Reklama

Pilnuj jednego terminu. Od niego zależy wysokość emerytury

Jedni marzą o niej przez większość zawodowej kariery, inni nie potrafią się na niej odnaleźć. Decyzja o przejściu na emeryturę, bo o tym właśnie mowa, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Okazuje się, że przed jej podjęciem warto zwrócić uwagę na pewne daty, które w końcowym rozrachunku mogą okazać się kluczowe w kontekście wysokości świadczenia.

Rekordowa liczba wniosków o przyznanie emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w lutym br. wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia emerytalnego złożyło aż 87 tys. osób, czyli o 25 tys. więcej niż rok wcześniej. Tak duży odsetek "nowych emerytów" nie był dziełem przypadku, lecz wynikał z bardzo wysokiej waloryzacji świadczeń, sięgającej 14,8 proc. i korzystnych tablic średniego dalszego trwania życia, a to z kolei miało ogromny wpływ na wysokość emerytur.

Kapitał na kontach osób ubezpieczonych w ZUS zwiększył się na skutek waloryzacji o ponad 450 mld zł. Dla porównania - w ubiegłym roku było to niemal 281 mld zł. W marcu br. emerytury i renty w ZUS pobierało ponad 7,8 mln świadczeniobiorców. Najwyższy odsetek świadczeniobiorców, tj. 77,8 proc. stanowiły osoby pobierające emeryturę. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierało 7,2 proc., a rentę rodzinną 15,1 proc. świadczeniobiorców

Reklama

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przeciętna emerytura wypłacona w marcu br. wyniosła 3 482,63 zł brutto, czyli ok. 2910 zł "na rękę". W marcu 2022 r. przeciętna emerytura wynosiła 2 903,85 zł - a więc 2434 zł netto. Oznacza to wzrost o 578,78 zł brutto.

Minimalne świadczenie emerytalne w Polsce wynosi obecnie 1 588,44 zł brutto, czyli 1 445 zł "na rękę". Taką samą kwotę minimalną pobierają osoby, którym należy się renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Czytaj także: Czternasta emerytura to nie wszystko. Nie każdy senior wie o tych dodatkach

Warunkiem pobierania minimalnej emerytury w 2023 roku jest osiągnięcie wieku emerytalnego i przepracowanie odpowiedniej liczby lat. Kobiety mogą otrzymywać świadczenie od 60. roku życia, a mężczyźni od 65.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?

Z uwagi na planowaną, kolejną, wysoką waloryzację najbardziej opłacalnym miesiącem do przejścia na emeryturę w 2024 r. będzie prawdopodobnie luty. O dokładnym wskaźniku waloryzacji świadczeń dowiemy się na początku przyszłego roku.

Na ten moment wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń również będzie wysoka ze względu na utrzymującą się wysoką inflację. Emerytury są waloryzowane co kwartał, ale w rzeczywistości przeważnie pierwsza waloryzacja jest najkorzystniejsza. Tablice średniego dalszego trwania życia zmieniają się każdego na początku kwietnia.

Warto pamiętać, że przy obliczaniu wysokości świadczenia emerytalnego bierze się pod uwagę tablice obowiązujące w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie w dniu przejścia na emeryturę.

Warto wiedzieć: Ważna informacja dla emerytów. Chodzi o najbliższą wypłatę "czternastek"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia emerytalne | emerytura | seniorzy | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy