Jak i kiedy nawozić borówkę amerykańską?

Duże i smaczne owoce borówki amerykańskiej to coś, na co wielu ludzi czeka wraz z nadejściem lata. Jednak, żeby plony były zdrowe i obfite, należy odpowiednio pielęgnować te krzewy. Wiosną trzeba szczególnie zadbać o nawożenie borówki amerykańskiej, co zapewni jej prawidłowy wzrost i owocowanie. Ważne jest, by wybrać odpowiedni termin, a także nawóz i dawki. Kiedy i jak nawozić borówkę amerykańską? Na co uważać przy tym zabiegu?

Sprawdź, jak nawozić borówkę amerykańską, by wydała obfity plon
Sprawdź, jak nawozić borówkę amerykańską, by wydała obfity plon123RF/PICSEL

Borówka amerykańska ma specyficzne wymagania

Coraz więcej ludzi w Polsce decyduje się na uprawę borówki wysokiej, zwanej również borówką amerykańską. Nic dziwnego, w końcu jej dorodne i soczyste owoce smakują obłędnie, więc warto mieć je pod ręką! Jednak pielęgnacja tych krzewów nie jest łatwa i nie zawsze udaje się zebrać obfity plon. Wszystko dlatego, że borówka amerykańska ma specyficzne wymagania, szczególnie dotyczące gleby.

Podłoże powinno być próchnicze, przepuszczalne, odpowiednio wilgotne i - co najważniejsze - kwaśne (pH 3,5-5,0). Jeśli odczyn gleby będzie wyższy (stanowisko neutralne lub zasadowe), uprawa tych krzewów się nie powiedzie mimo odpowiedniego nawożenia. Borówka amerykańska nie przyswoi wtedy składników pokarmowych i przestanie rosnąć, a jej liście zaczną żółknąć, brązowieć i opadać. W polskich ogrodach zwykle nie ma idealnego podłoża dla borówki, dlatego konieczna jest jego wymiana. Należy wówczas wykopać dół o głębokości 50 cm i szerokości 60-80 cm, a następnie wypełnić go kwaśnym torfem zmieszanym z korą drzew iglastych i gruboziarnistym piaskiem (proporcje 1:1:1). Warto również już rok przed posadzeniem obniżyć pH gleby, stosując zabieg siarkowania.

Oprócz odpowiedniego pH borówka amerykańska nie ma szczególnych wymagań. Należy jednak posadzić ją na stanowisku dobrze nasłonecznionym oraz osłoniętym od wiatru. Po zapewnieniu odpowiednich warunków pod uprawę borówki amerykańskiej warto zgłębić tajniki jej nawożenia.

Jak i kiedy nawozić borówkę amerykańską?

Nawożenie jest ważnym zabiegiem w uprawie borówki, ponieważ glebę, w której rośnie krzew, należy regularnie użyźniać. Trzeba jednak robić to w odpowiednim czasie i ilości, gdyż roślina ta jest podatna na przenawożenie. Warto też wiedzieć, że inaczej nawozi się borówkę amerykańską wiosną, a inaczej w okresie jesiennym:

- jesienią należy stosować preparaty magnezowe, potasowe i fosforowe,

- wiosną stosujemy preparaty azotowe w trzech dawkach - pierwszą należy podać po kwitnieniu (w marcu), drugą na początku czerwca, a ostatnią, gdy skończy się okres silnego wzrostu owoców, czyli zwykle pod koniec czerwca.

Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodnicze
Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodniczeINTERIA.PL

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej

Wiosną należy wzbogacać borówkę amerykańską w azot
Wiosną należy wzbogacać borówkę amerykańską w azot123RF/PICSEL

Wiosną zasilamy borówkę wysoką w azot, który stymuluje intensywny wzrost krzewów. Należy wtedy wybrać preparaty specjalnie dedykowane tej roślinie, by zaspokoić jej potrzeby pokarmowe, a do tego zakwasić podłoże. Azot dostarcza się w postaci saletry amonowej, siarczanu amonowego albo mocznika w ilości 30-50 kg/ha.

W okresie wiosennym należy stosować nawożenie doglebowe. Preparaty rozsypuje się pod krzakami albo rozpuszcza w wodzie i rozlewa do gruntu. Czasami stosuje się nawożenie dolistne, ale nie jest ono konieczne, zwykle korzysta się z niego w profesjonalnych uprawach w poważnych sytuacjach.

Naturalny nawóz do borówki amerykańskiej

Borówkę amerykańską można również zasilać nawozami naturalnymi, lecz nie jest to łatwe zadanie. Wszystko dlatego, że większość z nich ma odczyn zasadowy, czego krzewy te zdecydowanie nie lubią. Jeśli będziemy dbać o odpowiednio kwaśne podłoże, można od czasu do czasu podlać borówki rozcieńczoną gnojówką roślinną. Wówczas taki nawóz nie wyrządzi krzewom szkody, ale gdy gleba będzie mieć odczyn powyżej 5 pH, to gnojówka może go jeszcze bardziej podnieść.

Mając pewność, że podłoże ma kwaśny odczyn, możemy zastosować gnojówkę po rozcieńczeniu 1:10 (np. 1 litr gnojówki i 10 litrów wody). Do przygotowania takiego nawozu można wykorzystać pokrzywę lub mniszka lekarskiego (niestety ten z racji swojego okresu kwitnienia nadaje się tylko do pierwszego nawożenia borówki).

Domowym preparatem, który będzie działał zakwaszająco, jest roztwór z czerstwego chleba i wody. Aby go przygotować, należy do wiadra o pojemności 10 l wkruszyć 1,5 kg starego chleba i zalać do pełna wodą. Następnie odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni i od czasu do czasu zamieszać. Taką miksturą podlewamy ziemię pod borówkami, po dwa litry pod każdym krzakiem. Owoce będą dorodne i smaczne!

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas