Choroby borówki amerykańskiej: Na co szczególnie trzeba uważać?
Zadbane krzewy borówki amerykańskiej wydają latem obfite plony w postaci smacznych owoców, ale można je też traktować jako efektowną ozdobę ogrodu. Zielone liście wiosną i latem prezentują się pierwszorzędnie. Jesienią z kolei zyskują czerwonawy odcień, pięknie kontrastując z zimozielonymi roślinami. Jednak by borówki amerykańskie rozwijały się prawidłowo, należy zachować czujność. Niestety, są podatne na ataki chorób grzybowych. Jako ogrodnicy musimy wiedzieć, jakie objawy powinny nas zaalarmować i jakie kroki należy podjąć, by uratować swoje okazy.
Spis treści:
Choroby borówki amerykańskiej: Lepiej zapobiegać niż leczyć
Choć nie zawsze mamy pełną kontrolę nad stanem naszych upraw, możemy podjąć pewne kroki, dzięki którym borówka amerykańska stanie się bardziej odporna na chorobotwórcze patogeny. Prezentujemy podstawy uprawy.
- Jeśli dopiero planujemy sadzenie borówki, między krzewami należy zachować odległość co najmniej dwóch metrów. Dzięki temu będą mieć zapewnioną odpowiednią wentylację.
- Nie należy sadzić ich w miejscach zacienionych. Wpłynie to nie tylko na zmniejszenie plonów, ale również na zwiększenie ryzyka infekcji.
- Podczas podlewania zadbajmy o to, by woda miała styczność wyłącznie z korzeniami i glebą - nie częściami nadziemnymi.
- Dobrym pomysłem w uprawie borówki amerykańskiej jest zastosowanie żywej grzybni mikoryzowej dla roślin kwasolubnych. Nie tylko zwiększy odporność krzewów na działanie szkodliwych patogenów, ale także przyczyni się do bardziej obfitych zbiorów.
Antraknoza borówki
Sprzyjają jej wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. Objawy antraknozy zauważyć można na wszystkich częściach rośliny. Niepokój powinny wzbudzić ciemne, szarobrązowe plamy z czerwoną lub purpurową obwódką, które pojawiają się na liściach. Część krzewu może zostać pokryta pomarańczową wydzieliną. Na dojrzewających owocach również zauważalne są ciemne przebarwienia, a infekcja doprowadza do ich gnicia i przedwczesnego opadania.
Jak sobie z tym poradzić? Wszystkie zainfekowane części rośliny należy wyciąć i zniszczyć. Pamiętajmy o dokładnym zdezynfekowaniu narzędzi ogrodniczych. Konieczne będzie zastosowanie także oprysku grzybobójczego.
Szara pleśń borówki amerykańskiej
Najczęściej pojawia się na gęsto posadzonych roślinach. Wilgoć również jest czynnikiem, który sprzyja jej rozwojowi. Szarą pleśń na borówce rozpoznamy na podstawie ciemnych plam na wszystkich częściach rośliny. Z czasem pojawia się również szary nalot na liściach i brunatne przebarwienia pędów. Objawy dotykają także jagód, doprowadzając do ich szybkiego gnicia. Ingerencja ogrodnicza jest konieczna, ponieważ grzyb odpowiedzialny za te szkody jest w stanie zimować w szczątkach porażonych roślin.
Co robić? Ponownie konieczne jest wycięcie zainfekowanych pędów. Ważne jest, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby na kolejne rośliny. Opryski pomogą zwalczyć szarą pleśń i uodpornić borówkę na kolejne ataki. W ramach profilaktyki należy uważać podczas odżywiania roślin - przenawożenie azotem może sprzyjać wystąpieniu szarej pleśni.
Mączniak prawdziwy
Wytężoną czujność trzeba zachować w okresie od lipca do jesieni, ponieważ właśnie wtedy mączniak najczęściej atakuje borówkę amerykańską. Obserwujmy zwłaszcza dolną część liści, na której może pojawić się biały lub szarawy nalot. Jest w stanie dosięgnąć także kwiatów i owoców, przez co nie nadają się one do konsumpcji. Dodatkowo liście zaczynają się marszczyć i zwijać. Kolejny raz musimy sięgnąć po sekator i środki ochrony roślin.
Zgorzel pędów borówki amerykańskiej
Szczególnie zagrożone są młode pędy borówki, które w wyniku kontaktu z tą chorobą grzybową bardzo szybko przestają rosnąć, następnie obumierają. Kora krzewu może przybierać srebrzysty odcień, a z czasem pęka. Pojawiają się również czerwonobrązowe plamy na liściach. Jeśli w porę nie zareagujemy, będą one masowo opadać. O zbiorach upragnionych owoców możemy więc zapomnieć.
Niezbędne okaże się zastosowanie fungicydów dedykowanych walce z tym rodzajem choroby. Warto stosować je profilaktycznie zwłaszcza wczesną wiosną oraz jesienią, kiedy liście borówki zaczynają naturalnie opadać.
Polecamy: