Chcesz zamontować siatkę na balkonie? Najpierw dowiedz się, co na to administracja

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Siatka na balkonie to przydatna osłona, która zabezpieczy nas przez niechcianymi wizytami gołębi. Może być również potrzebna właścicielom kotów, które chcą wychodzić na balkon. Zabezpieczenie jest proste do zamontowania i nie wymaga od nas dużo czasu. Zanim jednak się na nie zdecydujemy, upewnijmy się, że administracja je zaakceptuje.

Kiedy nie można zamontować siatki na balkonie? Administracja nie zawsze daje zgodę
Kiedy nie można zamontować siatki na balkonie? Administracja nie zawsze daje zgodę123rf /123RF/PICSEL / swidwin.policja.gov.pl123RF/PICSEL

Zamontowanie siatki na balkonie jest proste i szybkie. Zanim to jednak zrobimy, upewnijmy się, że nie będziemy mieli z tego powodu problemów.

Czy trzeba mieć pozwolenie na siatkę na balkonie?

Balkon, mimo że jest częścią mieszkania, uznawany jest za część wspólną budynku mieszkalnego. To właśnie dlatego powinniśmy upewnić się przed założeniem siatki, że jest to w pełni zgodne z wytycznymi administracji.

W sytuacji kiedy siatka jest w pełni umieszczona po wewnętrznej części balustrady i nie narusza żadnych części wspólnych, czyli elewacji lub konstrukcji budynku, zgoda nie zawsze jest wymagana.

Problem pojawia się, kiedy instalując siatkę, musimy naruszyć elewację lub konstrukcję budynku. To właśnie w takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie zgody. Administracja budynku poinformuje nas, czy jest możliwe, a jeśli nie wyda zgody, możemy odwołać się od decyzji i prosić o jej uzasadnienie.

Najczęściej brak zgody na zamontowanie siatki może pojawiać się w przypadku nowych budynków lub budynków, w których przeprowadzono termomodernizację. Jeśli nie upłynął okres 3-5 lat od remontu, naruszenie elewacji może skutkować zerwaniem gwarancji przez wykonawcę modernizacji. W takiej sytuacji wszelkie koszty ewentualnych napraw spółdzielnia mieszkaniowa może zrzucić na nas.

Jak zrobić siatkę na balkonie w bloku?

Siatka na balkonie powinna przylegać do ściany i być przymocowana od podłogi aż po sufit.

Są dwa sposoby na przyczepienie na balkonie siatki. Pierwszym z nich jest wykonanie nawierceń. Otwory wykonuje się co 30-40 cm, a w nich umieszcza się kotwy oczkowe. Następnie przewleka się przez nie stalową linkę, która może zostać przeczepiona do ściany zaciskami liniowymi lub śrubą rzymską. Na tak przygotowanym stelażu rozciągamy siatkę, przycinamy ją i odpowiednio napinamy. Przyczepiamy ją za pomocą metalowych spinek lub opasek zaciskowych.

Mniej inwazyjnym sposobem zamontowania siatki jest zastosowanie zaczepów polipropylenowych. Zaczynamy od oczyszczenia miejsca instalacji, aby zwiększyć przyczepność podłoża i tym samym trwałość siatki.

Na zaczep nakładamy klej, przykładamy do miejsca docelowego i dociskamy tak, aby klej został równomiernie rozprowadzony między zaczepem a ścianą. W przypadku chropowatych ścian elewacji nakładamy więcej kleju, aby mógł on wniknąć w nierówności i zapewnić siatce trwałość. Zaczepy umieszczamy w odległości ok. 15-20 cm, a siatkę montujemy na nich dopiero kiedy będziemy mieć pewność, że klej całkowicie wyschnął. Osłonę montujemy na przełożonym sznurku przez ząbki zaczepu. Przycinamy ją i odpowiednio napinamy.

Jakie są możliwości założenia siatki zabezpieczającej dla kota na ostatnim piętrze?

Co z balkonem na ostatnim piętrze? Czy tam może być siatka?
Co z balkonem na ostatnim piętrze? Czy tam może być siatka?123RF/PICSEL

Wiele wątpliwości pojawia się w przypadku balkonów na ostatnim piętrze, czy tarasów, które nie mają daszka. Okazuje się, że założenie siatki jest na nich możliwe, będzie jedynie wymagać odrobinę innej techniki.

W takich przypadkach konieczne jest ustawienie na balkonie aluminiowych profili, które będą stanowić konstrukcję, na której oparta będzie siatka. Wstawia się je od wewnętrznej lub zewnętrznej strony balkonu. To na nich rozciągamy siatkę z czterech stron — po bokach, na froncie oraz od góry. Może być to trudne zadanie, a ze względu na wysokość nawet niebezpieczne. Z tego powodu warto zatrudnić specjalną firmę, która się tym zajmie.

Ile kosztuje założenie siatki na balkon dla kota?

Koszt założenia siatki dla kota na balkonie może się mocno różnić. Sama siatka jest dość tania, jednak stelaż może nas wynieść więcej. W sklepach ogrodniczych i budowlanych znajdziemy różne rodzaje siatek do zamontowania, a ich ceny wahają się od 100 zł do 250 zł. Oczywiście założenie siatki samodzielnie jest najkorzystniejszą finansowo opcją. Nie zawsze jest jednak możliwe.

O wiele więcej zapłacimy za profesjonalną usługę. Tutaj ceny zaczynają się od 400 zł w zależności od miasta oraz balkonu, na którym ma być zamontowana osłona. Plusem jest jednak to, że taka siatka będzie trwała i dobrze wykonana.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas