Reklama

Co zawiera ślina kota? Czy może być niebezpieczna?

Ślina kota, a konkretnie zawarte w niej białko Fel d 1 może uczulać i stanowić zagrożenie dla alergików. Sporo osób zastanawia się jednak, czy może być niebezpieczna dla zdrowych osób. Jaki jest skład kociej śliny i komu zagraża?

Lizanie futerka to zajęcie, któremu większość kotów oddaje się przez wiele godzin dziennie. Koty czyszczą w ten sposób swoją sierść, relaksują się, odkażają rany i neutralizują obce zapachy. Czasem postanawiają poddać tym zabiegom również swoich właścicieli - choć zwierzęta te nie liżą ludzi tak często jak psy, to od czasu do czasu uznają, że przyda się im dodatkowa toaleta. W ten sposób okazują także troskę i miłość. Czasem ten niewinny przejaw oddania może być jednak groźny! 

Z czego składa się kocia ślina?

Kocia ślina składa się z:

Reklama

  • białka, gdzie najistotniejsze jest białko Fel d 1, które może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na koty 
  • enzymów, które pomagają chronić uszkodzone tkanki przed rozwojem infekcji. Działają też jak bariera dla zapachów – pomagają kotom ukryć się przed drapieżnikami 
  • bakterii i drobnoustrojów, z których część może niestety powodować choroby. Kocia ślina zawiera Pasteurellę multocidę, która może wywołać pasterelozę. To groźna choroba, która nieleczona, może wywołać sepsę. 

Czy ślina kota może być niebezpieczna?

Ślina kota może być niebezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy polizał lub pogryzł nas obcy kot, o którym nic nie wiemy. Jeśli tak się stało, warto udać się do lekarza, który właściwie oczyści rany i w razie potrzeby poda antybiotyk. Jeśli podejrzewamy, że kot może być chory, konieczne będą także zastrzyki przeciw wściekliźnie. 

Kontakt z kocią śliną jest także groźny dla alergików - takie osoby zazwyczaj wiedzą jednak, że powinny unikać kotów, więc sytuacje te należą raczej do rzadkości. 

Osoby, które nie mają alergii i zostaną polizane przez domowego, zdrowego, regularnie odrobaczanego kota, mogą spać spokojnie. Kocia ślina nie powinna stanowić bowiem dla nich żadnego zagrożenia. Na wszelki wypadek powinny jednak umyć ręce i obserwować polizane miejsca.

Zobacz również: 

Kot ciągle na ciebie wchodzi? Ma ważną wiadomość! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kot | koty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy