Co robić po wyrwaniu zęba, żeby uniknąć powikłań?
Wyrwanie zęba nie jest takie straszne jak mogłoby się wydawać. Najgorsze jest to, co może cię czekać, jeśli nie zadbasz odpowiednio o ranę, która pozostanie po usunięciu zęba. Jednym z możliwych powikłań jest tzw. suchy zębodół. To dolegliwość spowodowana przez nieutworzenie się lub rozpad skrzepu, który powinien powstać po ekstrakcji zęba. W miejscu tym może dojść np. do bolesnego zapalenia zakończeń nerwowych. Żeby uniknąć tego i innych powikłań dowiedz się co robić, gdy ząb zostanie usunięty.
Uważaj na krwawienie
Przez pół godziny po zabiegu przygryzaj tampon umieszczony w miejscu usunięcia zęba (niewielkie krwawienie może występować nawet przez kilkanaście godzin).
Przez 2 godziny nic nie jedz, ani nie pij. Zakaz spożywania gorących potraw, palenia, picia alkoholu i płukania jamy ustnej obowiązuje przez dobę po ekstrakcji.
Przez 12 godzin nie wolno szczotkować zębów, a przez 2 tygodnie w okolicy miejsca ekstrakcji należy robić to ostrożnie. Unikaj w tym czasie zasysania śliny z zębodołu i dotykania językiem miejsca po zębie. Możesz w ten sposób zniszczyć skrzep.
Niewskazany jest intensywny wysiłek. Przez kilka dni należy gryźć jedzenie drugą stroną niż ta, gdzie jest rana. Przy silnym bólu przykładaj zimne okłady, ale nie dłużej niż na 15 minut.