Ciekawe zastosowania płynu do mycia okien
Płyn do mycia okien jest niezwykle użyteczny. Nasze szyby lśnią dzięki niemu czystością, bez żadnych smug i ciężkiej pracy. Czy wiesz jednak, że możesz użyć go na znacznie więcej sposobów. Jeżeli chcesz się przekonać, do czego możesz wykorzystać butelkę płynu do mycia okien, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Zmniejszy ból po użądleniu pszczół
Jeżeli kiedyś użądliła cię pszczoła, to wiesz jak to boli. Dodatkowo wokół ukąszenia powstaje obrzęk, który długo nie chce zejść ze skóry. Ale możesz temu zaradzić dzięki zwykłemu płynowi do mycia szyb. Na początek usuń żądło, które pozostaje na skórze po ukąszeniu tego owada. Spryskaj niewielką ilością wprost na użądlenie. Sekretem działania płynu do mycia okien jest obecność amoniaku. Już niewielka ilość przynosi ulgę, o czym wiedzą pszczelarze. Sprawdź jednak przed spryskaniem czy twój płyn nie jest pozbawiony tej skutecznej substancji. Nie używaj skoncentrowanych płynów do mycia okien, gdyż zamiast pomóc, mogą wywołać reakcję alergiczną.
Wyczyść biżuterię
Płyn do mycia okien równie dobrze sprawdzi się do czyszczenia biżuterii. Spryskaj nim czyszczone przedmioty i wyczyść miękką szczoteczką lub szmatką. Idealnie nadaje się do biżuterii wykonanej z metali i krystalicznych kamieni szlachetnych. Nigdy nie stosuj jej jednak do innych kamieni (takich jak perły czy korale), gdyż amoniak i inne detergenty mogą je uszkodzić.
Usuń uporczywe plamy
Plamy z trawy, krwi czy owoców są trudne do usunięcia. Jednak nie z płynem do mycia okien. Jeżeli pranie ze zwykłym detergentem nie pomoże, weź płyn na bazie amoniaku i do dzieła. Spryskaj plamę, pozostaw na 15 minut, a następnie osusz ręcznikiem papierowym i ponownie wypierz tkaninę. Po tym zabiegu, po plamie nie powinno być śladu.
Mamy dla ciebie kilka porad, przed zastosowaniem tej metody:
Zanim zaczniesz próbę z płynem do mycia okien, sprawdź czy kolor nie zacznie się wypłukiwać pod wpływem amoniaku. Spryskaj niewielki obszar w mało widocznym miejscu, na przykład na szwie, odczekaj chwilkę i sprawdź czy na tkaninie nie zaszły żadne zmiany.
Nie używaj tego sposobu na jedwabiu i wełnie lub tkaninach z ich domieszką.
Jeżeli już po użyciu płynu do mycia okien zauważysz, że tkanina nieznacznie zmieniła kolor, to weź szmatkę zwilżoną octem i przetrzyj nią odbarwienie. Kwaśny ocet zneutralizuje działanie zasadowego amoniaku.