Co uścisk dłoni mówi o człowieku

Można powiedzieć wiele o charakterze człowieka tylko na podstawie sposobu, w jaki podaje rękę. Ekstrawertycy mają mocny, pewny uścisk dłoni, podczas gdy ludzie nieśmiali i neurotycy mają skłonność do uścisku miękkiego i delikatnego. Jest wiele sposobów uścisku dłoni, z którymi się zetkniesz, oto kilka z nich:

Jaki powinien być uścisk dłoni
Jaki powinien być uścisk dłoni© Photogenica

Rękawiczka

Uścisk dłoni rękawica
© Photogenica

Całkowite obejmowanie dłońmi reki drugiej osoby, czyli chowanie jej jak w rękawiczce, jest popularne wśród polityków. Ten sposób cechuje osoby ciepłe, przyjacielskie, szczere i godne zaufania. Czasem technika ta jest odwzajemniona przez drugą osobę, co tworzy zbitek czterech ściskających się rąk. Zdarza się jednak, że ten rodzaj przywitania jest odbierany jako naruszenie prywatności, jeśli jest zastosowany wobec osoby, którą dopiero co poznano.

Wiele osób przy powitaniu schwyta delikatnie lewą ręką przedramię, łokieć, biceps lub nawet ramię osoby, której ściska dłoń. Wyciągając rękę do uścisku trzymamy ludzi z dala od naszej przestrzeni osobistej i chronimy swoje ciało. Im wyżej na ramieniu rozmówcy kładzie rękę osoba witająca się, tym bliższe więzi istnieją pomiędzy rozmówcami (lub osoba wykonująca gest tak uważa, lub symuluje go - tak jak właśnie robią to politycy)

Dominator

Dominujący uścisk dłoni
© Photogenica

Ktoś, kto pokazuje w uścisku swoją dłoń skierowaną wewnętrzną stroną do dołu daje znak wyższości lub władzy. Od czasu do czasu zauważysz kogoś, kto lubi ściskać cudzą dłoń mając swoją na wierzchu. Wiedza na temat tego typu uścisku może się przydać w niektórych sytuacjach, jak choćby kiedy chcemy pozwolić naszemu szefowi poczuć, że mu się podporządkowujemy, lub jeśli przepraszamy za coś, pozwolenie komuś na trzymanie dłoni na naszej w uścisku, sprawi, że osoba ta poczuje, że to ona kontroluje sytuację.

Zimny i wilgotny

Zimne przywitanie
© Photogenica

Niektórzy z was mogli doświadczyć już tego rodzaju uścisku, kiedy osoba z którą się witamy ma zimne i spocone dłonie. Często wiąże się to ze słabym charakterem, lub z brakiem energii, jak u ludzi pasywnych lub apatycznych.

Ten rodzaj uścisku pojawia się u osób nerwowych, których krew odpływa z komórek dłoni i jest przekazywana do ramion i mięśni nóg, tak jak u naszych przodków, którzy potrzebowali więcej krwi w tych miejscach, aby walczyć z wrogiem lub uciekać w niebezpiecznych sytuacjach.

Zgniatacz

Zbyt mocny uścisk dłoni
© Photogenica

Osobowości nadpobudliwe i agresywne lubią zgniatać cudzą dłoń w swojej, ponieważ myślą, że jest to sposób okazania pewności siebie i władzy. To typ uścisku, który sprawi, że kości będą trzeszczeć. Stosują go często osoby fizycznie słabe, które chcą od czasu do czasu zdominować rozmówcę z czystej potrzeby skompensowania poczucia niższości lub lęku, że sami zostaną zdominowani, jeśli nie zrobią tego pierwsi.

Paluszki królowej

Delikatny uścisk dłoni
© Photogenica

To dość powszechny uścisk dłoni w spotkaniach kobieta - mężczyzna. Ponieważ kobiety potrzebują znacznie więcej przestrzeni osobistej, wyciągają rękę (czasem w niezręcznej pozycji) z dystansu, pozwalając drugiej osobie ledwie pochwycić dwa lub trzy palce bez umożliwienia złapania całej dłoni. Używany także przez osoby czujące wyższość wobec rozmówcy, dlatego wyciągają rękę z wnętrzem dłoni skierowanym do dołu (znak autorytetu/ wyższości) i pozwalając jedyne na dotknięcie palców.

Trzymaj się z daleka

Uścisk dłoni dystans
© Photogenica

Kolejny typ uścisku używany przez typy agresywne. Głównym celem tego uścisku jest trzymać cię na dystans, z daleka od przestrzeni osobistej. Osoba ta pochyla się zwykle do przodu lub balansuje na jednej nodze aby uzyskać bezpieczną odległość. Jest to także rodzaj uścisku, który charakteryzuje ludzi pochodzących ze wsi, jako że potrzeba przestrzeni osobistej takich ludzi jest znacznie większa niż u tych wychowanych w zatłoczonych miastach.

Szarp i ciągnij

Uścisk dłoni gra siły
© Photogenica

Ten rodzaj uścisku jest uważany za grę siły, szczególnie kiedy osoba zdecyduje się złapać twoje ramię pociągnąć cię ku sobie, do wnętrza jej terytorium. Istnieją trzy powody takiego zachowania: po pierwsze osoba taka może czuć się niepewnie i potrzebować cię w swojej przestrzeni osobistej, aby poczuć się bezpieczniej; po drugie, może pochodzić z kręgu kulturowego, który wymaga zachowywania niewielkich przestrzeni osobistych i po trzecie, może chcieć przejąć nad tobą kontrolę. W każdym przypadku ten typ zachowania powinien być uznany za manipulujący, ponieważ osoba zachowując się w ten sposób wyraża chęć, aby wszystko było tak, jak ona chce.

Właściwy uścisk dłoni

Uścisk dłoni przywitanie
© Photogenica

Właściwy uścisk dłoni powinien trwać od 3 do 6 sekund, być zrównoważony – czyli dłonie obydwu osób są mniej więcej w obok siebie, kciuki zaplecione jeden za drugi a place dłoni utrzymujące pewny uścisk. Zawsze odwzajemniaj taką samą siłę uścisku, jaką otrzymujesz od danej osoby, a w duchu oceń na skali od 1 do 10 siłę, którą osoba podająca ci dłoń wkłada w uścisk i dostosuj się do niej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas