Co robić, gdy zamiokulkas nie rośnie? Uratuje go domowy nawóz

Na uprawę zamiokulkasa zamiolistnego często decydujemy się zachęceni jego dobrymi opiniami. Przedstawiają go one jako żelazną roślinę, która wymaga minimum uwagi. Faktycznie, jest w stanie wiele wytrzymać i wiele wybaczyć, ale i w jego przypadku możemy trafić na problemy. Zauważyłeś, że przestał rosnąć? Liście zamiokulkasa żółkną lub brązowieją, a łodygi tracą wigor? Przeprowadź skuteczną reanimację przy pomocy domowego nawozu do zamiokulkasa.

Jak  naturalnymi metodami pobudzić zamiokulkasa do wzrostu?
Jak naturalnymi metodami pobudzić zamiokulkasa do wzrostu?123RF/PICSEL

Uprawa zamiokulkasa: Jakie problemy mogą się pojawić?

Nie potrzebuje częstego podlewania, więc zamiokulkas zamiolistny wydaje się rośliną idealną dla zapominalskich lub osób, które dużo czasu spędzają poza domem. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a mimo to zachwyca wyglądem grubych i intensywnie zielonych liści. Od czasu do czasu trzeba jednak dokładnie mu się przyjrzeć, by wyłapać niepokojące objawy. Należą do nich:

  • tracące jędrność i opadające łodygi zamiokulkasa;
  • żółte i brązowe liście,
  • opadanie liści,
  • zahamowany wzrost.

Przyczyny bywają różne. Czasem wystarczy przestawić doniczkę w inne miejsce, by nie narażać rośliny na przeciągi, a czasem tylko ograniczyć podlewanie i osuszyć bryłę korzeniową, jeśli doszło do przelania. Częstą przyczyną problemów z zamiokulkasem jest jednak brak jednego kluczowego składnika dla jego rozwoju.

Zadbaj o zamiokulkasa, by rozwijał się bujnie
Zadbaj o zamiokulkasa, by rozwijał się bujnie123RF/PICSEL

Jak pielęgnować kwiat zamiokulkas? Tego nie może mu zabraknąć

Pogarszająca się kondycja zamiokulkasa często wynika z niedoborów substancji odżywczych, zwłaszcza żelaza. Jaką rolę pełni ten składnik w życiu roślin? Żelazo jest niezbędne do przeprowadzania procesu fotosyntezy, a także dla tworzenia chlorofilu w roślinach, więc jego niedobory stanowią odpowiedź na pytanie, dlaczego liście zamiokulkasa żółkną.

Dodatkowo mobilizuje rośliny do wzrostu i zwiększa odporność na niesprzyjające warunki. Nie zapominaj o tym, jeśli zależy ci na cieszeniu się atrakcyjnym wyglądem i pojawianiem się nowych pędów zamiokulkasa przez długie lata.

Jak zrobić domowy nawóz do zamiokulkasa?

Sposób na jego odżywienie może wydać się nieco zaskakujący, ale jednocześnie przygotowanie nawozu do zamiokulkasa zamiolistnego jest na tyle proste, że szkoda byłoby nie spróbować. Tym bardziej że efekty przejdą twoje oczekiwania.

Potrzebujesz jedynie litra wody oraz kilku zardzewiałych gwoździ. To prawdopodobnie najtańszy i najprostszy patent na pozyskanie dobroczynnego żelaza.

  • Wystarczy, że garść gwoździ wrzucisz do pojemnika z wodą i przez kilka chwil będziesz energicznie mieszać.
  • Płyn powinien zyskać rdzawe zabarwienie.
  • Mieszanką podlewaj zamiokulkasa raz w miesiącu.
Ciesz się widokiem błyszczących liści
Ciesz się widokiem błyszczących liści123RF/PICSEL

Płynny nawóz z wysoką zawartością żelaza to odżywka, którą system korzeniowy wchłania w sposób najbardziej efektywny. Szybko zauważysz, że wzmocni całą roślinę, która zyska nową energię do wzrostu i bez przeszkód będzie rozwijać ozdobne kwiaty.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas