Cień im niestraszny. Nieugięte rośliny, które obradzają bez udziału promieni słonecznych

Chaotyczny i wyglądający na urządzony przypadkiem ogród ma swój urok. Wielu ogrodników stawia jednak na odpowiednie rozplanowanie posiadanej przestrzeni. Najwięcej problemów sprawiają zakątki skryte w głębokim cieniu. Okazuje się, że wcale nie muszą pozostawać pustymi nieużytkami. Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić w ogrodzie, w którym światło słoneczne nie jest zbyt częstym gościem.

Udana uprawa warzyw w zacienionym ogrodzie
Udana uprawa warzyw w zacienionym ogrodzie123RF/PICSEL

  • Warzywa liściaste o krótkim okresie wegetacji nie lubią zbyt dużej ilości mocnego słońca, które wpływa na szybsze więdnięcie.
  • Zacienione zakątki mogą w niedługim czasie wypełnić się zdrowo rosnącymi roślinami. By osiągnąć taki efekt, postarajmy się często uzupełniać glebę w składniki pokarmowe.
  • Stosowanie odpowiednio dobranych nawozów i zasilaczy to jeden z prostszych sposobów na poprawienie parametrów podłoża znajdującego się w cieniu.

Zacienione stanowiska do uprawy warzyw

Działki częściowo zacienione zdają się dawać mniej pola do popisu aktywnym ogrodnikom. Niemal u większości roślin jednym z ważniejszych czynników zdrowego wzrostu jest dostęp do słońca. Okazuje się, że wystarczy dokładnie obliczyć ilość zacienionych godzin w ciągu doby, a następnie dobrać gatunki, które preferują takie warunki rozwojowe, by rozwiązać problem.

W ogrodzie bez słońca możemy uprawiać więcej warzyw, niż mogłoby się wydawać. Co ważne, istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą nieco doświetlić skryte w mroku zakątki ogrodu. Ogrodnicy polecają pomalowanie pobliskich ścian budynków oraz ogrodzeń na biało. Dzięki temu zaczną lepiej odbijać światło, które trafi do roślin. Ratunkiem dla grządek umiejscowionych pod sporymi drzewami jest delikatne przerzedzenie ich koron. W ten sposób nie tylko poprawimy warunki panujące na grządkach, ale dodatkowo zapewnimy lepszy rozwój drzew.

Warunki uprawowe bez słońca

Odpowiednie odchwaszczenie terenu sprzyja zdrowszemu rozwojowi warzyw w ogrodzie
Odpowiednie odchwaszczenie terenu sprzyja zdrowszemu rozwojowi warzyw w ogrodzie123RF/PICSEL

Udana uprawa warzyw w ogrodach skrytych w cieniu nie jest niemożliwa. Przeciwnie, często wiąże się ze sporym sukcesem. Zanim jednak na dobre poświęcimy się pielęgnacji posadzonych roślin, zacznijmy od porządnego przygotowania gleby. Dobrym pomysłem będzie wzbogacenie jej o nawozy organiczne, np. obornik lub kompost. Taka metoda polecana jest głównie jesienią w roku poprzedzającym planowane uprawy.

W cienistych miejscach panują dość specyficzne warunki, które nie będą odpowiadały wszystkim gatunkom. Mają one spory wpływ na wybrany sposób uprawy. Niewiele naturalnego słońca pozostawia te części ogrodu stale wilgotne. Czy to oznacza, że całkowicie powinniśmy zaprzestać podlewania? Warto nadal nawadniać uprawy regularnie, jednak zachować umiar w ilości używanej wody, a dodatkowo podlewać warzywa jedynie wprost do gleby. Większa wilgotność podnosi ryzyko pojawienia się chorób grzybowych oraz szkodników. W celu zminimalizowania zagrożenia postarajmy się poświęcić więcej czasu na monitorowanie roślin, a przy sadzeniu zachowajmy odstępy większe niż zazwyczaj.

Gatunki warzyw rosnące w pełnym cieniu

Stanowiska mocno zacienione, do których w ogóle nie dociera słońce, nie pozostawiają wielkiego pola do popisu. Nie oznacza to jednak, że żaden gatunek nie wyrośnie w takich warunkach. Świetnie poradzi sobie chińska kapusta pak choi, czyli warzywo o krótkim okresie wegetacji.

Sukces w jego uprawie gwarantuje żyzna, próchnicza i bogata w składniki pokarmowe gleba. Jeśli dodatkowo dobrze odchwaścimy przestrzeń i nie zapomnimy o regularnym podlewaniu, odpłaci się bujnymi plonami. Drugim gatunkiem jest mięta pieprzowa, wyróżniająca się zielonymi liśćmi oraz upodobaniem do gleb przepuszczalnych, umiarkowanie żyznych oraz niezbyt wilgotnych.

Stanowiska średnio zacienione - jakie rośliny wybrać?

Jakie gatunki roślin preferują cień?
Jakie gatunki roślin preferują cień?123RF/PICSEL

Części roślin wystarczą jedynie 2-3 godziny słońca w ciągu dnia, by obficie obrodzić. Jeśli taka sytuacja zachodzi w naszym ogrodzie, mamy o wiele większe pole do manewru. W takim miejscu spokojnie posadzimy:

  • szczaw - warzywo wieloletnie, które na jednym stanowisku rośnie ok. 3-4 lata. Potrzebuje próchniczej, żyznej, ciepłej i lekko wilgotnej gleby;
  • sałatę liściową - wyróżnia się krótkim okresem wegetacji oraz upodobaniem do żyznej, przepuszczalnego i stale wilgotnego podłoża;
  • czosnek niedźwiedzi - sezonowa bylina cebulowa, uprawiana głównie dla jadalnych liści. Roślinę zbiera się w marcu oraz kwietniu, a wyrasta na próchniczych, żyznych i stale lekko wilgotnych glebach;
  • szpinak - krótki okres wegetacji sprzyja uprawie wiosennej oraz jesiennej. Roślina nie potrzebuje słońca, nie pogardzi za to żyzną, lekko wilgotną oraz ciepłą glebą;
  • buraki liściowe - pełne słońce przyczynia się do więdnięcia ich liści, dlatego zdecydowanie preferują zacienione stanowiska. Do pełnego rozwoju potrzebują żyznej i lekko wilgotnej gleby.

Warzywa do lekkiego cienia

W najlepszym położeniu niekoniecznie są ogrodnicy posiadający mocno doświetlone ogrody. Optymalny dla licznych roślin jest dostęp do światła rozproszonego. Niewielki cień, który chroni je przed pełnym słońcem, pozwala bez trudu przechodzić przez wszystkie etapy wzrostu. To właśnie na takich stanowiskach doskonale radzi sobie większość warzyw i ziół. Możemy posadzić na nich m.in.:

  • bób,
  • czosnek pospolity,
  • pietruszkę naciową,
  • rukolę,
  • koper,
  • lubczyk,
  • roszponkę.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas