Co sadzić obok cukinii?

Pielęgnacja roślin to nie tylko nawożenie, podlewanie i odchwaszczanie. Zależy ci na obfitych zbiorach cukinii? Na plony wpływ ma wiele czynników, w tym odpowiednie sąsiedztwo. Istnieją rośliny uprawne, zioła i kwiaty, które mogą bardzo przysłużyć się temu popularnemu warzywu. Podpowiadamy, co sadzić obok cukinii, by przydomowa uprawa była nie tylko różnorodna, ale też efektywna. Latem będziesz cieszyć się dorodnymi i smacznymi okazami.

Jak wybrać najlepsze sąsiedztwo dla cukinii?
Jak wybrać najlepsze sąsiedztwo dla cukinii?123RF/PICSEL

Na czym polega współrzędna uprawa warzyw?

Dobre sąsiedztwo to podstawa i mowa nie tylko o stosunkach międzyludzkich. W uprawie cukinii ważny jest odpowiedni dobór roślin znajdujących się w pobliżu warzywnych grządek. Nie powinno być to dziełem przypadku, ponieważ zdarza się, że niektóre rośliny oddziałują na siebie bardzo negatywnie, np. konkurując o składniki odżywcze z gleby.

Z kolei część z nich może pobudzać sąsiadów do wzrostu lub chronić przed atakiem szkodników. Jak widać, sadzenie warzyw to poważne zadanie logistyczne, które może uchronić nas przed stosowaniem nadmiaru chemicznych preparatów.

Co można sadzić obok cukinii? Uniwersalna zasada

Istnieją wytyczne, które przydadzą się w warzywnym ogrodzie niezależnie od tego, na jakie gatunki postawimy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że kiepskim pomysłem jest wysiew lub sadzenie roślin należących do tej samej rodziny. W przypadku cukinii chodzi o dyniowate. Są one narażone na atak tych samych chorób, więc jeśli jeden okaz zostanie zainfekowany, szkodliwe patogeny szybko opanują całe grządki.

Co posadzić obok cukinii? Lista najlepszych sąsiadów

Cukinia najlepiej rozwija się na glebie bogatej w próchnicę. Należy do roślin światłolubnych, więc zadbaj o to, by znaleźć dla niej stanowisko dobrze nasłonecznione, a zarazem osłonięte od wiatru. Będzie to jednak wymagać od ogrodników regularnego podlewania - niedobory wody mogą skutkować gorzkim smakiem i deformowaniem owoców. To podstawy! Czas dowiedzieć się, kogo cukinia lubi najbardziej i z kim na grządce dogada się najlepiej.

  • Warzywa cebulowe: Prym wiodą zwłaszcza cebula i czosnek. To dość uniwersalne na grządce rośliny, których specyficzny zapach i oddziaływanie chemiczne wspierają ochronę przed szkodnikami, a także pozwalają uzyskać bardziej obfite plony cukinii.
  • Zioła: Obok cukinii warto znaleźć miejsce dla bazylii i ogórecznika. To naturalna bariera dla owadów, które mogłyby wyrządzić szkody w uprawach. Jednocześnie rośliny te nie wpływają na zmianę smaku czy innych właściwości dojrzewających warzyw.
  • Aksamitki: Kwiaty okażą się ozdobnym akcentem na grządce z cukinią, ale kwestie estetyczne nie są najważniejsze. Bywają nazywane także śmierdziuszkami, a ich aromat skutecznie odstrasza żarłoczne mszyce, które są zmorą każdego ogrodnika.
  • Warzywniak jak z obrazka: Cukinia bardzo dobrze rozwija się w towarzystwie grochu zwyczajnego, groszku cukrowego, fasoli zwyczajnej, sałaty głowiastej, kukurydzy i szpinaku.

Dlaczego warto uprawiać cukinię?

Wybór odpowiedniego sąsiedztwa pozwoli nam nie tylko uzyskać imponujące plony, ale też różnorodność na talerzu. Warzywa z własnej uprawy są bezkonkurencyjne! Gdy mowa o cukinii, zapewne mamy już w głowie przepis na ukochane leczo albo warzywa faszerowane dowolnym nadzieniem.

Latem nie powinno brakować jej w jadłospisie, ponieważ jest produktem bardzo uniwersalnym i niskokalorycznym. Cukiniowa uczta z pewnością nie zaszkodzi sylwetce, a to ważne nie tylko w sezonie bikini. Ma niski indeks glikemiczny, więc zajadać się nią mogą osoby dotknięte cukrzycą i insulinoopornością.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas