka brusznica?

Borówka brusznica bywa nazywana borówką czerwoną i borówką wiecznozieloną. W ludowym słowniku funkcjonowała pod nazwą gogodza. Wieloletnia, zimozielona roślina to prawdziwy skarb z lasów i borów, lecz doskonale będzie czuć się także w sadzie lub przydomowym ogrodzie. Czas poznać właściwości borówki brusznicy, które utwierdzą nas w przekonaniu, że nie należy jej pomijać podczas komponowania jadłospisu z sezonowych owoców.

Borówka czerwona jest bogata w antyoksydanty, witaminy i minerały, co czyni ją naszym sprzymierzeńcem w walce z różnymi dolegliwościami. Przeciwutleniacze, którymi wypełnione są drobne jagody, pomagają w neutralizowaniu wolnych rodników i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Regularne spożywanie borówki wspiera także łagodzenie stanów zapalnych i stabilizowanie poziomu cukru we krwi.

Mała jagoda na dokuczliwe problemy. Może konkurować z żurawiną

Działanie moczopędne i antybakteryjne stawia borówkę brusznicę wysoko w kategorii naturalnych produktów wspierających układ moczowy. Częste spożywanie owoców lub soku może pomóc w zapobieganiu i leczeniu infekcji dróg moczowych. Łatwiej będzie uporać się z częstymi wizytami w łazience i dyskomfortem, jaki wywołuje zapalnie pęcherza moczowego.

Jednocześnie borówka brusznica sprzyja usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, co okazuje się bardzo przydatne przy obrzękach.

Czerwona jagoda dobra dla serca

Te właściwości borówki brusznicy wynikają z wysokiej zawartości flawonoidów. Ma zdolność obniżania poziomu "złego" cholesterolu we krwi. Lecznicze działanie owoców sprzyja również zmniejszaniu ryzyka zachorowania na miażdżycę.

Jedz, by układ trawienny działał na medal

Często podkreśla się pozytywne działanie borówki brusznicy na osoby dotknięte biegunką. Owoce pomagają uporać się z niestrawnością, a ich działanie może łagodzić objawy chorób zapalnych jelit. Zwalczają również bakterie, które przyczyniają się do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Co więcej, borówka brusznica jest sprzymierzeńcem w walce z nadwagą i otyłością, ograniczając magazynowanie tkanki tłuszczowej.

Owoce korzystne dla oczu

Dużo czasu spędzasz przed ekranami lub w kiepsko oświetlonych pomieszczeniach? Często odczuwasz, że twoje oczy są "zmęczone"? Narząd wzroku potrzebuje wsparcia od środka. W tej roli borówka czerwona sprawdzi się znakomicie. Stanowi skarbnicę witaminy A, która jest niezbędna dla utrzymania dobrego wzroku i ochrony przed degeneracją związaną z wiekiem.

Borówka brusznica jest dobrym wyborem dla zdrowia. Można z niej robić dżemy, konfitury, soki
Borówka brusznica jest dobrym wyborem dla zdrowia. Można z niej robić dżemy, konfitury, soki123RF/PICSEL

Przeciwwskazania

Mimo wielu zalet włączenie owoców do diety nie zawsze jest wskazane. Czerwone borówki zawierają bowiem kwas szczawiowy. Z tego powodu nie powinny lądować na talerzach osób z kamicą nerkową.

Jak smakuje borówka brusznica?

Chcesz skosztować jej prosto z krzaczka? Dyplomatycznie można stwierdzić, że smak owocu docenią koneserzy. W borówce brusznicy wyczujesz głównie nuty gorzko-kwaśne. Z tego powodu jada się ją najczęściej w formie przetworów.

W celu skorzystania z jej zdrowotnych właściwości zaleca się spożywać sok, kompot lub napar. Smakosze przyrządzają z borówki również dżemy i konfitury, które kapitalnie uzupełniają smak deserów, pasztetów i mięs, zwłaszcza dziczyzny.

„Ewa gotuje”: Tiramisu z owocamiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas