Cięcie i formowanie żywopłotu. Jak przeprowadzić je jesienią?

W sezonie jesiennym żywopłot posadzony na działce lub w ogrodzie powoli przechodzi w stan wegetacji. Jeśli chcemy, by wiosną ponownie pięknie się zazielenił, warto zdecydować się na jego przycięcie. Taki zabieg nie tylko nada mu charakteru i kształtu, ale także przygotuje do bezpiecznego przetrwania zimy.

Warto co roku przycinać żywopłot
Warto co roku przycinać żywopłot123RF/PICSEL

  • Żywopłot sadzimy nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także ze względu na funkcje maskujące i osłaniające ogród przed ciekawskimi spojrzeniami.
  • Jesienne przycinanie ogrodzeń z żywopłotu sprawi, że pędy staną się gęstsze i zdrowsze, a roślina nie straci energii na niepotrzebny wzrost jeszcze przed zimą.
  • Ten zabieg pielęgnacyjny najlepiej przeprowadzać od września do listopada. Pozwoli to łodygom zdrewnieć do czasu przymrozków.

Sezonowe strzyżenie żywopłotu

Posadzenie w ogrodzie roślin przeznaczonych na żywopłot to tylko pierwszy krok do cieszenia się pięknie zielonym parawanem. Warto zadbać o regularne przycinanie oraz formowanie, które nada mu pożądanego wizerunku. Ważne, by nie bać się tego kroku.. Umiejętne przeprowadzanie zabiegu spowoduje szybsze rozkrzewienie i odpłaci się bujnym wzrostem. Rezygnacja z cięcia w danym sezonie i odłożenie go na przyszły rok nie jest dobrym rozwiązaniem. W efekcie uzyskamy nadmierny rozrost pędów na szerokość.

Zdrewniałe części gałęzi nie posiadają uśpionych pąków, które pozwoliłyby roślinie wytworzyć nowe odgałęzienia. Wyjątkiem od reguły jest cis pospolity, który świetnie znosi nawet bardzo ostre cięcia. W tym przypadku roślina wygląda nawet lepiej niż przed.

Kiedy przycinać żywopłot jesienią?

Za przycinanie oraz formowanie żywopłotu najlepiej zabrać się jeszcze w październiku lub listopadzie. Ważne jest to, by wybrać do tego dość ciepły i słoneczny dzień. Wyższa temperatura pomoże nowym przyrostom szybciej zabliźnić się i zdrewnieć przed nadejściem zimy. Głównym celem zabiegu jest skrócenie młodych pędów o połowę. Warto pozostawić od 2 do 30 cm przyrostu, w zależności od tego, jaki kształt chcemy uzyskać.

Jak przycinać żywopłot?

W październiku warto zabrać się za przycinanie żywopłotu przed zimą
W październiku warto zabrać się za przycinanie żywopłotu przed zimą123RF/PICSEL

Istnieje wiele gatunków roślin, które z powodzeniem zapewnią nam efekt wymarzonego żywopłotu na działce lub w ogrodzie. Pielęgnując je, warto pamiętać o kilku zabiegach, które możemy wykonywać niezależnie od ich rodzaju. Podstawową zasadą jest to, by wierzchołki krzewów przycinać zawsze do jednakowej wysokości. Jeśli posadziliśmy żywopłoty formowane, możemy z powodzeniem przystrzyc je do płaskiej powierzchni. Dzięki temu zapobiegniemy dostawaniu się śniegu do niższych partii roślin.

Boki żywopłotów przycinamy tak, by dół był zawsze szerszy niż góra. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do promieni słonecznych, a w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się zalegającego śniegu. Początkującym lub mniej doświadczonym ogrodnikom poleca się użycie słupków lub sznurka, które pozwolą wyznaczyć linię cięcia podczas strzyżenia prostych i dość długich żywopłotów.

Jakimi narzędziami przycinać żywopłot?

Narzędzia przeznaczone do przycinania i pielęgnacji żywopłotu muszą być dobrze naostrzone oraz czyste. Tępe i brudne przyrządy przyczynią się do szybszego uszkodzenia młodych pędów. Często obecne są na nich także bakterie, które powodują choroby roślin. Ważne, by wielkość sprzętu dopasować do wieku żywopłotu oraz umiejętności osoby, która będzie z niego korzystać.

Nożyce spalinowe to rozwiązanie, które pomoże szybko uporać się z zadaniem. Amatorzy i właściciele mniejszych przydomowych ogrodów powinni postawić na lekkie nożyce z regulowanym uchwytem. Doświadczeni ogrodnicy najlepsze efekty osiągną za pomocą nożyc na wysięgniku, które z łatwością sięgną nawet trudno dostępnych miejsc.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas