Cięcie traw ozdobnych na wiosnę: Tak wybierzesz najlepszy termin

Trawy ozdobne do ogrodu to kapitalne rozwiązanie na zagospodarowanie przydomowej przestrzeni. Pasują zarówno do ogrodów, którym chcemy nadać nowoczesny charakter, jak i tych bardziej tradycyjnych. Nie są trudne w uprawie, lecz istnieją zabiegi, których pod żadnym pozorem nie można pominąć. Najważniejsze wydaje się cięcie traw ozdobnych na wiosnę. Podpowiadamy, kiedy zabrać się do pracy i jak prawidłowo wykonać cięcie.

Kiedy można przycinać trawy ozdobne po zimie?
Kiedy można przycinać trawy ozdobne po zimie?123RF/PICSEL

Zalety traw ozdobnych

Jeśli dopiero planujesz zagospodarowanie swojego ogrodu, weź pod uwagę uprawę traw ozdobnych. Nie jest to skomplikowana sprawa, ponieważ większość gatunków wykazuje dużą odporność na choroby, szkodniki i niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Nie wymagają ciągłego doglądania, a do tego pięknie prezentują się nawet zimą. W ogrodowej aranżacji mogą grać pierwsze skrzypce lub stanowić atrakcyjne tło dla innych roślin. Część ogrodników decyduje się na wykorzystanie traw ozdobnych jako żywopłot, odgradzający teren od ciekawskich spojrzeń przechodniów.

Walory dekoracyjne trawy ozdobnej są nie do przecenienia
Walory dekoracyjne trawy ozdobnej są nie do przecenienia123RF/PICSEL

Cięcie traw ozdobnych na wiosnę: Najlepsza pora

Kiedy ścinać trawy ozdobne? Niektórzy wybierają termin jesienny. Jest on jednak obarczony ryzykiem przemarzania roślin, zwłaszcza że występowanie przymrozków o tej porze roku nie jest rzadkością. Ograniczamy czas regeneracji traw, przez co stają się bardziej wrażliwe na niskie temperatury.

Z tych powodów dużo bezpieczniejszą opcją jest wiosenne cięcie traw ozdobnych. W jakim terminie je wykonać? Przyjmuje się, że zabieg przeprowadzić można już w marcu. Istotna jest jednak obserwacja warunków atmosferycznych. Przedłużająca się zima powoduje, że przycinanie trawy należy odłożyć w czasie. Nie powinno jednak mieć to miejsca później niż w pierwszej połowie kwietnia.

Jak rozpoznać, że trawy wymagają cięcia? Za sygnał do startu możesz uznać pojawienie się młodych pędów na środku kępy.

Jak ścinać trawę ozdobną?

Jedynym problemem, jaki możesz napotkać na swojej drodze podczas zabiegu, jest rozmiar trawy ozdobnej. Jeśli jest wysoka i szeroko rozrośnięta, przydatna może być pomoc drugiej osoby. Dla wygody warto również związać trawę sznurkiem. Cięcia traw ozdobnych dokonuj na wysokości 10 centymetrów nad ziemią. W przypadku starszych okazów wieloletnich możesz ciąć na wysokości 20 centymetrów.

Ważne jest używanie czystych, zdezynfekowanych i ostrych narzędzi ogrodniczych. Dzięki temu cięcie pójdzie sprawnie, a rośliny będą w stanie szybko się zregenerować i wzrastać z pełną mocą. Suche źdźbła możesz umieścić w kompostowniku.

Nie każda trawa ozdobna potrzebuje cięcia

W niektórych przypadkach możesz wstrzymać się z cięciem
W niektórych przypadkach możesz wstrzymać się z cięciem123RF/PICSEL

W przypadku niektórych gatunków radykalne cięcie nie jest konieczne. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczyć można wyłącznie do usunięcia uszkodzonych źdźbeł i suchych końcówek. Dotyczy to traw ozdobnych, które nie osiągają dużych rozmiarów, a także zimozielonych. Zaliczają się do nich: kosmatka, kostrzewa sina, kostrzewa niedźwiedzia, turzyca. W ich przypadku wystarczy wyczesywanie traw ozdobnych w celu pozbycia się suchych elementów i śmieci, np. w postaci starych liści.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas