Reklama

Reklama

Co robić, gdy konsument jest zastraszany

Przedsiębiorcom nie wolno zastraszać konsumentów, wymuszać na nich płatności oraz wprowadzać ich w błąd. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził 12 grudnia 2013 r. decyzję Prezesa UOKiK.

Klienci otrzymywali wiadomości sugerujące popełnienie przestępstwa. Tymczasem tylko sąd, wydając wyrok, może stwierdzić czy popełniono przestępstwo. Tak więc już tylko straszenie konsumenta o złożeniu do organów ścigania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest niezgodne z prawem. Wyrok SOKiK z 12.12.2013 r., sygn. XVII AmA 35/12

Gdy pożyczasz pieniądze

Pożyczając komuś pieniądze, można zapisać w umowie, że w razie śmierci, dłużnik nie będzie musiał ich zwracać. Sąd Najwyższy stwierdził, że dopuszczalne jest zawarcie umowy na wypadek śmierci, jeśli jej przedmiotem są konkretne rzeczy lub prawa, a umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Takie zapisy do tej pory podważane były przed spadkobierców pożyczkodawcy lub darczyńcy, którzy żądali zwrotu długu. Wyrok Sądu Najwyższego z 13.12.2013 r., sygn. akt III CZP 79/13

Reklama

Prezenty od pracodawcy są zwolnione od podatku

Dostałaś gotówkę lub prezent na święta od pracodawcy? Jeśli zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, są zwolnione z podatku (oraz składek ZUS), ale tylko do kwoty 380 zł rocznie.

Jeśli więc otrzymałaś już w ciągu roku od firmy jakieś świadczenia finansowane z funduszu socjalnego o wartości powyżej 380 zł, to prezent świąteczny będzie podlegał podatkowi (od nadwyżki). Szef doliczy przekazaną kwotę (lub wartość prezentu) do twojej pensji i odprowadzi zaliczkę na podatek dochodowy.

Podobnie, jeśli otrzymasz bon towarowy lub talon. art. 188 Kodeksu pracy

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: konsument | prezenty | wyrok | Ama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje