Co z emeryturą po 40 latach pracy? Ile wyniesie?

Osoby, które szybko zaczęły działalność zawodową lub chciały pracować dłużej i osiągnęły 40 lat pracy zastanawiają się ile wyniesie ich emerytura. Choć będzie ona w większości przypadków wyższa niż u osób pracujących np. 20 lat, to wszystko i tak zależy od zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie i średniego dalszego trwania życia. Ile wyniesie świadczenie po 40 latach?

Rząd pracuje właśnie nad emeryturą stażową
Rząd pracuje właśnie nad emeryturą stażową123RF/PICSEL

Polski system emerytalny określony jest przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która jasno określa zasady przyznawania tych świadczeń osobom do nich upoważnionym. Chodzi o emerytów, którzy:

  • urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku
  • urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny, który jest dziś opcją dowolną. 

Od czego zależy wysokość emerytury?

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest staż pracy. W Polsce ustalono minimalny okres odprowadzania składek i jest to obecnie kolejno 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Ten minimalny okres składkowy wiąże się jednak zazwyczaj z otrzymaniem najniższych świadczeń, często niewystarczających do życia na godnym poziomie. Dlatego ZUS przekonuje, że warto w miarę możliwości pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę. 

Ile wynosi emerytura po 40 latach pracy?

Wysokość emerytury po 40 latach pracy zależy od zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie i średniego dalszego trwania życia. Osoby, które przejdą na emeryturę po 40 latach pracy, przy zachowaniu kryterium wieku, mogą więc liczyć na taką emeryturę, jaką sobie wypracowały -w większości przypadków będzie ona wyższa niż emerytura osoby, która przepracowała np. 25 lat i osiągnęła kryterium wieku emerytalnego.

Między rządem a „Solidarnością” toczą się obecnie również rozmowy dotyczące emerytur stażowych, czyli tych zależnych tylko od stażu pracy. Emerytury stażowe, nazywane też emeryturami z tytułu wysługi lat, to koncepcja, wedle której na emeryturę przejść mogłyby osoby o stażu ubezpieczeniowym:

  • 35 lat w przypadku kobiet
  • 40 lat w przypadku mężczyzn.

Osoby mające taki staż mogłyby przejść na emeryturę przed osiągnięciem tzw. powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 i 65 lat. Emerytami mogłyby zostać więc nawet kobiety w wieku 55 lat czy mężczyźni w wieku lat 60. Prace nad tym projektem są w toku.

Zobacz również: 

"Chciałabym bardzo dużo pracować". Helena Englert w "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas