Celozja pierzasta: Co trzeba o niej wiedzieć?

Celozja pierzasta zaliczana jest do tych roślin, które swoim wyglądem przyciągają oko każdego miłośnika przyrody. Wszystko przez fakt, że jej oryginalne kwiatostany są bardzo trwałe, ponieważ utrzymują się aż do pierwszych przymrozków. Celozja pierzasta jest również uniwersalna: świetnie komponuje się na ogrodowych rabatach, a także w pojemnikach na balkonie. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby celozja pierzasta była ozdobą naszych pokojów! Niestety, do tej pięknej rośliny przylgnęła łatka gatunku wymagającego. To nie do końca prawda, ponieważ wystarczy spełnić kilka warunków, by rosła pięknie przez cały sezon. Zatem, co trzeba wiedzieć o celozji pierzastej? Jak ją pielęgnować?

Celozja pierzasta to wyjątkowa i oryginalna roślina
Celozja pierzasta to wyjątkowa i oryginalna roślina123RF/PICSEL

Celozja pierzasta: Co trzeba o niej wiedzieć?

Celozja pierzasta dla niektórych może wydawać się tworem bardzo egzotycznym: wszystko za sprawą kwiatostanów o stożkowatym kształcie, które przypominają pióropusze o różnych, intensywnych barwach. Celozja pierzasta zaliczana jest do znanej rodziny szarłatowatych, z której wyróżnia się wiele pięknych roślin. Omawiany gatunek pochodzi z Azji, a dokładnie z terenów współczesnych Indii, skąd został przewieziony najpierw do obu Ameryk, a następnie do Europy, gdzie podbił miłośników flory.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Wygląd celozji pierzastej

Celozja pierzasta w swoim naturalnym środowisku wygląda zgoła inaczej od tych egzemplarzy, które można znaleźć w naszych sklepach ogrodniczych lub targowiskach. W Indiach - gdzie spotyka się ją nader często - osiąga nawet metr wysokości, ale jej kwiatostany są zdecydowanie skromniejsze. W uprawie celozja pierzasta rzadko przekracza 30 cm wysokości, jednak mały rozmiar rekompensuje bujniejszym kwiatostanem. Warto wykorzystać ten fakt przy tworzeniu kwietnych rabat! Oczywiście, celozję pierzastą można również kupić późnym latem na targowiskach, więc w wypadku, gdy nasz balkon chcemy ozdobić na ostatnią chwilę, to ten oryginalny kwiat będzie dobrym wyborem.

Wymagania dla celozji pierzastej

Celozja pierzasta zasadzona w grupach tworzy barwny dywan kwiatów
Celozja pierzasta zasadzona w grupach tworzy barwny dywan kwiatów123RF/PICSEL

Celozja pierzasta wbrew pozorom nie ma wymagających warunków uprawowych. Jednak warto zapewnić jej bardzo jasne miejsce w ogrodzie, aby miała pod dostatkiem promieni słonecznych. Jeśli celozja pierzasta ma być ozdobą balkonu, to koniecznie musi być ustawiona od strony południowej. Roślina - niezależnie od tego, czy będzie w pojemniku, czy w gruncie - powinna mieć przepuszczalne podłoże, które utrudni gromadzenie się nadmiaru wody. Warto otoczyć celozję troską i pamiętać, aby miejsce, gdzie będzie rosła, nie było narażone na nadmierne podmuchy wiatru.

Podlewanie

Celozja pierzasta jest odporna na wysokie temperatury oraz na suszę, jednak warto ją od czasu do czasu podlewać tak, aby miała stale wilgotne podłoże. Dlatego dawkowanie wody powinno być uzależnione od panującej temperatury. W czasie upałów czasami trzeba celozję pierzastą podlewać codziennie rano, ale jeśli zostawimy ją na balkonie bądź rabacie podczas urlopu bez opieki, nie powinno to wpłynąć na jej wygląd. Mimo wszystko warto pamiętać, aby podczas umieszczania celozji w pojemnikach były one zaopatrzone w otwory odpływowe, a także w solidną warstwę drenażową. Tę ostatnią można łatwo wykonać z drobnych kamyczków, potłuczonej ceramiki lub keramzytu.

Nawożenie

Celozję pierzastą warto sadzić w grupach z innymi gatunkami
Celozję pierzastą warto sadzić w grupach z innymi gatunkami123RF/PICSEL

Celozja pierzasta - z racji swojego kwitnienia - powinna być stale zasilana nawozami. Najlepiej, aby były to preparaty wieloskładnikowe. Bez problemu można nabyć je w sklepach ogrodniczych: niektóre z nich przeznaczone są specjalnie dla roślin kwitnących. Nawożenie celozji pierzastej powinno być stosowane podczas całego okresu wegetacyjnego: to zminimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych chorób takich jak mączniak czy ataki mszyc.

Zastosowanie celozji pierzastej

Celozja pierzasta zaliczana jest do roślin bardzo odpornych. Jej piękne i atrakcyjne kwiatostany utrzymują się do października, ale czasem mogą być ozdobą aż do pierwszych przymrozków. Celozja może być również stałym dodatkiem do kompozycji kwiatowych - na rabatach, ale także w bukietach. Pióropusze o intensywnych barwach często są suszone i wykorzystywane do różnego rodzaju dekoracji: co ciekawe, na długo zachowują swoje pełne barwy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas