Co dokładnie znajduje się w detergencie do zmywarki?

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, w jaki sposób środki chemiczne są w stanie zetrzeć brud z naczyń bez ich szorowania? Większość detergentów zawiera specjalne składniki, które działają cuda, ale wiele z nich może być szkodliwa dla ludzi i dla zwierząt wodnych. Przyjrzyjmy się dokładnie temu, co wkładasz do zmywarki.

detergent do zmywarki
detergent do zmywarki© Photogenica
zmywanie naczyń
© Photogenica

Detergent musi spełniać pewne wymagania, aby mógł odpowiednio działać w automatycznej zmywarce do naczyń. Jednym z kluczowych czynników jest nietworzenie piany, która mogłaby utrudnić proces mycia. Detergent musi również:

-zmniejszać napięcie powierzchniowe wody,

-wiązać minerały w wodzie,

-rozpuszczać w wodzie tłuszcz

Zwykle w detergentach takich znajdują się sztuczne związki chemiczne i dodatki, które spełniają powyższe warunki.

piana
© Photogenica

Związki chemiczne i dodatki stosowane w większości sprzedawanych detergentach do zmywarek można podzielić na następujące kategorie:

Alkaliczne środki myjące. Zmiękczają wodę poprzez przyłączanie minerałów, w większości wapnia i magnezu. Kiedy minerały zatrzymywane są w roztworze, nie zostawiają plam ani smug na naczyniach. Środki te stanowią 90-95% objętości tabletek do zmywarek.

Fosforany są znanymi alkalicznymi środkami myjącymi. Zanieczyszczają one jeziora i rzeki, wpływając na kwitnienie glonów, co z kolei zabiera tlen rybom. Z tego powodu w niektórych stanach USA zabroniono ich stosowania w detergentach do zmywarek.

Środki powierzchniowo czynne. Zmniejszają napięcie powierzchniowe wody. Pozwala to na równomierne rozprowadzenie wody na powierzchni i wniknięcie w resztki jedzenia, dzięki czemu ich usunięcie jest bardziej efektywne.

Środki powierzchniowo czynne zajmują 1-5% całego detergentu. Rodzaje środków, stosowanych w produkcji detergentów do zmywarek uważane są za nietoksyczne, jednak niektóre z nich związane są z podrażnieniem skóry i możliwością wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego.

zmywarka
© Photogenica

Inhibitor korozji. Przeciwdziała powstawaniu rdzy i chroni metalowe części urządzenia, naczyń i innych sprzętów.

Wiele z tych inhibitorów jednak jest szkodliwych. Na przykład wdychanie krzemianu sodu, powszechnego inhibitora, może prowadzić do poważnych podrażnień górnych dróg oddechowych. Może również oparzyć fragmenty układu pokarmowego w przypadku połknięcia, a w przypadku kontaktu ze skórą, poparzyć skórę.

Związki chloru to środki wybielające. Odkażają naczynia i rozbijają białka takie jak jajko czy mleko. Usuwają również plamy i zmniejszają ilość plam na naczyniach.

Środki te są również często trujące. Ze względu na wysokie stężenie chloru w detergentach, stały się najczęstszą przyczyną zatruć mających miejsce w gospodarstwie domowym. Chlor i środki wybielające czujemy zwykle, kiedy zmywarka pracuje, a opary te mogą powodować problemy z układem oddechowym.

detergent
© Photogenica

Składniki zapachowe maskują zapach innych składników oraz resztek jedzenia na naczyniach.

Do stworzenia mieszanek zapachowych używa się ponad 3000 środków chemicznych. Niektóre z nich mają związek z kontaktowym zapaleniem skóry, alergiami i chorobami układu oddechowego.

Sole zasadowe i utleniacze. Rozbijają kwasy, tłuszcz i olej. Wiele z tych środków może mieć szkodliwe działanie w przypadku wdychania, dotknięcia lub połknięcia.

Enzymy rozbijają skrobię i proteiny w resztkach jedzenia. Preparaty zawierające enzymy mogą silnie podrażniać oczy, ważne jest więc, aby unikać kontaktu detergentu do zmywarek z oczami.