Chrabąszcz majowy: Jak się go pozbyć?
Kiedy w maju wszystko pięknie kwitnie i rozrasta się, na drodze stają chrabąszcze majowe. Są to szkodniki, które potrafią zrujnować cały ogród. Ich larwy, zwane pędrakami, także mogą przysporzyć sporo kłopotów. Jeśli zauważysz ich obecność w ogrodzie, działaj natychmiast. Kiedy plaga tych owadów jest duża, koniecznością staje się zastosowanie rozwiązań chemicznych. Jak skutecznie pozbyć się chrabąszcza majowego z ogrodu? Wyjaśniamy w tym artykule.
Spis treści:
Co to jest chrabąszcz majowy?
Chrabąszcz majowy to owad, który należy do rodziny chrabąszczowatych. Ich ciało jest owalne i czarne, a jego długość osiąga około trzech centymetrów i pokrywają je brązowe skrzydła. Owady te mają parę czułek, przypominających swoim kształtem wachlarz. Prowadzą nocny tryb życia, przebywając na drzewach i podjadając liście. Dorosłe osobniki pojawiają się w maju i żerują przez okres około sześciu tygodni. Wyrządzają spore szkody, dlatego powszechnie uważa się je za szkodniki. Z drugiej strony stanowią posiłek dla kretów, ptaków czy jeży.
Czym są pędraki?
Pędraki są larwami chrabąszczy majowych i potrafią również przysporzyć wielu kłopotów. W przeciwieństwie do dorosłych osobników te żyją w glebie i osiągają długość około sześciu centymetrów. Tam podgryzają system korzeniowy roślin i krzewów, powodując tym samym ich powolne obumieranie. Rozpoznanie ich obecności w glebie początkowo może być ciężkie ze względu na to, że żerują one głęboko w ziemi. Niestety często pierwszym sygnałem, który świadczy o ich obecności, są więdnące i uschnięte rośliny ogrodowe.
Czy owady te są groźne dla roślin?
Z racji tego, że zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki chrabąszczy majowych żywią się roślinami ozdobnymi oraz liśćmi drzew, stanowią spore zagrożenie w ogrodzie. Najbardziej przepadają za drzewkami owocowymi, które są ich ulubionym posiłkiem. Ponadto lubują się w wierzbach, brzozach i bukach. Dlatego tak istotną kwestią jest ochrona sadu drzewnego czy roślin znajdujących się w przydomowym ogrodzie lub na działce.
Jeśli natomiast chodzi o pędraki, oprócz korzeni roślin i krzewów ozdobnych, upodobały sobie warzywa korzeniowe, między innymi marchew czy buraki, a także bulwy ziemniaczane. Gdy zauważysz zaschnięte plony, to znak, że w glebie mogą żerować larwy chrabąszcza majowego.
Jak pozbyć się chrabąszczy majowych z ogrodu?
Jeśli populacja owadów nie jest duża, to całkowite usunięcie ich z drzew nie powinno stanowić większego problemu. Kiedy masz do czynienia z młodymi drzewkami, na których znajdują się szkodniki, rozłóż pod nimi duże płachty i potrząśnij delikatnie rośliną. Zabieg ten wykonuj rano, kiedy chrabąszcze majowe są odrętwiałe od niskiej temperatury. Stanowią one doskonały pokarm dla trzody chlewnej lub drobiu, gdyż są źródłem białka. W przypadku większej ilości szkodników lub dużych okazów drzew, należy sięgnąć po środki chemiczne. Są one dostępne w wielu sklepach ogrodowych, a na etykiecie znajdziesz informacje na temat stosowania tych preparatów.
Jak usunąć pędraki?
Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku pozbycia się pędraków. Ze względu na to, że żyją one głęboko w glebie, ich usunięcie może być trudniejsze niż dorosłych osobników. Na początku przekop dokładnie cały ogród, pozbawiając je schronienia. Wtedy szkodniki staną się pożywieniem dla innych zwierząt lub negatywnie wpłyną na nie złe warunki pogodowe. Mniej inwazyjnym sposobem jest zasadzenie gryki, której zapach odstrasza pędraki, a dodatkowo zawarte w niej taniny są szkodliwe dla tych chrząszczy i ograniczają ich rozwój.
Zobacz też: